۷۰۳ حادثه در کوهستان‌های کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون
ترتیب بیشترین حوادث:‌ تهران، مازندران، فارس و گلستان 
رییس اداره امور پایگاه‌های کوهستان سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۵۵۳ تن در حوادث کوهستان آسیب دیده‌اند، گفت: کوه‌های شمالی تهران و مناطق بهمن‌گیر این استان دارای بیشترین حوادث کوهستان هستند.
“پیمان یاوری” در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد عملکرد پایگاه‌های امداد کوهستانی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه این معاونت ۴۹ پایگاه امدادکوهستان در سراسر کشور دایر کرده است، گفت: تاسیس این پایگاه‌ها بر اساس تعیین مسیرهای پر رفت و آمد است.
وی با بیان اینکه بر اساس آمارها از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۷۰۳ حادثه در کوهستان‌های کشور رخ داده است که امدادگران این سازمان نسبت به پوشش آن اقدام کرده‌اند، گفت: در این حوادث ۱۵۵۳ تن دچار حادثه شدند که در این میان ۶۶۱ تن بر اثر حوادثی که در کوهستان رخ داد، دچار مصدومیت شدند.
یاوری با بیان اینکه کوهستان‌های استان تهران با بروز ۱۰۸ حادثه در صدر پرحادثه‌ترین کوهستان‌های کشور قرار دارند، گفت: بر اساس آمار بیشترین حوادث کشور در کوهستان‌های شمالی و مناطق بهمن‌گیر تهران رخ داده است.
وی با بیان اینکه استان مازندران با رخداد ۵۳ حادثه کوهستانی در مرتبه بعدی قرار دارد، گفت: کوهستان‌های استان‌های فارس و گلستان هر کدام با رخداد ۴۶ حادثه در مراتب بعدی پرحادثه‌ترین کوهستان‌های کشور قرار دارند.
یاوری با بیان اینکه ۱۰۱۵ تیم عملیاتی، در طول این مدت پوشش حوادث کوهستان را در کشور بر عهده داشتند، گفت: ۴۳۰۴ امدادگر در این حوادث انجام وظیفه کردند.
وی ضمن تشریح برنامه‌های این معاونت در سازمان امداد و نجات، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمامی امدادگران در پایگاه‌های امداد کوهستان باید در برنامه‌های آموزشی شرکت کنند، به گونه‌ای که این افراد باید دوره‌های کوهپیمایی، سنگ‌نوردی، غار و امدادرسانی در شرایط یخ و برف را بگذرانند.
یاوری با بیان اینکه این امدادگران پس از گذراندن دوره‌های آموزشی تجهیزات انفرادی امداد و نجات در کوهستان دریافت می‌کنند، گفت: نکته دیگر آن است که برای نخستین بار بر اساس اقلیم‌بندی اقدام به توزیع تجهیزات انفرادی در استان‌ها می‌کنیم.
وی با بیان اینکه با توجه به تعداد، نوع حادثه و شرایط اقلیمی هر استان، تجهیزات انفرادی خاصی به امدادگران کوهستان تعلق می‌گیرد، گفت: به عنوان مثال در استان‌های غرب کشور که دارای کوه‌های صخره‌ای است، تجهیزات مرتبط با امدادرسانی در این شرایط به آنان اعطا می‌شود.
رییس اداره امور پایگاه‌های کوهستان سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با بیان اینکه بر اساس تدابیر اندیشیده شده، مقرر شده که تا پایان سال جاری تعداد پایگاه‌های کوهستان این سازمان از ۴۹ پایگاه به عدد ۸۰ برسد، گفت: امداد و نجات در کوهستان به دلیل امدادرسانی در فضای معلق، حساسیت خاص خود را دارد و گذراندن دوره‌های آموزشی و بازآموزی برای امدادگران این پایگاه‌ها ضروری است.
منبع: کوه نوشت
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *