غار «ممتاز» شگفت‌انگیز و نادر!
به گزارش خبرگزاری فارس:  از مرودشت، غار شگفت‌انگیزی به‌نام “ممتاز” پدیده‌ای نادر و بی‌نظیر بین غارهای استان فارس در شهرستان مرودشت دوست‌داران طبیعت را به وجد آورده است.
این غار در ۷۰ کیلومتری بزرگ‌راه شیراز ـ اصفهان و در نزدیکی شهر مرودشت بالاتر از آثار باستانی نقش رستم در نزدیکی روستای حاجی آباد قرار دارد.
این غار طولی در حدود ۲۰۰ متر و عمق ۵۰ متر دارد که در جنوب غربی تاقدیس کوه آق تپه از لحاظ زمین‌شناسی در زون زاگرس و از لحاظ چینه‌شناسی در زون زاگرس چین خورده با روند شمال غربی جنوب شرقی و در موقعیت (۶۸۱۳۹۸ x) و (۳۳۱۹۸۵۹ y ) قرار دارد.
ارتفاع دهانه اصلی این غار از سطح دریا یک‌هزار و ۷۵۰ متر و از نوع آهکی (اثر نفوذ آب‌های اسیدی در لایه‌های آهکی) و فرسایش آب در این غار فعال است.
در این غار استالاکتیت و استالاکمیت‌های (چکیده و چکنده) بسیاری وجود دارد و متوسط شیب غار ۲۲ درجه و پیمایش غار نیاز به ابزار فنی فرود و صعود نداشته و تنها دسترسی به دهانه غار نیازمند صعود حدود پنج متری است که برای افراد مبتدی کمی دشوار به نظر می‌رسد.
این غار دارای یک حوضچه آب است و بالا بودن رطوبت و وجود رسوبات دانه‌ریز باعث شده که در بسیاری مواقع گلی و لغزنده باشد. نکته قابل توجه در این غار این است که از نظر جریان هوا محدودیت دارد و در برخی نقاط آن امکان تردد و یا توقف تعداد بسیار افراد وجود ندارد.
به گفته اهالی این منطقه نام غار از شخصی به‌نام “ممتاز” که برای نخستین بار این غار را کشف کرده به جای مانده است.
منبع: کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *