حادثه در بند یخچال
متاسفانه روز جمعه ۱۴ تیرماه سال جاری، “منطقه بند یخچال” همراه با حادثه بود. منطقه “بند یخچال” از دهه های گذشته؛ محل تمرین سنگ نوردان بوده است، به ویژه در سال های اخیر که ورزش سنگ نوردی؛ در جامعه گسترش پیدا کرده، هر هفته جمع زیادی از سنگ نوردان برای تمرین در این منطقه؛ حاضر می شوند. لازم به ذکر است که اکثریت مسیرهای بلند منطقه بند یخچال در سال های ۷۰ تا ۷۵ در کلاس های فدراسیون کوه نوردی؛ زیر نظر مربیان فرانسوی رول کوبی شده اند و از آن تاریخ به بعد، هیچ گونه کنترل و نظارت علمی، بازرسی فنی و تطبیق با استانداردهای جهانی؛ بر روی آن ها انجام نشده است.
این در حالی است که بر طبق استانداردهای جهانی و به روز دنیا، کلیه رول ها و کارگاه های هر مسیر با توجه به شناسنامه رول شامل: (نوع، قطر، عمق، جنس، کیفیت نصب رول، جنس سنگ و شرایط آب و هوایی منطقه رول کوبی شده) و همچنین مبحث تغییر اقلیم؛ حداکثر هر ۱۰ تا ۱۵ سال یکبار؛ باید مورد بازرسی، باز بینی علمی و بازسازی صحیح قرار بگیرند …
در گام بعدی، لازم است نسبت به تهیه نقشه و کروکی جدید مسیر صعود و همچنین تعیین درجه سختی مسیر؛ اقدامات لازم انجام شود. امّا متاَسفانه به دلیل عدم وجود ساز و کار مشخص و نیز عدم تعیین متولی، سازمان یا نهاد مسئول در ارتباط با این موضوع؛ هیچ یک از مسیرهای این منطقه، تاکنون مورد بازبینی قرار نگرفته اند.
به موجب این امر، روز ۱۴ تیر ماه به واسطه شکستن رول اول مسیر کلاهک آلبرت به یکی از سنگ نوردان، آسیب شدیدی وارد شد. شایان ذکر است که مسیر کلاهک آلبرت در سال ۷۳ توسط یکی از مربیان فرانسوی و چند سنگ نورد ایرانی، رول کوبی شده است و بسیاری از مسیرهای بلند بند یخچال از قبیل: سنگ آینه، پارس، چکمه و مریم که بیشتر مورد استفاده سنگ نوردان قرار می گیرند، در همان سال ها یا پیشتر؛ رول کوبی شده اند که احتمال تکرار حوادثی از این قبیل را بسیار زیاد می کند.
با توجه به حساسیت بالای این موضوع، “هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران” از تمامی تشکل ها و کارشناسان در امر سنگ نوردی؛ دعوت می نماید که در باب حساسیت این موضوع، تحقیق و تاُمل بیشتر نموده و نظرات کارشناسانه خود را؛ با این هیئت در میان بگذارند.
منبع:سایت هیئت کوهنوردی استان تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *