هشدار هواشناسی کوهستان/ قابل توجه کوهنوردان، دره نوردان و کاربران کوهستان

متن خبر :
بنا بر اعلام بخش هواشناسی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی:

🔴پیش بینی جوی مناطق کوهستانی ایران

چهارشنبه ١٢ آذر لغایت شنبه ١۵ آذر ٩٩

🔴طی این مدت یک موج بارشی قوی کشور را متاثر میکند که عمده فعالیت آن طی روز چهارشنبه و برای ارتفاعات زاگرس (بویژه زاگرس مرکزی) است.

☑️با ورود سامانه بارشی برای ارتفاعات و مناطق کوهستانی نیمه غربی کشور بویژه قله های مرتفع زاگرس مرکزی ( بالاتر از ٣۵٠٠ متر) بارش برف و وزش باد شدید و کولاک پیش بینی می شود و برای دامنه های پایین دست شرایط برای بارندگی شدید و وقوع تگرگ و رعدوبرق مهیاست.

☑️علاوه بر این طی عصر و شب چهارشنبه برای ارتفاعات تالش و البرز غربی، بارش خفیف برف و وزش بادشدید پیش بینی می شود.

🔴پنجشنبه فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی کشور تضعیف می شود ولی کماکان بویژه برای ساعات اولیه صبح بارش برف و وزش باد با شدت کم در مناطق مرتفع زاگرس و غرب کشور ادامه دارد.

☑️طی پنجشنبه همچنان در بعضی ساعات بارش برف و وزش باد در ارتفاعات البرز غربی، البرز مرکزی، البرز شرقی و خراسان شمالی، تا حدی شمال زنجان و قزوین مورد انتظار است.

🔴طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، وقوع مه در نواحی کوهستانی مذکور یکی از مخاطره هایی است که میتواند موجب کاهش دید افقی و عمودی شده و خطا در پیمایش مسیر و گم شدن کوهنوردان را بهمراه داشته باشد.

☑️برای سایر مناطق کوهستانی کشور وزش باد (گاهی شدید) پدیده غالب است.

🔴طی روز جمعه بارش خفیف و پراکنده برای البرز غربی و زاگرس جنوبی مورد انتظار است و برای سایر مناطق کوهستانی کشور وزش باد (گاهی شدید) مورد انتظار است که در نواحی پوشیده از برف میتواند با پدیده کولاک منطقه ای همراه باشد.

🔴شنبه سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می شود که مجدا نیمه غربی کشور شرایط بارش برف و باران را بطور گسترده تجربه میکنند.

🔴توصیه می شود طی چهارشنبه از انجام فعالیت های کوهنوردی و دره نوردی در ارتفاعات زاگرس پرهیز شود.

🔴طی پنجشنبه و جمعه علیرغم تضعیف سامانه بارشی ، کسب آمادگی لازم برای مواجه شدن با بارش برف و وزش باد در مناطق کوهستان البرز و زاگرس اجتناب ناپذیر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *