«رضا شهلایی» عازم صعود به «کی۲» شد
به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، «رضا شهلایی» کوه‌نورد توانمند کرمانشاهی که در کارنامه خود صعود به قله هشت هزار و ۸۴۸ متری اورست و قله هشت هزار و ۵۸۶ متری کانچن جونگا را دارد؛ روز گذشته در قالب یک تیم بین‌المللی برای صعود به قله «کی۲» وارد پاکستان شد.
این کوه‌نورد کرمانشاهی که به‌صورت مستقل در این صعود شرکت می‌کند در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار داشت: امیدوارم همچون صعودهای گذشته بتوانم پرچم پر افتخار جمهوری اسلامی ایران را در بین دیگر کشورها به اهتزاز در بیاورم.
«رضا شهلایی» قله «کی ۲ » را دومین کوه مرتفع دنیا برشمرد و خاطرنشان کرد: این قله با ارتفاع هشت هزار و ۶۱۱ متر در قسمت شمالی کشور پاکستان و هم‌مرز با کشور چین و در منطقه قراقروم در هیمالیا واقع شده است.
به گفته وی، این قله با نام مستعارش یعنی «کوهستان وحشی» مشهور شده و شهرت آن به این خاطر بوده که از هر چهار نفری که قصد صعود به این قله را داشته‌اند، یک نفر جان باخته است.
این کوه‌نورد کرمانشاهی تصریح کرد: «کی ۲ » پس از قله آناپورنا دومین کوه مرگبار جهان بوده و اورست خواهر بزرگ «کی ۲ » خوانده می‌شود که تاکنون در زمستان صعودی به آن صورت نگرفته است.
وی بیان داشت: کوه «کی ۲» این هرم بزرگ، بی‌شک سرسخت‌ترین قله هشت هزار متری بوده که هدف غایی بسیاری از کوه‌نوردان است.
شهلایی «کی ۲ » یا چوگوری (خدای کوهستان‌ها به زبان محلی) را یکی از مرگ‌آورترین قله‌های جهان به‌علت عظمت آن و تلاش‌های ناموفق بسیار در صعود به این قله به قاتل نیز معروف است.
این کوه‌نورد کرمانشاهی افزود: این قله تا ارتفاع حدود ۶ هزار متری کوهستانی صخره‌ای است و بعد از آن به اقیانوسی از برف تبدیل می‌شود.
با تشکر از کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *