گرفتار شدن کوهنوردان کرمانی در کوههای سه کنج

در پی گرفتار شدن ۱۴ کوه نورد کرمانی در ارتفاع سه هزار متری کوه های “سه کنج” کوه نوردان ۱۸ساعت هولناک را بر دیواره کوه سپری کردند که منجر به کشته شدن یک کوه نورد شد.
شب گذشته ۱۴ کوه نورد پس از صعود از ارتفاعات چهار هزار و ۶۰۰ متری کوه های سه کنج کرمان در ارتفاعات صعب العبور این کوهستان گرفتار شدند.
کوه نوردان فرهنگی بخش ماهان کرمان ساعت سه عصر دوشنبه به همراه خانواده های خود به قصد تفریح به آبشار سه کنج صعود کردند که همزمان با غروب آفتاب تعدادی از این افراد به قصد صعود از دیواره مرتفع آبشار حرکت کرده که در نهایت پس از آغاز تاریکی هوا و قرار گرفتن این افراد در منطقه صعب العبور بر روی دیواره کوه متوقف شدند.

همزمان با گرفتار شدن چهار نفر از کوه نوردان، سایر اعضای این گروه کوه نورد با تماس با هلال احمر خواستار کمک رسانی فوری به چهار کوه نورد گرفتار شدند؛ اما در همین زمان یکی از افراد گرفتار شده به دلیل لغزش از کوه سقوط می کند و در دم جان می دهد.

امدادگران برای جلوگیری از کاهش هوشیاری، با ایجاد صدا از خواب آلودگی گرفتار شدگان جلوگیری می کردند
۳ نفر باقیمانده در شرایط بسیار سخت در ارتفاع ۳۰۰۰ متری، ۱۸ ساعت هولناک را در حالی سپری کردند که تکیه گاه آنها تنها چند سانتیمتر دیواره کوه بود، امداد گران که به دلیل تاریکی هوا امکان کمک رسانی به ۳ نفر کوه نورد گرفتار را نداشتند با قرار گرفتن در فاصله چند متری افراد گرفتار شده با حرف زدن با آنها و ایجاد صدا از خوابیدن و کاهش هوشیاری آن ها در ارتفاع بالا و پرت شدن آنها جلوگیری کردند.

همزمان امداد گران به کمک افراد محلی جسد فرد سقوط کرده را از منطقه خارج کردند و ۱۰ نفر دیگر را نیز که در بخشی دیگر از کوه در راه مانده بودند به دامنه های کم شیب کوه انتقال دادند.

یک ساعت قبل امداد گران درنهایت با تلاش فراوان و با استفاده از اکیپ های تخصصی ۲ نفر دیگر از افراد گرفتار شده را به پائین کوه منتقل کردند و هم اکنون کار انتقال فرد سوم به قله کوه و نجات وی از دامنه کم شیب در حال انجام است.آخرین فرد گرفتار درحال پائین آوردن از کوه است / ۳۱ نفر برای نجات سه فرد گرفتار

رئیس جمعیت هلال احمر کرمان در این خصوص اظهارداشت: این حادثه که به دلیل صعود افراد از ارتفاعات و عدم آشنایی آنها با محیط کوهستان روی داد که در نهایت منجر به کشته شدن یک نفر شد و ۳ نفر نیز هم اکنون در حال انتقال به دامنه های کوه هستند.
 کاووس محمودی افزود: عملیات امداد از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه شب گذشته آغاز شده است و هم اکنون نیز ادامه دارد و امیدوار هستیم یک نفر باقیمانده نیز به زودی از منطقه خطر خارج شود. تاریکی هوا و شرایط سخت منطقه عملیات را کند کرد.

وی گفت: به دلیل تاریکی هوا نیروهای امدادی امکان اجرای عملیات نجات را نداشتند و در نهایت با حضور در چند متری گرفتار شدگان از خوابیدن کاهش هوشیاری و درنهایت پرت شدن آنها از ارتفاع ۳۰۰۰ متری جلوگیری کردند. وی ادامه داد: فرد پرت شده از کوه نیز قبل از تماس کوهنوردان با هلال احمر دچار سانحه شده بود که به سرعت جسد وی نیز به پائین کوه منتقل شد.

این مسئول ادامه داد: برای نجات این ۱۴ نفر ۳۱ نفر امداد گر در قالب اکیپ های امداد تخصصی کوهستان درحال فعالیت هستند.

شاهد مرگ کوهنوردان غیر حرفه ای در کوهستان های کرمان هستیم / لزوم رعایت نکات ایمنی
وی با اشاره به سختی عملیات گفت: متاسفانه در طول سال بارها شاهد بروز چنین حوادث تلخ هستیم که به دلیل صعود افراد غیر حرفه ای و به همراه نداشتن راهنما و تجهیزات لازم انجام می شود. محمودی از مردم خواست از صعود به مناطق مرتفع بدون تجهیزات و رعایت نکات ایمنی خودداری کنند زیرا سرانجامی جز حادثه تلخ امروز نخواهد داشت.
منبع : خبرگزاری مهر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *