یکی از سخت‌ترین مسابقات دومیدانی … دویدن روی یخ!
دریاچه بایکال به عنوان بزرگترین، قدیمی ترین و همچنین عمیق ترین دریاچه آب شیرین دنیا شناخته می شود. این دریاچه هرساله به علت موقعیت جغرافیایی خاصش دچار یخ زدگی شدید می شود و از همین رو می تون بر روی آن مسابقات مختلف را برگزار کرد.
دوی مارتن بر روی دریاچه یخی بایکال یکی از سخت ترین و طاقت فرساترین مسابقاتی است که هر ساله در دنیا برگزار می شود. این مسابقه به مسافت ۴۲ کیلومتر و تماما روی یخ های دریاچه برگزار می شود. چندی پیش نیز ۱۰ مین سالگرد این مسابقات برگزار شد. 
با اینکه این مسابقات از جمله سخت ترین به حساب می آید اما سالانه ورزشکاران بیشماری از ۵۰ کشور مختلف دنیا به دور هم جمع می شوند تا مسابقاتی را برگزار کنند. هدف اصلی از برگزاری این مسابقات اگاه کردن مردم دنیا در مورد الودگی های ابی و حفظ اب شیرین دنیاست.
این ورزش همیشه در میان ۱۰ مسابقه سخت تاریخ قرار داشته است. با توجه به بادهای وحشتناک سرد سیبری و همچنین یخ و لغزندگی مسیر این موضوع چنان غیر قابل تصورهم نیست. تا با به حال افراد زیادی در میانه مسابقه آن را رها کرده اند یا دچار مشکلات خاص شده اند.
این دریاچه با اینکه میزبانی برای مسابقات است اما همیشه تحت حفاظت سازمان ملل بوده و قدمت آن را ۲۰ تا ۲۵ میلیون سال پیش تخمین زده اند. بایکال ۹۰ درصد از آب شرب روسیه را نیز تامین می کند و در زمان مسابقات یخی که روی این دریاچه را می پوشاند قطری ۱.۵ متری دارد.
 منبع:نامه ‌نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران با تشکر از کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *