ایرانی ها بر فراز ماکالو

کوه‌نوردان ایرانی در تلاشی ارزنده و در شرایطی دشوار همراه با وضعیت نامساعد جوی موفق به صعود پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا ”ماکالو” به ارتفاع ۸۴۶۳ متر و مشهور به ”هیولای سیاه” شدند.به گزارش رسیده: وضعیت کوه‌نوردان کشورمان در تلاش برای صعود به این قله ‌این‌گونه مخابره شد:

– ”ایرج معانی” به جهت مشکل ریوی ( که عارضه‌ی ارتفاع تشخیص داده نشده!) تا کمپ ۲ در ارتفاع ۶۷۰۰ متری این قله صعود کرده و از ادامه‌ی صعود خودداری می‌کند.

– سایر نفرات ایرانی (دکتر علی‌رضا بهپور، محمود شعاعی، حسین مقدم و محمود هاشمی) که تا کمپ ۴ پیش‌روی کرده و مترصد شرایط مساعد بودند، ساعت ۲:۳۰ بامداد به وقت محلی روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه عزیمت خود را از کمپ ۴ به سمت قله آغاز می‌کنند.

– دو کوه‌نورد چینی نیز همزمان با کوه‌نوردان کشورمان راهی قله می‌شوند.

– به رغم پیش‌بینی هوای مساعد و پس از حدود ۲ ساعت، طی مسیر با بارش متناوب برف همراه می‌شود.

– به جهت پیش‌رو بودن این نفرات در فصل صعود امسال به ”ماکالو” خاصه در مسیر کمپ ۴ تا قله؛ حرکت با کندی صورت می‌گیرد و حتی در برخی نقاط ثابت گذاری انجام نمی‌شود.

– ”دکتر علی‌رضا بهپور” تا مرز ارتفاع ۸۰۰۰ متری این قله موفق به صعود شده و باز می‌گردد.

– ”محمود شعاعی” ساعت ۱۶:۳۰ به وقت محلی تا مرز ارتفاع ۸۴۰۰ متری (قبل از آغاز شانه‌ی غربی ماکالو) موفق به صعود می‌شود و به دلیل پیش‌بینی نسبت به زمان بازگشت و شرایط نامساعد جوی، از پیش‌روی صرفنظر می‌کند.

– ”حسین مقدم” (بدون استفاده از کپسول اکسیژن!) و ”محمود هاشمی”، ساعت ۱۷:۱۰ به وقت محلی موفق به صعود قله‌ی ۸۴۶۳ متری ”ماکالو” می‌شوند.

– نفرات ساعت ۲۳:۳۰ دیشب به وقت محلی و پس از انجام صعودی دشوار در شرایط نا مساعد‌جوی، به کمپ ۴ باز‌می‌گردند. ( گفتنی‌ست: ۲ کوه‌نورد چینی نیز که موفق به صعود قله شده بودند ساعت ۱:۳۰ بامداد امروز به کمپ ۴ بازمی‌گردند.)

– کوه‌نوردان کشورمان هم‌اینک در صحت و سلامت در حال بازگشت به کمپ‌های پائین‌تر هستند و در صورت شرایط مساعد بنا دارند همین امروز به کمپ اصلی در ارتفاع ۵۷۰۰ متری بازگردند.

ضمن ارج نهادن به تلاش ارزنده‌ی یکایک کوه‌نوردان کشورمان در این صعود؛ موفقیت ”حسین مقدم” و ”محمود هاشمی” را در ایستادن بر فراز پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا؛ به ایشان، خانواده‌ها و جامعه‌ی کوه‌نوردی، صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

———————
پی‌نوشت:- شایان ذکر است: این ششمین صعود ”محمود هاشمی” و چهارمین صعود ”حسین مقدم” به قلل بالای هشت هزار متر دنیا محسوب می‌شود.

– یادآور می‌شود: پیش از این نیز تیم ملی کشورمان در بهار سال ۱۳۸۰ پرچم کشورمان را بر فراز این قله به اهتزاز در آورده بود.

منبع:پایگاه خبری فدراسیون

ماکالو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *