صعود به قله برفخانه در طزر جانِ تفت(استان یزد)

مورخه ۱۶ آذر ماه ۵ تن از اعضای باشگاه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم به قله ۴۰۰۵ متری طزرجان در استان یزد صعود نمودند.

گزارش برنامه در ادامه مطلب…

 


گزارش برنامه…..

با دو روز تاخیر نسبت به برنامه زمانبندی شده شش ماهه دوم باشگاه قاجر، روز جمعه ۱۵ آذر راس ساعت ۵:۱۵ صبح با ماشین شخصی از قروه به سمت تفت حرکت کردیم.
راس ساعت ۱۴:۱۵در اشکذر توقف نموده،استراحت کردیم و ناهار صرف شد(برنامه غذایی نسبت به تعداد نفرات و تعداد وعده ها به صورت گروهی تنظیم شده بود)
بعد از صرف غذا و استراحت به سمت تفت و در نهایت روستای طزر جان رفتیم.
روستای ییلاقی طزرجان یکی از مناطق خوش آب و هوای استان یزد است که علاوه برداشتن آثار باستانی و تاریخی، از جاذبه‌های خاص اکوتوریستی نیز برخوردار است.
راس ساعت ۱۵:۴۵به طزرجان رسیدیم و بعد از مشخص شدن پارکینگ وسیله نقلیه و مرتب کردن کوله ها و تعویض لباس به سمت پناهگاه حرکت کردیم. اما به دلیل پیمایش مسیر اشتباه در ارتفاع ۳۰۰۰متری تصمیم گرفتیم به روستا برگردیم.
پس از کسب اطلاعات درست از افراد بومی و استفاده از سالها تجربه مربی گروه جناب شهرام نعمتی ،حدود ساعت ۲۱دوباره به سمت پناهگاه رفتیم.
مسیر تا پناهگاه پاکوبی شده و نرمال بود،پس از گذر از درختانِ دره در ابتدای مسیر و دو تابلو راهنما در اواسط و اواخر مسیر کم کم به پناهگاه نزدیک شدیم و حدود ساعت ۲۳ به پناهگاه برفخانه رسیدیم.
پناهگاه مناسبی در این نقطه ایجاد شده است که ظرفیت آن برای حدودا ۲۵ نفر در ارتفاع ۳۲۰۰ متری می باشد.
پناهگاه دارای یک چشمه آب دائمی قابل شرب، یک سرویس بهداشتی با سقف شیروانی عایق بندی شده می باشد.سایه بانی در کنار پناهگاه وجود دارد که ۶ ماهه اول سال را می توان آنجا چادر برپا کرد.

پس از صرف شام(سوپ مرغ)ساعت ۱۲ همه خوابیدند  و فردا ۱۶ آذر ، راس ساعت ۶بعد از آماده شدن و مختصر تغذیه با ۴نفر از اعضای حرکت بسمت قله آغاز شد.

پس از حدود بیست دقیقه کوهپیمایی به ابتدای مسیر تراورس طولانی، منتهی به دهلیز امید رسیدیم.

و

پس از حدود دو ساعت تراورس صخره های برفخانه به دهلیز امید، ساعت ۹:۴۰ هر چهار نفر اعضا بر فراز قله ایستادند. زمان تقریبی برای پیمایش دهلیز امید که در این فصل حتما نیاز به طناب انفرادی و کلنگ یخ دارد یک ساعت می باشد.

بعد از گرفتن چند عکس و ثبت خاطرات،همچنین  لذت بردن از مناظره وصف نشدنی کلیه اعضای تیم  در سلامت کامل به پناهگاه رسیدند.

پس از صرف ناهار به سمت روستا حرکت کردیم.
در پایان از همه اعضای گروه و مردم با شرافت یزد و روستای طزر جان تشکر میکنم.
برفخانه ی طزر جان یخچالی است طبیعی در رشته کوه شیر کوه که ارتفاع قله آن از سطح دریا ۴۰۰۵ متر است و روستای طزر جان در دامنه آن واقع شده است،در گذشته های نه چندان دور در روزهای گرم سال،حجم زیادی از برف و یخ را با حیوانات بارکش باطی مسافت حدود ۶۵ کیلومتر به شهر یزد می آورده اند و برای خنک کردن نوشیدنی ها و مخصوصا پالوده یزدی از آن استفاده میکرده اند،بی تردید شهرت پالوده یزدی را نباید بی ارتباط با این یخچال طبیعی دانست
افراد شرکت کننده در برنامه آقایان: محمد میرانی- شهرام نعمتی علی الیاسی (سرپرست فنی) حسین عسگری(سرپرست)
بانوان: مهشید الماسی

گزارش از حسین عسگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *