عمیق ترین چاه غار ایران و ادامه اکتشاف غار غلا در سال آینده
احتمالا این غار با ۸۰۰ متر عمق، عمیق‌ترین چاه جهان خواهد شد.
کوهستان پراو بخشی از رشته کوه‌های زاگرس می‌باشد که در استان کرمانشاه واقع شده وبا داشتن چندین قله بالای سه هزار متر منشا تامین آب دشت‌های هم‌جوار خود گردیده است. بافت آهکی سنگ این کوهستان و نفوذ نزولات جوی در شکاف‌ها و گسل‌های این آن باعث شده تا غارهای عمیق و طویل بسیاری در این منطقه شکل گرفته و از دیرباز اینجا مورد توجه غارنوردان داخلی و خارجی قرار بگیرد.
غار پراو در سال ۱۹۷۲ توسط تیمی از بریتانیا مورد کاوش قرار گرفت و در آن سال این غار به اورست غارهای دنیا لقب گرفت. پس از آن تلاش‌های فراوانی به جهت پیمایش و کشف غارهای جدید در گوشه و کنار کشور صورت گرفته که هیچ کدام از آنها عمیق‌تر از غار پراو نشدند…..
بقیه گزارش در ادامه مطلب….

پی نوشت: در برنامه اکتشاف این غار ۴ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر شرکت نمودند.( آقایان: داوود مفاخری، یوسف عبدالملکی، سامان مفاخری و اسراء مفاخری جوانترین غارنورد ایران)
روابط عمومی گروه کوه نوردی قاجر قروه 

اعضای تیم قاجر

امسال و در پی تلاش دو گروه مجزا از هم، دو غار عمیق در کوهستان پراو کشف و مورد شناسائی قرار گرفت. فاصله هوایی این دو غار تا غار پراو بیشتر از چند کیلومتر نمی‌باشد.
ابتدا غار جوجار که پشت قله‌ای به نام شودالان قرار گرفته و از سال‌ها قبل تا قسمت‌های ابتدایی مورد بازدید غارنوردان کرمانشاهی قرار گرفته بود، مورد اکتشاف قرار گرفت و در پی یک برنامه سه ساله اکنون تا عمق ۸۰۶ متری پائین رفته و پس از ۴۳ سال رکورد عمیق‌ترین غار کشور را از پراو ربود.
غار غلا که متشکل از یک چاه بسیار عمیق می‌باشد نیزتوسط تیمی از اعضاء انجمن غارنوردان ایران به سرپرستی یوسف سورنی‌نیا کشف و شناسائی شد. در بازدید اولیه عمق چاه ۴۰۰ متر برآورد شد و در برنامه‌های بعدی مشخص گردید که این غار بسیار عمیق تر از آنچه که تصور می‌شد، است و تیم پیش‌رو حتی از عمق ۵۰۰ متری هم پائین‌تر رفتند.
دهانه غار غلا در ارتفاع ۲۸۰۰ متری در انتهای فلات شمالی پراو واقع شده و متشکل از یک گسل عمیق می‌باشد که بارش باران و نفوذ آب طی میلیون‌ها سال ساختار این غار را تغییر داده است.
در حال حاظر تیم کاشف این غار که با همکاری و مساعدت فرمانده لشگر ۲۹ نبی اکرم، سردار احمدی‌پور در منطقه فعالیت داشته‌اند، توانسته‌اند تا عمق ۵۰۰- متری غار نفوذ کرده، ولی به خاطر کمبود امکانات و شرایط موجود ادامه کار را به سال بعد موکول نموده‌اند.
عمیق‌ترین چاه کشور تا این تاریخ چاه غار سرو در اراک بود با عمق ۱۹۵ – متر، و اکنون مرحله اول این چاه چند صد متر از چاه مذکور ژرف‌تر شده است.
در رنکینگ جهانی عمیق‌ترین چاه جهان با عمق ۶۴۳- در اسلوونی قرار داد و این در حالیست که بنا بر گفته‌های سرپرست برنامه، غار غلا عمقی بیشتر از ۸۰۰ متر پیدا خواهد کرد.
در عمق ۴۰۰ متری غار غلا بر اثر سقوط چند صخره بزرگ و نیز ریزش‌های بسیار زیاد در طی سالیان گذشته، یک سکوی شیب‌دار شکل گرفته که این چاه غول پیکر را به دو بخش تقسیم نموده است! در صورتی که این موضوع بخشی از فرآیند غار محسوب گردد، می‌توان ادعا کرد که غار غلا عمیق‌ترین چاه جهان می‌باشد. در غیر این صورت غلا با همین بخش اولش که ۴۰۰ متر ژرفا دارد، جز ۱۵ چاه عمیق دنیا خواهد بود (هرچند از ادامه مسیر تا سال بعد که کار از سر گرفته شود خبری نیست).
با این شرایط دو موضوع را با اطمینان می‌توان ادعا کرد: اول این که غار غلا عمقی بیشتر از ۸۰۰ متر دارد و دوم این که عمیق‌ترین چاه ایران اکنون ۴۰۰ مترعمق دارد و در غار غلا واقع در کوهستان پراو کرمانشاه قرار دارد.
ارسال کننده : یوسف سوری نیا
منبع: انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *