قابل توجه کوهنوردان، دره نوردان، طبیعت گردان و دیگر کاربران کوهستان

انجمن پزشکی کوهستان ایران: پیش بینی جوی مناطق کوهستانی ایران روزهای چهارشنبه تا شنبه( ٣ تا ۶دی ماه )

🔘از روز چهارشنبه سامانه بارشی سرد و قوی از سمت غرب و شمال غرب وارد کشور می شود.
🔘طی این مدت برای اکثر نواحی کوهستانی کشور بارش برف و کولاک و مه آلودگی به همراه دارد
🔘همچنین برای مناطق مستعد شرایط برای وقوع بهمن مهیاست
❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️
🔴🔴🔴شرایط جوی مناطق کوهستانی شمال غرب و ارتفاعات البرز

☑️چهارشنبه: بارش برف و وزش باد و کولاک و مه آلودگی برای ارتفاعات شمال غرب و به تدریج البرز غربی (بطور مشخص قله های سهند و سبلان و بلقیس و سماموس و مجموعه علم کوه و تخت سلیمان)
☑️پنجشنبه: تداوم بارش برف و کولاک و مه آلودگی برای ارتفاعات شمال غرب و گستردگی و تقویت بارش در پهنه کوهستانی البرز شامل علم کوه و دماوند و ……
☑️جمعه: تضعیف تدریجی بارش برف در شمال غرب و تقویت بارش برف و کولاک برای ارتفاعات البرز( دامنه های شمالی و جنوبی) همراه با وزش باد شدید (بویژه اوایل صبح تا بعدازظهر)
☑️شنبه: خروج سیستم بارشی از شمالغرب و ارتفاعات البرز غربی و مرکزی، وقوع یخبندان شدید سراسری و احتمال بهمن هوای سرد در دره ها
تداوم بارش برف در البرز شرقی برای ساعات صبح….

🔴🔴🔴پیش بینی جوی مناطق کوهستانی شمال شرق و شرق ایران

🔴طی این مدت ورود سامانه بارشی به شمال شرق و شرق ایران پیش بینی می شود. که عمده فعالیت آن طی جمعه شب تا شنبه است.
☑️با عبور سامانه بارشی برای ارتفاعات و مناطق کوهستانی شمال شرق کشور بویژه قله های مرتفع کپه داغ، آلاداغ ،بینالود و هزارمسجد بارش برف و وزش باد و کاهش دید گاهی کولاک برف و مه پیش بینی می شود.
پدیده غالب در ارتفاعات سیستان و بلوچستان وزش باد و بارش پراکنده می باشد.

☑️ چهارشنبه : برای ارتفاعات شمال شرق کشور ابری و مه و گاهی وزش باد پیش بینی می شود.

☑️پنج شنبه :افزایش ابر و وزش باد و بتدریج بارش باران و برف و مه در ارتفاعات خراسان شمالی و رضوی پیش بینی می شود

☑️جمعه : در ارتفاعات کپه داغ و آلاداغ بینالود، هزارمسجد و ارتفاعات خراسان جنوبی ابری و مه با بارش برف و وزش باد لحظه ای شدید و طی ساعات بعدازظهر و شب جمعه کولاک برف و مه پیش بینی می شود.

☑️شنبه : ارتفاعات خراسان شمالی و رضوی و جنوبی وزش باد شدید و کولاک برف و مه و بتدریج کاهش ابر و افت محسوس دما پیش بینی می شود.
♦️♦️👇👇👇👇

⛔️توصیه می شود با توجه به بارش برف و وزش باد شدید و کاهش دید از صعود به ارتفاعات قلل مذکور بویژه طی ساعات بعدازظهر جمعه تا شنبه خودداری شود .

🔴🔴🔴پیش بینی جوی مناطق کوهستانی جنوب و جنوب غرب ایران

☑️چهارشنبه: ارتفاعات زاگرس شمالی و مرکزی از جمله اشترانک وه و زردکوه و دنا و ارتفاعات استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال بختیاری و بخشهایی از کهگیلویه و بویراحمد بارش برف
همراه با کولاک خواهند داشت.

☑️پنجشنبه: تداوم بارش برف در ارتفاعات زاگرس و ارتفاعات کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال فارس همراه با وزش باد شدید را خواهیم داشت.
در مناطق مرتفع بوشهر بارشها به شکل باران همراه با وزش باد خواهد بود.
در ارتفاعات اصفهان، کرمان و یزد بارش پراکنده برف پیش بینی می شود.

☑️جمعه : بارش ها در مناطق یاد شده بصورت ضعیف وجود دارد اما در استان اصفهان (بویژه ارتفاعات، از جمله کرکس)در ارتفاعات یزد (شیرکوه و تزرجان) و ارتفاعات کرمان (لاله زار، هزار، جوپار، خط الراس کوشا) بارش برف و بصورت ضعیف تر در ارتفاعات هرمزگان ابرهای CB, رگبار موقتی باران همراه با رعد و برق و وزش باد انتظار میرود.
نکته قابل ذکر برای روز جمعه وزش باد شدید در همه ارتفاعات نیمه جنوبی کشور است، که خطر بروز حادثه و سرمازدگی را بدنبال دارد.

☑️شنبه: سامانه بارشی در تمام مناطق یاد شده خارج شده و بارش ها منحصر به ارتفاعات سیستان و بلوچستان است. اما کاهش دما و هوای سرد در این روز در همه مناطق نیمه جنوبی کشور وجود دارد.
از کانال هواشناسی کوهستان انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.