پیش بینی جوی و هشدارهای هواشناسی

متن خبر :
پیش بینی جوی و هشدارهای هواشناسی برای روزهای چهارشنبه تا جمعه(٢٩ بهمن تا ١ اسفند)

🔴فعالیت سامانه بارشی و سرد، بارش برف و وزش باد شدید، کولاک و احتمال بهمن☑️پیش بینی جوی مناطق غربی، شمال غرب و ارتفاعات البرز
✅چهارشنبه: فعالیت سامانه بارشی در مناطق شمالغرب، غرب، البرز غربی و بتدریج البرز مرکزی، برای خط الرأس ها قله های مرتفع مانند سبلان و سهند، سماموس، علم کوه و .. بارش برف و وزش باد شدید و کولاک.
در دامنه های مناطق مرتفع آذربایجان غربی جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه ها محتمل است.

✅پنجشنبه: از شدت بارش ها در مناطق شمالغرب و غرب کاسته شده و بارش برف بصورت پراکنده در ارتفاعات غربی و شمالغربی تداوم دارد
بارش در ارتفاعات البرز غربی و مرکزی، قله های شاخص مانند شاه البرز، خلنو، توچال، علم کوه، سماموس، دماوند و … و بتدریج البرز شرقی قله های شاخص مانند شاهکوه و …بشکل بارش برف و وزش باد شدید و کولاک ادامه دارد علاوه براین احتمال سرمازدگی شدید و وقوع بهمن در مناطق یاد شده دور از انتظار نیست
✅جمعه: با تضعیف سامانه بارشی و کاهش موقتی ابر، همچنان بارش برف بصورت خفیف و پراکنده در شمالغرب و ارتفاعات البرز ادامه دارد و وزش باد در نیمه شمالی گاهی شدید است….

☑️پیش بینی جوی مناطق کوهستانی البرزمرکزی و شمال تهران

✅چهارشنبه : ابری، وزش باد نسبتا شدید، گاهی کولاک برف و بارش پراکنده، از غروب بتدریج بارش متوسط و شدیدباران و برف، در ساعت شب مه آلود و ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر و بارش برف و کولاک.

✅پنجشنبه: ابری و مه آلود، بارش شدید باران و برف. ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر بارش شدید برف و کولاک، وزش باد شدید تا خیلی شدید و احتمال صاعقه، تگرگ و احتمال قوی سقوط بهمن.
بتدریج افت دما و یخبندان متوسط، خطر سرمازدگی شدید.

✅جمعه: اول وقت، ابری و مه آلود، گاهی بارش پراکنده برف، یخبندان متوسط و سوز باد متوسط تا شدید، از قبل از ظهر کاهش ابر و مه رقیق، تداوم خطر سقوط بهمن و خطر سرمازدگی متوسط.

❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️
☑️پیش بینی جوی مناطق کوهستانی جنوب و جنوب غرب ایران

✅چهارشنبه: از مناطق غربی کشور ورود سامانه بارشی را خواهیم داشت، که همراه با وزش باد شدید، بارش برف در ارتفاعات و بارندگی خواهد بود. بنابراین بتدریج در این روز در استانهای ایلام، کرمانشاه، لرستان (اشترانکوه)، چهارمحال و بختیاری (زردکوه)، شمال خوزستان (کی نو) و غرب استان اصفهان (شاهان کوه)، بارشها را خواهیم داشت.

✅پنجشنبه: از شدت بارشها در استانهای ایلام و کرمانشاه کاسته شده اما در استانهای لرستان (اشترانکوه)، چهارمحال و بختیاری (زردکوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا)، غرب استان اصفهان (شاهان کوه)، شمال خوزستان (کی نو)، بوشهر (بیرمی)، مرکز و شمال فارس (بل اقلید و ارتفاعات سپیدان) بارشها را بصورت بارندگی شدید، رعدوبرق و احتمال تگرگ، در ارتفاعات بارش برف، همراه با وزش باد شدید و خیلی شدید خواهیم داشت. در این روز با توجه به حجم بارشها در مناطق یاد شده و وزش باد شدید، در ارتفاعات کولاک و رخداد بهمن نیز وجود دارد. در ارتفاعات یزد و کرمان بارشها با شدت کمتر همراه با وزش باد شدید و خیلی شدید در روز پنجشنبه وجود دارد.

✅جمعه: فعالیت سامانه بارشی تمام شده اما در ارتفاعات یزد و کرمان بارشهای پراکنده وجود دارد. در بعدازظهر وزش باد شدید در جنوب و جنوب غرب کشور همراه با پدیده کولاک در ارتفاعات و در مناطق مستعد رخداد بهمن همچنان وجود دارد. در ساعت‌های شب کاهش دما و سرمازدگی بویژه در ارتفاعات، در همه مناطق ذکر شده وجود دارد.
🔴 احتمال سرمازدگی و ریزش بهمن در مناطق کوهستانی زاگرس مرکزی تا اوایل هفته آینده نیز وجود دارد.
❄️❄️❄️❄️❄️
☑️پیش بینی جوی مناطق کوهستانی شمال شرق و شرق ایران

🔴ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ، هزارمسجد و بینالود و تفتان طی این مدت با ورود سامانه بارشی جوی ناپایدار خواهند داشت. افزایش نسبی دما تا صبح پنج شنبه و افت دما از پنج شنبه شب تا صبح شنبه.

⭕️وزش باد شدید گاهی باد لحظه ای بسیار شدید بویژه روز چهارشنبه و پنج شنبه در ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ، هزار مسجد و بینالود و تفتان

⭕️ورود سامانه بارشی از پنج شنبه شب تا اواسط روزجمعه در ارتفاعات شمال شرق و بتدریج شرق کشور

✅چهار شنبه: وزش باد شدید گاهی بادلحظه ای بسیار شدید، بتدریج افزایش ابر در ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ متر(کپه داغ و آلاداغ ) اواخر وقت بارش پراکنده

✅پنجشنبه: بعدازظهر وزش باد بسیارشدید در ارتفاعات کپه داغ و آلاداغ و هزارمسجد و بینالود. در ارتفاعات کپه داغ و آلاداغ بتدریج ابری بارش باران پاره ای نقاط رگبار باران و در اواخر وقت بارش برف، کولاک برف و مه. در ارتفاعات هزارمسجد و بینالود ابری بتدریج در ارتفاعات بالای ۲۵۰۰ متر بارش پراکنده.
وزش باد بسیار شدید در ارتفاعات تفتان

جمعه: وزش باد، بارش برف و مه در ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ، هزارمسجد و بینالود و بتدریج کاهش ابر. در ارتفاعات تفتان باد لحظه ای بسیار شدید

ارتفاعات تفتان وزش باد شدید، افزایش ابر و بارش پراکتده

👇👇👇👇🔴🔴🔴
توصیه می شود با توجه به نوسانات دمایی و وزش باد شدید، و بارش باران و برف بویژه طی پنج شنبه شب تا صبح جمعه کوهنوردان عزیز از صعود طی بازه مذکور خودداری فرمایید.

منبع: پایگاه خبری فدراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *