بازگشت کوهنوردان فرانسوی از علم کوه به خاطر بارش سنگین برف
نوشهر- ایرنا – گروه کوهنوردی با اسکی از کشور فرانسه که از روز پنجشنبه هفته پیش برای انجام فعالیت های ورزشی اسکی به قله علم کوه صعود کرده بودند در پی بارش سنگین برف روز دوشنبه ، از این قله باز گشتند.
نماینده فدراسیون کوهنوردی در کلاردشت روز سه شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : طبق گفته یکی از لیدرهای این گروه کوهنوردی ، ارتفاع برف در منطقه سه هزار و ۸۵۰ متری هزارچال علم کوه به حدود ۲ متر رسیده است. 
مهرزاد فرضی افزود : این گروه روز گذشته از این قله باز گشتند و امروز راهی کشورشان فرانسه شدند….

وی اظهار داشت : اگرچه همه ساله از ماه خرداد قله های علم کوه و تخت سلیمان پذیرای افراد کوهنورد خارجی و داخلی است ، اما این روزها به علت وجود برف در این قله ها ، شرایط برای انجام فعالیت های ورزشی رشته اسکی مناسب است که مورد استقبال این دسته از کوهنوردان خارجی قرار می گیرد . 
قله علم کوه به ارتفاع حدود چهار هزار و ۸۵۰ متر در قسمت جنوب غربی شهر کلاردشت واقع است.
این قله که پس ازدماوند دومین قله مرتفع ایران محسوب می شود ، دارای مسیرهای سخت سنگ نوردی و دیواره نوردی در کشور است.
قله علم کوه از ۱۵خرداد تا پایان شهریور هرسال میزبان شمار زیادی از کوهنوردان خارجی از کشورهای آلمان ، اتریش ، فرانسه ، چک ، آمریکا ، اسپانیا و در فصول دیگر از استان های آذربایجان غربی ، یزد ، خراسان رضوی و فارس است.
طبق آمار در سال گذشته دستکم ۹ هزار کوهنورد که از این شمار دستکم ۴۰۰ نفرشان خارجی بودند به قله علم کوه و تخت سلیمان در شهرستان کلاردشت صعود کردند.
شهرستان تاریخی و کوهستانی کلاردشت با جمعیتی حدود ۵۰ هزار نفر درغرب مازندران واقع است.
منیع: کوه نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *