جزئیات چگونگی کشته شدن کوه نورد مشهدی در ارتفاعات علم کوه

 علیرضا امانی، برادر رئیس هیات کوه نوردی خراسان رضوی در یک برنامه کوه نوردی در مسیر قله تخت سلیمان در منطقه علم کوه جان باخت.

 سایت هیات کوه نوردی استان خراسان رضوی درباره این حادثه عنوان کرده است: در پی اخبار دریافتی از سرپرست تیم حادثه دیده در منطقه علم کوه، گروهی از ورزشکاران کوه نورد مشهدی به سرپرستی حسین امانی ، رییس هیات کوه نوردی استان خراسان رضوی که همزمان با روز عید سعید فطر جهت صعود به قله علم کوه وارد منطقه شده بودند، با توجه به بارندگی‌های چند روز قبل در منطقه و تشخیص سرپرست تیم، مسیر صعود خود را از قله علم کوه به قله تخت سلیمان که از شرایط ساده‌تری جهت صعود برخوردار است، تغییر دادند. همچنین به دلیل مشکل به وجود آمده برای حسین امانی که از ناحیه کمر دچار گرفتگی و درد شده بود، هدایت تیم مذکور به رسول نقوی، کوه نورد ملی که یکی از با تجربه‌ترین راهنمایان منطقه علم کوه است سپرده شد و نهایتا در روز صعود، این تیم پس از ۵ ساعت تلاش در ارتفاع ۴۶۰۰ متری و در حالی که فاصله کمی با قله داشت، دچار حادثه گردید.
شرح واقعه را در ادامه مطلب بخوانید…

 ا

حادثه از این قرار است که با رها شدن دو قطعه سنگ بزرگ از بالای مسیر صعود، افراد تیم مجبور به فرار از سر راه ریزش سنگ‌ها شدند، ولی در آخرین لحظه طی تغییر مسیر ناگهانی، یکی از سنگ‌ها به طرف ۳ نفر از کوه نوردان منحرف شد و در اولین برخورد ، یکی از اعضا به نام علیرضا امانی دچار آسیب جدی و شدید شد و سپس برخورد قطعات کوچکتر سنگ منجر به آسیب دیدگی اسدالله حبیبی نیکجو از ناحیه پهلو و علی رمضانی از ناحیه پا شد.

 بلافاصله موضوع حادثه طی تماس رادیویی به قرارگاه رودبارک و سرپرست تیم، حسین امانی اطلاع داده شد، ضمن اینکه پزشک همراه تیم با انجام کمک‌های اولیه و پانسمان جراحات مصدومین از ادامه خونریزی و وخیم‌تر شدن حال مجروحان جلوگیری کرد، ولی متاسفانه نفر اول، علیرضا امانی که در اثر برخورد مستقیم سنگ دچار آسیب شدید شده بود در لحظات اولیه جان به جان آفرین تسلیم کرد.

بالاخره بعد از گذشت ۳ ساعت از وقوع حادثه و با پیگیری‌های سرپرست تیم طی تماس تلفنی با فدراسیون کوه نوردی و با هماهنگی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر استان مازندران، شهرستان چالوس و سازمان امداد و نجات کشور، با پرواز یک دستگاه بالگرد جسد جان باخته حادثه و دو مصدوم به بیمارستان چالوس منتقل شد که مصدومان پس از درمان اولیه و بهبودی نسبی صبح امروز(جمعه) توسط بالگرد به تهران اعزام شدند . جسد مرحوم علیرضا امانی بعد از پشت سر گذاشتن مراحل قانونی و طی مراحل اداری به مشهد منتقل خواهد شد.

منبع: ایسن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *