۲۰۰۰ کوه‌نورد از سراسر کشور بر بالین زخم خورده‌ی «کوه‌شاه»
‌کوه‌نوردانی از سراسر کشور به عیادت «کوه‌شاه» آمدند و با برگزاری آیینی نمادین، مراسم سوگواری برای دومین قله مرتفع استان کرمان و یکی از منحصر بفردترین زیست‌ بوم‌های گیاهی و جانوری کشور که به دلیل فعالیت معدن استخراج سنگ‌ آهن در حال نابودی است، را برگزار کردند.
مسئول واحد ارتباطات و رسانه‌های کمیته نجات مردمی «کوه‌شاه» با اعلام این خبر  گفت: پنج‌شنبه و جمعه گذشته، دو هزار نفر از کوه‌نوردان سراسر کشور به کرمان آمدند تا در همایش و برنامه صعود به «کوه‌شاه» شرکت کنند.
«افشین اسدی» هدف از برگزاری این همایش مردمی را اعتراض به تخریب‌های گسترده ناشی از فعالیت معدن استخراج سنگ آهن در کوه‌شاه عنوان و بیان کرد: از بعدازظهر پنج‌ شنبه تیم‌های مختلف کوه‌نوردی وارد منطقه شده و از ساعت دو بامداد جمعه صعود آغاز شد. وی گفت: پنج‌ شنبه شب نیز مجلس نمادین سوگواری برای «کوه‌شاه» برگزار شد که ضمن این مراسم، فاتحه‌ خوانی برای والده مکرمه سردار حاج قاسم سلیمانی و همچنین سردار شهید افضلی‌ نیز انجام شد.
«اسدی» افزود: مراسم نی‌نوازی و همچنین نمایش تصاویر تخریب شده از «کوه‌شاه» نیز برگزار شد.
وی در ادامه، با اشاره به ویژگی‌های منحصر بفرد «کوه‌شاه» اظهار کرد: متاسفانه فعالیت معدن استخراج سنگ‌ آهن در این منطقه، ضربه جبران‌ناپذیری به زیست‌بوم این منطقه وارد کرده است.
وی افزود: با وجود اعتراضات گسترده مردمی و ابراز نگرانی کوه‌نوردان و فعالان محیط‌ زیست از این رویداد، شاهد بودیم که نسبت به هفته قبل، تخریب‌ها گسترش یافته تا جایی که از جاده بافت این تخریب‌ها کاملاً مشهود است!
مسئول واحد ارتباطات و رسانه‌های کمیته نجات مردمی کوه‌شاه با بیان این‌که این معدن اقدامات خود را شدت بخشیده است، گفت: باید هر چه سریعتر جلوی این تخریب‌ها گرفته و توسعه پایدار نباید قربانی بسیاری از مسایل دیگر بشود.
منبع:ایسنا با تشکر از کوه نوشت
————————–
پی‌نوشت: 
بر اساس پیام ارسالی روز گذشته به «کوه‌نوشت»:
قرار توقف موقت معدن‌کاری در «کوه‌شاه» از سوی استانداری صادر شده است و بازرسان ویژه نیز به منطقه اعزام شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *