کشف دومین ‌غار عمیق‌ ایران!
به گزارش رسیده؛ با انجام اکتشافات جدید، امیدهای جدی برای اکتشاف غارهای عمیق‌تراز ۱۰۰۰ متر درایران بوجود آمد و یکی از بزرگترین و مهمترین وقایع غارنوردی کشور در چند روز گذشته رقم خورد.
گروهی از مشتاقان و فعالان عرصه غارنوردی در کنار یکدیگر قرار گرفتند تا سرزمین عزیزمان ایران را بیشتر بشناسند و در تلاشی گروهی و با طی مسافتی در حدود ۸ ساعت کوهپیمایی طاقت فرسا موفق به اکتشاف غار عمیقی به نام J۲.۱ (که در محل به نام «جوجار» معروف است) در ارتفاعات رشته کوه‌های اطراف کرمانشاه شدند. تیم اکتشافی با چیرگی بر معضلاتی همچون دوری از امکانات شهری، کمبود آب، فقدان جاده دسترسی، بارکشی سنگین و… اولین اکسپدیشن بزرگ ۱۰ روزه کاملا ایرانی و بدون شرکت یا کمک غارنوردان خارجی را در حالی به  اتمام رساندند که موفق شدند تا عمق ۵۶۸ متری نفوذ کرده و این درحالی است که آنها در این عمق به دلیل اتمام تجهیزات و علی رغم استفاده از بیش از ۹۵۰ متر طناب،  بر سر چاهی حدودا ۷۰ متری متوقف شدند. به گفته تیم پیشرو این چاه به یکی از راهرو های اصلی غار متصل شده و صدای مهیب ریزش آب بگوش میرسد و دمای غار بسیار سرد و به حدود ۲ درجه بالای صفر می رسد. متراژ فوق بر اساس نقشه های تهیه شده از غار بدست آمده و نقشه فنی غار نیز برداشت گردیده است.
این غار با ساختاری متفاوت از بسیاری غارهای عمودی موجود در کشور در بیشتر قسمتهای خود نیاز به استفاده از تکنیکهای کار با طناب داشته و حتی در قسمتهایی نیاز به صعود از معابر یخی را دارد. در انتهای بسیاری از فرود ها ، با حوضچه های مملو از آب سرد مواجه می‌شویم که عبور ایمن از آنها تنها با بهره گیری از طناب و تکنیک های تراورس میسر است. از مشخصه‌های دیگر این غار می‌توان به نبود محل مناسب برای برقراری کمپ اشاره کرد که این مهم را با دشواری مواجه می‌سازد.
غارنوردان در اکتشاف این غار از تجربیاتی که در پیمایش  غار «چوکورپینار» ترکیه به عمق بیش از هزار متر و همچنین پیمایش و اکتشاف غار «ایرانیان» در ترکیه و غارهای دیگری در اتریش و… داشته اند نهایت استفاده را نموده و جهت اکتشاف غار همواره از اصول SRT و رول های یکدست هیلتی و متدهای روز دنیا در نقشه برداری و اکتشاف استفاده نموده است.
اما غارنوردان کشورمان علاوه بر غار مذکور قریب به ۱۰۰ دهانه را بررسی و علامت گذاری کرده‌اند که بعضا عمقی بیش از۱۰۰ متر دارند.
همچنین جهت ادامه اکتشاف در سال‌های آینده، گروه اقدام به بارگذاری برای سال بعد نموده است.
در این  مرحله از این کارگروهی که انجام شد افراد و گروه های زیر شرکت داشته اند (به ترتیب حروف الفبا):
گروه ها و تشکل ها:
آزاد فراز قزوین – آفاق گرگان- پارس شمیران – گروه تهران- خانه کوهنوردان تهران – کاهار البرز – لواسان
افراد شرکت کننده:
سرپرست: علیرضا بلاغی
نازنین بدرخانی – بهادر برومند – حسین بویینی – شهریار بهزادیان – نیما حسینی – میثم خوشقدم – سعید کفشگیری – نرگس کوکبیان – سهیلا صالح زاده – فرنوش رییسی – آمنه  شاهمرادی – محمد رضا  شهبازی – وحید مصدری – حجت مولایی
همچنین تقدیر و تشکر فراوان خود را از اشخاص و نهادهای زیر که مستقیم و غیر مستقیم همواره حمایت خود را از تیم داشتند اعلام می‌نماییم.
منوچهر مرادنژاد و پیمان یاوری (هماهنگی وسیله نقلیه برای حمل بار به کرمانشاه) – شرکت تولیدی یاشیل داغ (تهیه کوله غارنوردی)
این برنامه در پی انجام دو مرحله اکسپدیشن‌های پیشین انجام پذیرفت که گزارش تفصیلی متعاقبا اعلام خواهد شد. خاطر نشان می‌شود تیم در حال برنامه ریزی انجام فازهای بعدی این پروژه اکتشافی است.
فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی این اکتشاف بسیار ارزنده را به غارنوردان حاضر در برنامه صمیمانه تبریک می‌گوید.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *