زانو درد را با غذا درمان کنیم
یکی از شایع ترین علت های درد زانو، استئوآرتریت است. استئو به معنی استخوان و آرتریت نیز به معنی تخریب والتهاب مفصل است. در این بیماری سطح مفصل خوردگی پیدا می کند واستخوان های اطراف مفصل ضخیم می شوند.
این تغییرات،به سفتی و درد مفصل زانو در بسیاری از افراد منجر می شود .شیوه های مختلفی برای درمان این بیماری بکارگرفته می شود از جمله؛ فیزیوتراپی و انجام ورزش هایی نظیر پیاده روی و شنا،کاهش وزن، درمان های دارویی،تزریق استروئید یا حتی جراحی تعویض مفصل زانو و بسیاری از روش های دیگر. 
اما تحقیقات جدید دانشمندان نشان داده است،تغییر رژیم غذایی ،تاثیر به سزایی در درمان این بیماری دارد.بعضی از غذاها دارای اثر ضدالتهابی وضد درد برای آرتریت ودیگر انواع زانو درد محسوب می شوند. اثراین غذاها هم ردیف داروهای شیمیایی تجویزشده برای درمان این بیماری است……

زانو درد را با غذا درمان کنیم
*ماهی بخورید:اسیدهای امگا۳موجود در ماهی،ضدالتهاب طبیعی است وباعث کاهش درد زانو می شود.می توان گفت:اثرضدالتهابی امگا۳منجر به کاهش درد زانومی شود .همچنین تحقیقات دیگری نشان داده است،
اسیدهای چرب امگا۳ باعث کاهش سفتی صبحگاهی مفصل زانو در بیماران به آرتریت روماتوئید می شود.علاوه بر این اسیدهای امگا۳ موجود در ماهی نه تنها عوامل ایجاد کننده التهاب را مسدود می کند.بلکه از فعالیت پروتئین هایی که به خوردگی غضروف مفصل زانو منجرمی شود نیز جلوگیری می کند.
ماهی قزل آلا،ماهی تن،ساردین ،شاه ماهی و… بهترین منابع حاوی امگا۳محسوب می شوند.همچنین مصرف کپسول های روغن ماهی نیزمفید است.باید به این نکته توجه شود که خوردن ماهی به دلیل نداشتن عوارض جانبی بسیار مفیدتراز مصرف داروهای ضدالتهابی شیمیایی است.
*آب پرتقال بنوشید:
آب پرتقال منبعی بسیار غنی از ویتامین Cاست . تحقیقات نشان داده است درافرادی که ازمقادیر قابل ملاحظه ای ویتامین C استفاده کرده اند عارضه استوآرتریت کمتر دیده می شود.منابع غنی ویتامینC شامل پرتقال،فلفل سبز،گریپ فروت،توت فرنگی،انبه وکیوی است .نوشیدن یک لیوان آب پرتقال در مقایسه با خوردن آن ۲۵درصد بیشترویتامین C موردنیاز بدن را تامین می کند.
*سویا مصرف کنید:سویا سرشار ازماده ای به نام ایزوفلاون(نوعی هورمون گیاهی)است که اثر ضدالتهابی دارد.
*اسفناج وپیازبیشتر مصرف کنید:اسفناج سرشار از آنتی اکسیدان های لوتئین و زیاکسانتین است که دردناشی از استئوآرتریت را کاهش می دهد.همچنین این آنتی اکسیدان ها از ایجاد عوارض بینایی جلوگیری می کند.
*از ادویه های مناسب استفاده کنید:ماده رنگین موجود در زردچوبه دارای خاصیت ضدالتهابی است .این ماده شبیه داروهای بازدارنده cox-2 عمل می کند وباعث کاهش تورم مفاصل می شود.
*زنجبیل :از زنجبیل به طورسنتی در درمان دل درد استفاده می شود .تحقیقات نشان داده است این ماده گیاهی در بیماران مبتلا به استئوآرتریت باعث کاهش التهاب ودردمفاصل بخصوص هنگام راه رفتن وایستادن می شود.
دقت کنیم : 
1- وزن خود را با تغییرعادت غذایی و ورزش کاهش دهیم.
۲- از مصرف مواد قندی وچرب بخصوص چربی اشباع نشده خود داری کنیم 
3- در رژیم غذایی خود بیشتر از میوه وسبزیجات استفاده کنیم.
۴- از مواد غذایی حاوی کلسیم وآهن بیشتر استفاده کنیم.
۵- حداقل هفته ای دوبار از ماهی بجای گوشت قرمزاستفاده کنیم.
۶- از آنجایی که رژیم غذایی پرکربوهیدرات مانند نان،برنج،ماکارونی و… موجب اضافه وزن وهمچنین التهاب می شود توصیه می شود، حدمقدور از مصرف این نوع غذاها در رژیم غذایی خودداری شود.
آواکادو و سویا، درمان زانو درد
درد و التهاب ناشی از بیماری آرتریت با مصرف مخلوطی از آواکادو و روغن سویا مشخصاً کاهش می یابد. آواکادو و سویا دارای ویتامین های متعدد و ترکیبات ضد التهابی هستند که مصرف خوراکی آن ها به طور منظم موجب تخفیف دردهای زانو و مفاصل می شود.
درد زانو دلایل متعددی از جمله التهاب استخوان‌ ها و مفاصل، جابه‌جایی مفاصل و خشکی و سختی استخوان‌ ها دارد.
افراد دچار زانودرد، بسیاری از شیوه‌ های درمانی از جمله تمرینات ورزشی، تزریقات استروییدی و جراحی را متحمل می ‌شوند، ولی با رژیم غذایی مناسب بسیاری از مشکلات التهابی آن ها حل می ‌گردد.
مواد غذایی مشخصی وجود دارند که حاوی مقادیر مناسبی از مواد ضدالتهابی و مسکن‌ های درد هستند:
آواکادو یکی از این مواد غذایی است که اثر درمانی ویژه ای در درمان درد زانو دارد. منشاء آووکادو، آمریکای جنوبی بوده و از آن جا به نواحی دیگر دنیا راه یافته است. برگ‌ های این درخت ضخیم و سبز و گل‌ های آن کوچک و سبز رنگ است. میوه ی آن مانند گلابی و دارای پوستی سخت به رنگ سبز تیره و یا سیاه است در حدود ۴۰۰ نوع مختلف آووکادو وجود دارد که بعضی از آن ها دارای پوست صاف و سبز رنگ بوده ولی پوست برخی از آن ها سیاه و خشن است.
آووکادو چرب است و دارای اسیدهای آمینه مختلف مانند سیستئین، تریپتوفان و تیروزین می ‌باشد. در تحقیقات جدیدی که انجام شده وجود چند نوع آنتی‌ بیوتیک در آووکادو ثابت شده است‌. دانه ی گیاه دارای مقدار کمی(در حدود ۲ درصد) روغن است. این روغن غلیظ و سفت و به رنگ زرد مایل به سبز بوده که درای بو و طعمی مطبوع است‌.
مصرف خوراکی آواکادو نیز در کاهش درد زانو بسیار موثر است. زیرا تحقیقات مشخص ساخته است؛ آواکادو دارای ترکیباتی بنام فیتو استرول است که
اثرات ضد التهابی و همچنین اثرات ضد درد دارد
روغن دانه آووکادو دارای حدود ۷ درصد روغن‌ های اشباع شده مانند اسید پالمیتیک و اسید استئاریک اسید آراشیدیک، اسید میریستیک و در حدود ۸۰ درصد روغن‌ های اشباع نشده مانند اسید اولئیک و اسید لینولئیک می ‌باشد‌.
آواکادو دارای اثرات دارویی و درمانی متعدد است ولی یکی از بارزترین فواید آن درمان زانو درد است.
روغن آووکادو دارای ویتامین ‌های مختلف مانند C، K ، H ، E، D، B، A است و ارزش غذایی زیادی دارد. 
این روغن ضد رماتیسم است و ماساژ روغن آووکادو به محل هایی از زانو که دردناک است موجب تخفیف درد می شود.
مصرف خوراکی آواکادو نیز در کاهش درد زانو بسیار موثر است. زیرا تحقیقات مشخص ساخته است؛ آواکادو دارای ترکیباتی بنام فیتو استرول است که اثرات ضد التهابی و همچنین اثرات ضد درد دارد.
سویا نیز از مواد غذایی موثر در درمان درد و التهاب مفاصل است. طبق بررسی متخصصین تغذیه ی دانشگاه ایالتی اکلاهاما، با مصرف روزانه ی سویا به مدت سه ماه، بر درد و رنج ناشی از زانو درد می‌ توان غلبه نمود.
سویا از طریق مصرف سالاد، برگرهای سویا، مخلوط ‌های حاوی مواد غذایی گیاهی و شیر سویا تامین می ‌گردد.
این ماده ی غذایی منبع غنی ایزوفلاون‌ ها است. ایزوفلاون ‌ها به سبب توانایی خود در تعدیل فعالیت استروژنی بدن(با اتصال به گیرنده‌ های استروژنی سطح سلول ‌ها)، شناخته می ‌شوند.
محققین آزمایشگاهی ثابت نموده‌ اند، ایزوفلاون ‌های سویا التهاب مفاصل را کاهش داده، بافت غضروف را بهبود می‌ بخشند و در نهایت سبب کاهش درد می ‌شوند.
درد و التهاب ناشی از بیماری آرتریت با مصرف مخلوطی از آواکادو و روغن سویا مشخصاً کاهش می یابد. طی مطالعه ای در کشور فرانسه انجام شد، به بیمارانی که درد شدیدی در زانو و باسن داشتند، ۳۰۰ یا ۶۰۰ میلی گرم مخلوط عصاره آواکادو و روغن سویا داده شد. پس از ۶ هفته درد زانو در این افراد به گونه بهتر شد که بیش از نیمی از آن ها دیگر نیاز به درمان دارویی نداشتند.
مخلوط غیر صابونی آووکادو و سویا در درمان التهاب مفاصل توصیه می‌ شود. در چهار آزمایش بالینی مرتبط، مخلوط غیر صابونی آووکادو و سویا(عصاره حاصل از روغن سویا و آووکادو) در درمان درد و خشکی زانو و در نتیجه کاهش مصرف انواع دارو موثر شناخته شده است. این محصول در بسیاری از نقاط دنیا به‌ صورت مکمل مصرف می ‌شود. دوز عادی آن ۳۰۰ میلی ‌گرم بوده و دو ماه برای تاثیر ضدالتهابی آن، زمان لازم می‌ باشد.
منبع: وبلاگ کوهنوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *