هشدار به کوهنوردان؛ پایان هفته ای پر بارش در راه است
 با توجه به ورود سامانه بارشی جدید از سمت غرب و بروز بارش های خوب خصوصا در مناطق کوهستانی کشور لازم است کوهنوردانی که قصد اجرای برنامه های کوهنوردی در آخر هفته جاری را داشته باشند نسبت به شرایط آب و هوایی توجه لازم را بنمایند. خصوصا اینکه بارش ها در ارتفاعات بصورت برف خواهد بود شرایط زمستانی و صعود در هوای سرد حاکم خواهد شد.
لذا لازم است از تجهیزات کافی زمستانی و پوشاک مناسب در برنامه های این هفته استفاده نمود و همراه داشتن وعده غذای اضافی، همراه داشتن جی پی اس، کیت کمک های اولیه و سایر ملزومات بیشتر مورد نیاز می باشد.
گزارش سازمان هواشناسی: انتقال رطوبت بوسیله شارشهای گرم و مرطوب از عرضهای جنوبی و همچنین از شرق مدیترانه در لایه های زیرین جو و از طرفی گذر تدریجی و آرام ناوه تراز میانی، موجب شکل گیری سامانه بارشی فعال در نیمه غربی کشور شده است.  با وجود زبانه پرفشار در عرضهای شمالی، جبهه گرم این سامانه سبب بارشهای بسیار خوبی در استانهای نیمه غربی، دامنه های زاگرس و دامنه های جنوبی البرز و همچنین تحت تاثیر جریانهای شمالی در استانهای ساحلی دریای خزر و اردبیل خواهد شد……

این سامانه تا اوایل هفته آینده همجنان درمناطق یاد شده فعال خواهد بود و اواخر هفته به شمال شرق کشور نیز گسترش خواهد یافت. از روز پنجشنبه با تقویت  جریانهای شمالی ضمن کاهش دما، بارش باران در دامنه های شمالی البرز و سواحل دریای خزر تشدید خواهد شد و ارتفاعات البرز بویژه دامنه های شمالی و مناطق مرکزی آن شاهد بارش برف خواهد بود.
  پیش بینی سه روز آینده: 
با توجه به بارش باران که گاهی به سبب تشدید شرایط همرفتی با رشد ابرهای جوششی و قوع تندر همراه خواهد بود، احتمال وقوع شرایط آبگرفتی یا سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها و همچنین لغزندگی جاده ها به شرح زیر پیش بینی میشود:
 سه شنبه ۹۴/۰۸/۰۵ : شمال و جنوب آذر بایجان شرقی، مناطق میانی اردبیل، جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان و غرب کرمانشاه.
چهار شنبه ۹۴/۰۸/۰۶ : نیمه جنوبی استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و استانهای زنجان، کرمانشاه، کردستان، ایلام، مناطق غربی و شمالی استان خوزستان
پنجشنبه ۹۴/۰۸/۰۷: استانهای گیلان، مازندران، ایلام، جنوب همدان، استان مرکزی، ایلام و شرق کرمانشاه، استان لرستان و خوزستان و شمالغرب چهار محال و بختیاری. در این روز بارش در لرستان و خوزستان در حوزه رود دز قابل توجه و گاهی با رگبار شدید پیش بینی میشود. 
استانهای تهران و البرز در روز پنجشنبه با بارش باران،گاهی با رگبار و رعد وبرق همراه خواهد بود که احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها در این روز وجود دارد. 
 در روزهای آینده با تغییر شرایط، پیش بینی بروز رسانی خواهد شد.
از اینرو توصیه می شود برای حفظ ایمنی احتیاط لازم درتردد جاده ای به سبب لغزندگی ناشی از بارش باران و کاهش دید افقی به علت مه غلیظ در جاده های کوهستانی البرز و تردد در مناطق مستعد بروز سیلاب بکار گرفته شود.                    
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *