گزارش برنامه صعود به قله سکوزان بروجرد
مورخه ۶ تیر ماه ۸ تن از اعضای باشگاه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول موفق به صعود قله سه کوزان در بروجرد شدند. 
گزارش برنامه در ادامه مطلب…

گزارش برنامه:

سه کوزان (sekuzan) نام قله و کوهی از سلسه کوههای زاگرس در شهرستان بروجرد است. این کوه در شمال غربی شهر بروجرد قرار گرفته است و ۳۴۴۰ متر ارتفاع دارد سه کوزان به همراه کوههای مجاور به پهنه زاگرس مرتفع تعلق دارند سه کوزان کوهی کشیده و مخروطی شکل است و علت نام گذاری آن به این دلیل است که دارای سه کوهان یا قوز است. این کوه دارای چشمه های متعددی است که چشمه توتیا از بقیه مشهورتر است همچنین چشمه پر آب دیگری در مسیر قله قرار دارد که آن را چشمه دروزنه ( به معنای دروغگو) می نامند و علت آن اینست که چشمه ای موقت است و به طور ناگهانی آب آن در اواخر تابستان قطع می گردد. سه کوزان از شمال به ادامه رشته کوه های گرین و از جنوب به کوه میش پرور محدود می شود. همچنین قله ولاش از قله سه کوزان قابل دیدن است.

طبق قرار قبلی ساعت ۱۱:۳۰روز  پنجشنبه ۶ تیر از قروه به سمت بروجرد حرکت کردیم،پس از صرف ناهار در مسیر راس ساعت ۱۵:۱۵ به بروجرد رسیده و مسیر را به سمت روستای ونایی ادامه دادیم.

روستای ونایی از مناطق گردشگری با طبیعت بسیار زیبا و باغات میوه می باشد.

بعد از آماده شدن و تقسیم بار چادرها بین اعضای گروه، راس ساعت ۱۶:۱۰به سمت چشمه طوطیا(محل برقراری کمپ)حرکت کردیم.

کوهپیمایی با شیبهای ملایم و گاهی تند از داخل دره خشک و زیر نور شدید آفتاب ،منتهی به گردنه چشمه سلیمان کش بالا ادامه داشت و پس از آن مسیر را با شیب کمتری تا چشمه طوطیا ادامه دادیم.


ساعت ۸:۳۰ به محل کمپ رسیده، چادرها را بر پا کردیم.پس از صرف شام و مرور خاطرات صعودهای گذشته همگی به خواب رفتیم.

تلاش روز دوم 

صعود از ساعت ۶:۳۰ با حرکت به سمت قله شروع شد و راس ساعت ۸:۰۵ بعد از پشت سر گذاشتن شن اسکی و شیب تند همگی به قله رسیدیم،کمی نفس تازه کردیم ،لحظات را ثبت،و از منظره قله لذت بردیم.


راس ساعت ۱۰:۳۰ کمپ را جمع آوری کرده و به سمت روستای ونایی به راه افتادیم.

در روستا با استقبال گرمی مواجه شدیم لاستیکهای هر دو خودرو با چاقو نوازش شده بود.

پس از تعویض لاستیکها به سمت قروه حرکت کردیم،در مسیر ناهار صرف شد و ساعت ۲۰:۴۵همگی در نهایت سلامت به قروه رسیدیم.

پی نوشت:

_در این صعود یاد سامان عزیز گرامی داشته شد.

_با تمام وجود آرزوی سلامتی برای رامین عزیز را داریم که در طول مسیر خاطرات شیرین صعودهای گذشته به سکوزان لحظه به لحظه و قدم به قدم، برای ما تداعی می شد.

_این قله دارای دو مسیر صعود می باشد که گروه ما برای صعود ،مسیر دره خشک را انتخاب و در برگشت از مسیر پر آب رودخانه استفاده کردیم.

«گزارش از حسین عسگری و ادیب خالدیان»

 

تاریخ اجرای برنامه: ۶،۷ تیرماه ۱۳۹۸
شرکت کنندگان آقا: محمد صالحی،راستین حمامی،ادیب خالدیان،حمید ایپگی،علی الیاسی،سیامک جعفری،سجاد ایپگی(راننده که به ما افتخار همنوردی هم داد)، حسین عسگری (سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *