دیواره‌نوردان فرانسوی در ایران
از عصر روز دوشنبه ۴ مرداد ماه ٩۵ سالن اجتماعات شهید قندی میزبان علاقه مندان به کوه نوردی بود تا در آئین گرامیداشت پنجاهمین سالگرد گشایش مسیر فرانسوی ها بر دیواره علم کوه شبی باشکوه و خاطره انگیز را برای خود و صدالبته برای دو دیواره نورد فرانسوی “الن بلاسیه” و “برنارد کونو” رقم بزنند. مراسمی که با بخش های مختلف و متنوعی به شرح ذیل همراه بود و تا ساعت ٢١ به طول انجامید.
شرح اجمالی مراسم: …

– برنامه راس ساعت ١٧:٣٠ با تلاوت قرآن کریم، نواختن سرود ملی، پخش تیزرهای مربوطه و اجرای “حسین رضایی ” در سالن اجتماعات شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آغاز شد.
– “رضا زارعی” رئیس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی اولین سخنران مراسم بود و به بیان رویکردهای این مراسم پرداخت.( مشروح سخنان بپیوست است)
– “عباس ثابتیان” مدیرعامل انجمن کوه نوردان ایران با پخش اسلاید به ارائه اطلاعاتی در خصوص جغرافیای منطقه علم کوه پرداخت.
– “عامر ازوجی” از دیواره نوردان خوب کشورمان نیز با نمایش اسلاید و کروکی، مسیرهای علم کوه و فعالیت های شاخص انجام شده را معرفی کرد.
– “حسن گرامی” دیواره نورد نام آشنای کشورمان با ارائه تصاویری مسیر فرانسوی ها را تشریح کرد.
– با حضور دو دیواره نورد فرانسوی و “ابراهیم نوتاش” ، ضمن پخش فیلم مستند گشایش مسیر فرانسوی ها، روایت این صعود توسط ایشان و با ترجمه و همراهی “ابراهیم نوتاش” ارائه شد.
– سئوالات متنوع و مختلف حضار توسط مجری مطرح و از سوی فرانسوی ها با مساعدت “ابراهیم نوتاش” پاسخ داده شد.
– از دو دیواره نورد فرانسوی و همسر یکی از ایشان، با اهدای لوح و یادبود تقدیر به عمل آمد.
– لوح یادبود گشایش مسیرفرانسوی ها توسط این دو دیواره نورد، به فدراسیون، انجمن کوه نوردان و فصلنامه کوه اهداء گردید. (شایان ذکر است برخی از تجهیزات ارزشمند صعود ماندگار ایشان، مثل کلنگ و کارابین به موزه انجمن و فدراسیون هدیه شد).
– فتوکلیپی از اولین صعود ایرانیان از مسیر فرانسوی ها پخش شد و ضمن گرامیداشت نام و یاد یکایک نفرات شرکت کننده در آن صعود، از اعضای حاضر؛ ابراهیم بابائی، کیومرث بابازاده و بیژن صادقی با اهدای لوح تقدیر شد.
– با یادی از “صفر نقوی” راهنمای فقید فرانسوی ها در برنامه گشایش مسیر سال ١٣۴۵، از پیشکسوتان خدوم منطقه علم کوه؛ “علی دوست فرضی”، “علی محمد فرضی” و “رسول نقوی” با اهدای لوح و هدیه تجلیل به عمل آمد.
–  از “حسین هیزم کار” با ٧٢ بار صعود به علم کوه که ١٩ بار آن از مسیرفرانسوی ها انجام شده، با اهدای لوح و کلنگ نمادین فدراسیون، تقدیر شد.
– در پایان با طرح پرسشی از سوی مجری مبنی بر اینکه در بین حضار چه کسانی از مسیر فرانسوی ها علم کوه را صعود کرده اند، به چهار نفر از جوان ترهای جمع( دو زن و دو مرد) کلنگی به عنوان یادبود این مراسم توسط دو دیواره نورد فرانسوی اهداء شد.
– مراسم با عکس یادگاری حضار و پذیرایی به پایان رسید.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *