بر بام کوهنوردى جهان دور افتخار زدیم
عظیم قیچى‌ساز به باشگاه هشت‌هزارمتری‌هاى جهان پیوست

در ساعت ١٢:٢٢ امروز عظیم قیچى‌ساز پا بر قله ٨۵١۶ مترى لوتسه در هیمالیا گذاشت و با این صعود ارزشمند روز ٢٩ اردیبهشت ١٣٩۶ را به روزى تاریخى در تقویم افتخارات ورزشى و ملى ایران تبدیل کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک سامان، دقایقى پیش این هیمالیانورد توانمند ایرانی موفق شد پرچم ایران را بر فراز قله لوتسه به اهتزاز درآورده و نام خود را به عنوان نخستین ایرانی در باشگاه هشت‌هزارمتری‌های کوهنوردی جهان ثبت کند.
این افتخار بزرگ پس از ۴٠ روز تلاش مداوم روى این قله و در ادامه ٩ سال فعالیت پیوسته و خستگى‌ناپذیر عظیم قیچى‌ساز روى ١۴ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان و همزمان با حضور شورانگیز مردم ایران در انتخابات ریاست جمهورى دوازدهم حاصل شد.
براساس این گزارش اورست نخستین هشت‌هزارمترى بود که در سال ١٣٨۴ تسلیم اراده عظیم قیچى‌ساز شد ولى برنامه اصلى او براى ورود به باشگاه هشت‌هزارمترى‌ها از سال ١٣٨٧ و با صعود به قله برودپیک آغاز شد. پس از آن قله‌هاى دائولاگیری، نانگاپارت، کانچن‌چونگا، گاشربروم ١، گاشروبروم٢، کی٢، ماناسلو، آناپورنا، ماکالو، چواویو، شیشاپانگما و اورست، خود را به نفس‌ها و قدم‌هاى این پهلوانِ دلاور ایرانى سپردند که تمامى صعودهایش را بدون استفاده از اکسیژن مصنوعى و شرپا به پایان رسانده است.
این گزارش حاکى است که با فتح لوتسه در ساعت ١٢:٢٢ امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، برنامه عظیم قیچى‌ساز براى ورود به باشگاه هشت‌هزارمتری‌ها تکمیل شد و او اکنون شانزدهمین کوهنوردى است که ١۴ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان را بدون کپسول اکسیژن و شرپا صعود کرد و در این راه ١١۵٩۶۵ متر را در ارتفاعات رشته کوه‌هاى هیمالیا و قراقروم بالا رفته است.
گفتنى است عظیم قیچى‌ساز و همنوردان ایرانی‌اش هم‌اکنون روى قله لوتسه هستند.
منبع: ایران بالا
صفحه اینستا گرام ایران بالا: http://www.instagram.com/iran_bala
کانالا تلگرام ایران بالا: https://t.me/iran_bala 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *