تصمیم «نپال» برای اعمال محدودیت بر کوه‌نوردان علاقه‌مند به صعود «اورست» !
نپال وضع محدودیت‌های جدید سنی و آمادگی بدنی را بر علاقه‌مندان به صعود به قله اورست وضع می‌کند . این کشور در تلاش است تا پس از وقوع چندین فاجعه در جریان صعود کوه‌نوردها به اورست در سال‌های اخیر، تمهیدات امنیتی را تقویت کند !
به گفته وزارت گردشگری نپال، در راستای این هدف این کشور قصد دارد به افراد زیر ۱۸ و بالای ۷۵ سال و همچنین کسانی که دارای معلولیت هستند مجوز صعود ندهد. تحت تمهیدات جدید کسانی که قصد صعود به قله ۸۸۵۰ متری اورست را دارند، باید قبلا سابقه صعود به قله‌های نیمه‌بلند داشته باشند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در همین زمینه به نقل از موهان ساپکوتا سخنگوی وزارت گردشگری نپال نوشت “کوه اورست قرار است محلی برای ماجراجویی باشد و نه محل مرگ کوهنوردها.”
صدور مجوز صعود به اورست هر ساله برای نپال میلیون‌ها دلار درآمدزایی می‌کند، اما وقوع چندین حادثه مرگبار برای کوهنوردها دولت نپال را به خاطر صدور بی‌ حساب و کتاب مجوز صعود، تحت فشار قرار داده است.
هر سال صدها کوهنورد از زبده‌ترین کوهنوردهای جهان گرفته تا افراد کم‌تجربه، به اورست سفر می‌کنند. کوهنوردان تازه‌کار عموما با راهنما صعود می‌کنند، اما نداشتن تجربه کافی، هم خود و هم راهنمایانشان را در طول مسیر به گرفتاری می‌اندازد. ‌
در حال حاضر نپال از صعود افراد زیر ۱۶ سال جلوگیری می‌کند، اما محدودیتی برای سنین بالا ندارد. پیرترین فردی که به اورست صعود کرده یک کوهنورد ۸۰ ساله ژاپنی و جوان‌ترین فرد یک آمریکایی است که در سال ۲۰۱۰ میلادی در ۱۳ سالگی و از مسیر تبت به قله رسید. آن زمان چین محدودیت سنی برای کوهنوردان قائل نبود، ولی چند سالی است که چین به افراد زیر ۱۸ و بالای ۶۰ سال مجوز صعود به اورست نمی‌دهد.
منبع: voanews با تشکر از کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *