برگزاری همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی»با استقبال ارزشمند جامعه‌ی کوه‌نوردی
همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی، تجربه‌ها، چالش‌ها، افق‌ها»؛ پنج‌شنبه ۲۶ بهمن ۹۱ در دو بخش صبح و عصر در سالن اجتماعات مرکز فرهنگی باشگاه پیام با استقبال جامعه‌ی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی برگزار شد. از جمله نکات بارزی که بر شکوه و غنای این همایش که با حضور قریب به ۳۰۰ نفر همراه بود افزود؛ حضور جمع کثیری از پیش‌کسوتان و هم‌چنین مشارکت نماینده‌گان مختلف نهادها، باشگاه‌ها و گروه‌های مختلف بود.

آئین افتتاحیه‌ی همایش با پخش نماهنگی از هیمالیانوردان جان‌باخته در سال‌های اخیر و ادای احترام حضار به همه‌ی عزیزان از دست رفته همراه بود و مراسم با قرائت متن پیام «دکتر لی» رئیس اتحادیه کوه‌نوردی آسیا به این همایش، ارائه‌ی گزارش دکتر «بهپور» دبیر همایش و  خوش‌آمد‌گویی و سخنرانی «محمود شعاعی» سرپرست فدراسیون ادامه یافت.


از دیگر نکات قابل توجه این همایش حضور «دکتر سجادی» معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان بود که در آئین افتتاحیه به سخنرانی نیز پرداخت و بر اهمیت این هم‌اندیشی تأکید کرد و خواستار پرداختن به زوایای مختلف فرهنگی و جامعه‌شناسانه رشته‌ی کوه‌نوردی شد.

همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی» در ادامه با ارائه‌ی مقالات منتخب و ارائه‌ی نقطه‌نظرات آماری، علمی، تجربی، چالشی، انتقادی و پیشنهادی همراه بود و پس از پذیرایی ناهار در بخش عصر نیز به همان سیاق دنبال شد و در نهایت با جمع‌بندی دبیر همایش و ارائه‌ی لوح تقدیر به ارائه‌ دهنده‌گان مقالات به پایان رسید.
فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی بر خود لازم می‌داند؛ بار دیگر از حضور گرانمایه‌ی و اندیشمند یکایک عزیزان، خانم‌ها، آقایان، ارائه‌ دهنده‌گان مقالات، پیش‌کسوتان، اقشار و اصناف مختلف کوه‌نوردی از هیئت‌ها، نهاد‌ها، باشگاه‌ها و انجمن‌ها، مربیان، کوه‌نوردان، اهالی قلم، صاحب‌نظران، کارشناسان، وب‌نویسان و …  صمیمانه قدردانی نماید. امید است آنچه که در اولین گام این همایش و هم‌اندیشی به آن پرداخته شد، بتواند دستاوردهای مفیدی برای جامعه‌ی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی داشته باشد.شایان ذکر است: مجموعه مقالات ارائه شده را می‌توانید از طریق فدراسیون در قالب روح فشرده دریافت نمائید. تلاش خواهد شد متن کل مقالات به صورت پی‌دی‌اف در سایت فدراسیون نیز بارگذاری و قابل دریافت شود.
عنواین مقالات و فیلم‌های پخش شده عبارت بودند از:
* آمار مقایسه ای و تاریخچه/ فریدالدین صدقی     
* مدیریت و سازماندهی اکسپدیشن/شهنام جباری    
* پزشکی کوهستان؛ دردها و آرزوها / فرید عباسی    
* دریچه ای به واقعیت / حسین امانی( سرپرست تیم امید- تیلیچو پیک)   
* نوآوری ضرورتی بر هیمالیانوردی ایرانی/ عباس محمدی    
* پیرامون هیمالیا نوردی ما ایرانی ها /حمید ناصری     
* هیمالیا کجاست؟! / نمایش فیلم      
* تعامل و تقابل کوهنوردی داخلی و هیمالایا نوردی/ امین معین   
* نقدی آسیب شناسانه  برهیمالیا نوردی ایرانی/مهدی فرهادی   
* مروری بر وضعیت پزشکی کوهستان / حمید مساعدیان          
* دریچه ای به واقعیت/ رضا بهادرانی- گاشربروم ۱    
* علل گرایش به هیمالیا/ پروین رضایی     
* نمایش فیلم نگاهی به کوهستان / رضا ایاز     
* جایگاه روانشناسی در هیمالیا نوردی / منصوره رجبلو    
* سرپرستی و مدیریت ریسک/ امیر حسین ناظمی      
* نقدی بر وضعیت پزشکی کوهستان/ علیرضا بهپور
گزارش تصویری این همایش به زودی از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.
منبع: پایگاه خبری فدراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *