صعود به قله دماوند

مورخه ۱۸ شهریور ۵ تن از اعضای باشگاه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول به قله دماوند از مسیر غربی صعود نمودند.

به نام خالق کوهها 
گزارش برنامه صعود به قله دماوند از جبهه غربی مورخ ۱۷و۱۸شهریور۹۶
طبق برنامه زمانبندی شش ماهه باشگاه قاجر به مناسبت عید غدیر خم برنامه صعود به قله دماوند تدارک دیده شده بود. تعداد ۵ نفر از اعضای این باشگاه اعلام امادگی نموده و توسط یک دستگاه ماشین کاپرا عازم پلور شدیم.
روز جمعه ۱۷شهریور ۹۶
ساعت ۵ از قروه حرکت نموده و ساعت ۱۳ به ورودی سد لار رسیدیم . 
 جاده خلوت بود. در ورودی سد لار پاسگاه محیط بانی زده شده بود و مانع ورود افراد به منطقه می شدند. 
با هماهنگی فدراسیون و محیط بانی اجازه ورود را گرفته و به سمت پارکینگ حرکت نمودیم.از پاسگاه محیط بانی تا پارگینک جاده خاکی بوده و حدود یک ساعت و ۱۵دقیقه زمان لازم است. ماشین را در محل موسوم  به پارکینگ پارک نموده وخود عازم پناهکاه سیمرغ شدیم . 
سه ساعت طول کشید تا به پناهگاه رسیدیم.
پناهگاه سیمرغ
مسیر پاکوب از پارکینگ تا پناهگاه توسط زباله علامت گذاری شده تا کسی راه رو گم نکند به پناهگاه که رسیدیم منظره تجمع زباله ها زیبایی منطقه را محو نموده بود. گروه ما در حد توان زباله های موجود رو هم با خود به پایین انتقال داد.
پناهگاه دو طبقه بوده راهرو ورودی گنجایش ۴ نفرو اتاق اول حدود ۱۲ نفر و طبقه بالا حدود۱۰ نفر گنجایش دارد. پناهگاه مجهز به سیستم انرژی خورشیدی بوده و شبها میتوان لامپ روشن کرد و نیز یک چراغ چشمک زن قرمز در بالای سقف پناهگاه روشن می شود. 
اتاقک کوچکی در چند متری پناهگاه وجود دارد که به عنوان انبار و نیز توالت استفاده میشود. اب یخچال در حدود صد متر بالاتر از پناهگاه وجود دارد.
شام را زود خورده و خوابیدیم. ساعت ۲ صبح بنده به همراه آقا شهرام به قصد صعود ۲ جبهه حرکت نمودیم.
 هوا بسیار سرد و آقا شهرام به واسطه قرص خواب دیشب بسیار خواب آلود بود. مهتاب راه مان را روشن کرده و نیازی به هدلامپ نبود.
 در دو نقطه خواستیم تا ۵دقیقه بخوابیم تا حال آقاشهرام بهتر شود اما سرما اجازه  این کار را نمی داد. 
دوباره به راه خود ادامه داده تا ارتفاع ۵۱۰۰متری بالا رفتیم و آقاشهرام تصمیم به برگشت گرفته و به سمت پایین حرکت کردیم  عدم حصول بهبودی آقا  شهرام سبب شد تا جانب احتیاط را گرفته به پایین برگردیم. 
در ارتفاع حدود ۴۲۰۰متری به تیم دوم که ساعت ۵ حرکت کرده بودند، رسیدیم. 
از اینجا آقا شهرام به سمت پناهگاه رفته و بنده با تیم دوم به سمت قله حرکت نمودم.
ساعت ۱۰ وبیست دقیقه صبح روز شنبه ۱۸شهریور ۹۶ به قله دماوند رسیدیم. 
در کاسه قله یک چادر نصب شده بود. نفرات زیادی از مسیر های مختلف صعود کرده و در قله عکس یادگاری میگرفتند و بلا فاصله مراجعت می نمودند. سرمای قله اجازه توقف بیشتر را نمیداد. 
در تیم ما آقای علی میرانی برای اولین بار بود که قله دماوند رو زیارت میکرد و اقای طیب صالحی پنجاه و یکمین مرتبه بود که موفق به صعود قله دماوند شده بود. 
حضور اقای محمد میرانی به همراه پسر خود اقای علی میرانی در این صعود بسیار جالب بود. بودن در کنار این عزیزان برای بنده افتخار بزرگی بود.
پدر و پسر در قله
کمی پایین تر از قله به آقا شهرام بیسیم زده و فرود خودمون رو اعلام نمودیم.۳ساعت طول کشید تا به پناهگاه رسیدیم مسیر برگشت شن اسکی خوبی بود اما باید مراقبب سر خوردن و برخورد سنگ ها می شدیم. 
در پناهگاه آقا شهرام با سوپ وچای داغ از ما پذیرایی کرده و خستگی مسیر برگشت را از تن و جانمان زدود. بلافاصله وسایل ها رو جمع کرده و به سمت پارکینگ حرکت نمودیم یک ساعت طول کشید تا به کنار ماشین برسیم.
 پس از سوار شدن به ماشین باران هم چند قطره ای بارید اما قله ابری و رعد و برق میزد. ساعت ۲۴ به قروه رسیدیم.با ارزوی شادی برای همه کوهنوردان.
رحمان مرادیانی(نویسنده گزارش)

تاریخ اجرای برنامه: ۱۷ الی ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۶
شرکت کنندگان آقا: شهرام نعمتی، رحمان مرادیانی، محمد میرانی، علی رضا میرانی، طیب صالحی(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *