کشف گونه جدید ماهی کور در غارهای جنوب ایندیانا
زیست‌شناسان موفق شدند گونه جدیدی از کورماهیان را در غارهای جنوب ایندیانا کشف کنند.
به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گونه جدید که جزو گونه‌های در معرض خطرِ کورماهی‌ها محسوب می‌شود اختصارا «کورماهی ایندیانایی» نام گرفته است. این کورماهی با نام علمی Amblyopsis hoosieri نزدیکترین خانواده به گونه A.Spelaea است که در غار طبیعی ماموت ایالت کنتاکی یافت شده است.
رودخانه «اوهایو» همانگونه که ایالت‌های «ایندیانا» و «کنتاکی» را از هم جدا کرده، این گونه کورماهی را نیز از هم جدا کرده است.
اگرچه این دو گونه تفاوت‌های جزیی با هم دارند اما یکی از این دو گونه یعنی گونه A.Spelaea‌ در ژن بینایی خود دچار جهش شده است. این در حالی است که گونه جدید با وجود نداشتن چشم و بینایی شاهد این جهش ژنی نبوده است.
به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌ورلدریپورت، «کورماهی ایندیانایی» همچنین از نظر ظاهری با کورماهی A.Spelaea متفاوت است. این گونه جدید دارای بدنی با برجستگی‌های کنگره‌ای و باله‌های کوتاه‌تر است. گونه جدید همچنین اندام‌های حسی پوستی کوچکتری دارند. این اندام‌های حسی به آنها کمک می‌کند تا در آب‌های تاریک غار امکان حرکت پیدا کنند.
گونه جدید کورماهی همچنین نخستین گونه جدید از کورماهی‌هایی به شمار می‌رود که طی ۴۰ سال گذشته در آمریکا کشف شده‌ است. نتایج این کشف که در نشریه ZooKeys‌ منتشر شده نشان می‌دهد با وجود اینکه تصور می‌شود مناطقی از کره خاکی کاملا کنکاش شده‌اند اما هر روز شاهد کشف گونه‌های جدید در آنها هستیم. 
منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *