صعود آبشارهای یخی منطقه خور

طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم باشگاه قاجر روز چهارشنبه ۴اسفند ۱۴۰۰سه نفر از اعضای باشگاه موفق‌ به صعود چند آبشاریخی در منطقه خور شدند.

اعضای شرکت کننده:
آقایان شاهین نادری، محمد ظاهری و رحمان مرادیانی (سرپرست)


ابشار خور از دیدنی های کرج در نزدیکی روستای خور است که در فاصله‌ی ۱۷ کیلومتری جاده‌ی کرج-چالوس قرار دارد و از روستای خور، تقریبا دو کیلومتر فاصله دارد.
در تابستان با پیاده‌روی ۳۰ الی ۴۵ دقیقه‌ای از میان درختان سیب ترش، گوجه‌سبز، زردآلو و گیلاس و در مسیری مملو از چشم‌اندازهای زیبا، می‌توان به این آبشار دسترسی داشت.در آن هوای گرم و در زیر تابش آفتاب فرود از داخل آبشار بسیار هیجان انگیز است. .در فصول سرد سال به‌علت سردی هوا، آب آبشار یخ می‌زند و منظره‌ای دیدنی را خلق می‌کند و تبدیل به سایت یخنوردی بسیار خوبی میشود.در حال حاظر در این منطقه ۸ابشار یخی با طول ۱۵تا۷۰متر وجود دارد که اکثرا طبیعی و چند تایی هم توسط لوله آب را به روی صخره هدایت کرده اند تا تشکیل آبشار یخی بدهد.

یخنوردان و علاقه مندان به یخنوردی در شهرستان قروه از سال ۸۸تا سال ۹۸در منطقه آبشار روستای سنگین اباد اقدام به ایجاد آبشار یخی کرده بودند و در همین مکان به تمرین یخنوردی می پرداختند.با پیشرفت در زمینه یخنوردی اقدام به صعود آبشار های بلند و دشوار ایران نمودند از آن تاریخ به بعد هر سال آبشارهای یخی بلند ایران را صعود میکنند و تجربه و تکنیک های خود را ارتقاء می دهند.

طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم باشگاه قاجر روز چهارشنبه ۴اسفند ۱۴۰۰سه نفر از اعضای باشگاه با ماشین شخصی به منطقه خور عظیمت کردند.ساعت ۱۲شب به روستای خور رسیده و همانجا کنار نگهبانی ورودی روستا چادر زدند.نگهبانی اجازه ورود ماشین غریبه به داخل روستا را نمیدهد.صبح روز پنجشنبه ۵اسفند به سمت آبشار عروس حرکت کرده . پس از بررسی وضعیت آبشارها , وضعیت آبشار امید را مناسب تر دیده و به صعود بر روی آن اقدام کردند.با توجه به گرم شدن هوا و آب شدن و سست شدن یخ آبشار کرجی ها و فرزند ناخلف استحکام لازم برای صعود را نداشت.

در این قسمت چهار آبشار یخی به ترتیب از راست به چپ آبشار امید.کرجی ها و فرزند ناخلف و عروس وجود دارد.ودر پشت یال روبروی آبشار یک آبشار دیگر وجود دارد.که در همین روز آبشار امید و مسیر درایتولینگ و ۱۰متر آبشار عروس و آبشار پنجم صعود شد.سپس مجدد به سمت روستا برگشته و چادر را برپا کردیم.(در زمان نوشتن گزارش یعنی شب جمعه آبشار کرجی ها و فرزند ناخلف ریزش کرده و تماما از بین رفته.)
روز جمعه
در این روز تصمیم بر صعود آبشار های بالای دره گرفتیم که به نام آبشار شماره ۳ و ۴ معروف است .


ابشار ۳بلند و حدود ۵۰متر بوده و آبشار ۴حدود ۲۵متر است.پس از صعود هر دوی آنها به سمت روستا برگشته و بلافاصله وسایل رو جمع و به سمت قروه حرکت کردیم و ساعت ۲۰به قروه رسیدیم.
اعضا شرکت کننده.:محمد ظاهری. شاهین نادری. رحمان مرادیانی(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.