۲۰۱۲ یکی از پرکارترین و پرتلاش ترین سال‌ها برای جامعه جهانی محیط زیستی

 
دبیرکل اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در پیام جدیدی تاکید کرد: کارشناسان و فعالان محیط زیستی در سال ۲۰۱۲ میلادی به تعهدات خود عمل کردند و به این ترتیب این سال به یکی از پرکارترین و پرتلاش ترین سال‌ها برای جامعه جهانی محیط زیستی تبدیل شد.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «جولیا مارتون-لیفور» دبیرکل این اتحادیه با اشاره به دستاوردها و تلاش‌های انجام گرفته در سال ۲۰۱۲ میلادی، از آغاز به کار تریبون بین دولتی «سیاست‌گذاری علمی در عرصه خدمات تنوع زیستی و اکوسیستمی» (IPBES) گرفته تا برگزاری کنفرانس ریو+۲۰ و از برگزاری نشست‌های متعدد جوی و تنوع زیستی گرفته تا کنگره جهانی حفاظت از محیط زیست IUCN تاکید کرد که یقینا سال ۲۰۱۲ را با دستان‌پر پشت سر می‌گذاریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، تمام این برنامه‌ها و رویدادهای مهم سیاست‌گذاری روی تشدید و تقویت تلاش‌های جهانی در جهت دست یابی به «توسعه پایدار» و بقای انسان در سیاره زمین متمرکز بوده‌اند و IUCN نیز از قدرت اطلاع رسانی و نفوذ خود استفاده کرد تا جهان را متقاعد سازد که تنها با سرمایه گذاری روی طبیعت می‌توان برای تک تک ساکنان زمین آینده‌ای با ثبات و مطمئن را خلق کرد.

دبیرکل این اتحادیه در ادامه تاکید کرد: IUCN اولین سازمانی بود که مفهوم «توسعه پایدار» را در گزارش خود با عنوان «راهکار جهانی حفاظت از محیط زیست» مطرح کرد و این گزارش در سال ۱۹۸۰ میلادی از سوی صندوق جهانی حیات وحش (WWF) و دفتر برنامه حفاظت از محیط زیست سازمان ملل (UNEP)‌ منتشر شد و این اتحادیه از آن زمان تاکنون برای تحقق بخشیدن به این مفهوم تلاش کرده است.

همچنین در کنگره جهانی حفاظت از محیط زیست ۲۰۱۲ نیز ایده جدید بهره گیری از «راه حل‌های طبیعی» برای نجات زمین مطرح شد. در این کنگره که در جزیره «ججو» کره جنوبی برگزار شد بر بکارگیری «راه حل‌های مبتنی بر طبیعت» برای رفع مشکلات زیست محیطی و حفظ تنوع زیستی تاکید شده است. به بیان دیگر بهره‌گیری از «راه حل‌های طبیعی» موجب دستیابی به طیف وسیعی از منافع و مزایای اجتماعی می‌شود و در جذب سرمایه گذاری های عمومی و خصوصی موثر خواهد بود.

در این پیام همچنین تاکید شد که اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت بیش از هر زمان دیگری در گذشته آماده است تا این راه‌حل‌های زیست محیطی را در سراسر جهان و در تمام بخش‌ها و جوامع و کشورها بکار بگیرد.

منبع کوه نوشت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *