ریزش بهمن و حوادث در ارتفاعات مختلف ایران
سقوط بهمن در لواسانات/جستجو برای یافتن دو مفقودی
    مدیرعامل هلال‌احمر استان تهران از سقوط بهمن در منطقه عمومی لواسانات خبر داد و گفت:چهار کوهنورد در زیر برف مانده بودند که خوشبختانه دو نفر از آنها را پیدا کردیم و جست‌وجوها برای یافتن دو نفر دیگر همچنان ادامه دارد.    
دکتر کتابدار در گفت‌وگو با ایسنا، از سقوط بهمن در منطقه عمومی لواسانات در   روز گذشته خبر داد و گفت: در منطقه لواسانات در ارتفاعات افجه و دشت هویج شاهد  سقوط بهمن بودیم.
وی افزود: در این منطقه چهار کوهنورد از استان قزوین در حال کوهنوردی بودند که   متاسفانه با بهمن مواجه می‌شوند و این چهار نفر زیر بهمن می‌مانند که خوشبختانه   دو  نفر از آنان با تلاش امدادگران از زیر برف خارج شدند، اما دو نفر دیگر هنوز زیر برف هستند………..

مدیرعامل هلال‌احمر استان تهران ادامه داد: ما بالگردهایی از هوانیروز را به منطقه   اعزام کردیم و روز گذشته نیز یک تیم ۱۰ نفره از امدادرسانان تهران، شمیرانات و تیم  امدادی کوهستانی ما که دیروز هم در منطقه آبعلی امدادرسانی می‌کردند، دیشب به  منطقه اعزام شدند که به دلیل وجود برف نتوانستند اقدامی انجام دهند. اما امروز   بلافاصله مجددا به منطقه اعزام شدند و جست‌وجوها برای یافتن دو نفر دیگر همچنان   ادامه دارد و امیدواریم این افراد را زنده پیدا کنیم.
کتابدار درباره عملیات امدادرسانی در آبعلی و در پی سقوط بهمن نیز گفت: روز گذشته  پایان عملیات را با هماهنگی آقای استاندار و دبیرکل جمعیت هلال احمر در این منطقه اعلام کردیم و در پی امدادرسانی‌ها ۶ خودرو شامل چهار خودروی سبک و دو خودروی نیمه سنگین از زیر بهمن بیرون آورده شدند.
وی ادامه داد: متاسفانه در پی سقوط بهمن در منطقه آبعلی سه نفر فوتی داشتیم و یک نفر به رغم اینکه بیش از ۱۳ ساعت زیر برف بود، خوشبختانه از زیر بهمن زنده بیرون آمد.
مدیرعامل هلال‌احمر استان تهران با بیان اینکه برای امدادرسانی در منطقه آبعلی، پنج قلاده سگ را در منطقه مستقر کرده بودیم تا به دنبال افراد زنده باشند، گفت: همچنین دستگاه زنده‌یاب را در منطقه بردیم و حداقل در منطقه مبارک‌آباد ۶۰ امدادگر و نجاتگر حضور داشتند و امدادرسانی‌های لازم انجام شد. نقطه عطف عملیات دیروز نیز بیرون آوردن یک نفر زنده از زیر بهمن بود.
اتمام عملیات جستجو در ارتفاعات افجه
همانطور که در خبرها ذکر شده بود جمعه گذشته سقوط بهمن در منطقه افجه (ارتفاعات قله پرسون) منجر به مفقود شدن دو نفر از کوهنوردان قزوینی شد.
بلافاصله پس از بروز حادثه چندین تیم امدادی متشکل از امدادرسانان تهران، شمیرانات و لواسان  به  منطقه اعزام شده و به جست‌وجو برای یافتن این دو نفر پرداختند. گزارش عملیات جستجو را به نقل از امدادگران اعزامی به منطقه در ادامه بخوانید : 
مورخ  15 یهمن ۱۳۹۵ :  
پیرو اطلاع رسانی مسئول کشیک جمعیت هلال احمر شمیرانات مبنی بر سقوط بهمن در منطقه افجه تیم هایی که در حال برگشت از حادثه بهمن مبارک آباد دماوند بودند مستقیما به محل ابتدای مسیر کوهنوردی دشت افجه اعزام شدند.
در این بین طی تماسی که با دوستان در منطقه افجه (که طبق سنوات قبل پایان هر هفته ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان در آن منطقه مستقر هستند) جهت دریافت اطلاعات دقیق تر برقرار شد و اطلاعات اولیه حادثه از آنها گرفته شد.
اطلاعات اولیه به شرح زیر بود:
یک تیم ۴ نفره از استان قزوین در زیر یکی از یال های منتهی به قله پرسون دچار بهمن شده است.
دونفر از نفرات دچار بهمن شده و ۲ نفر دیگر سالم می باشند.
محل ریزش بهمن فاصله تقریبی ۵ ساعته تا ابتدای مسیر دارد.
سریعا یک تیم ۶ نفره جهت اعزام به محل ریزش بهمن اماده و شروع به حرکت نمود که در ابتدا مسیر به اقای بیاتی برخورد نمودیم که اطلاعات کامل و دقیقی از محل حادثه به همراه مستندات لازم به ما ارائه دادند و ما به مسیر خود ادامه دادیم.
بعد از گذشت مسافتی به یکی از نفرات تیم قزوین ( به نام مرتضی)  رسیدیم که ایشان کل ماجرا را برای ما توضیح دادند.
با توجه به اطلاعات دریافتی از مرتضی و جناب بیاتی و دوستان لواسان با توجه به احتمال ریزش بهمن های بعدی و مستندات ارائه شده عملیات را کنسل و به سمت پایگاه عزیمت نمودیم.
مورخ  16 یهمن ۱۳۹۵ :  
با توجه به هماهنگی های انجام شده با هلال احمر استان تهران و سازمان امداد و نجات جهت انتقال نفرات با بالگرد هماهنگی های لازم انجام شد.
یک تیم ٨ نفره به شرح زیر جهت عملیات اماده شد.
از دوستان لواسان : امیر و عماد طالبی- محسن شیبانی
از پایگاه دربند  : اشکان افشار- حامد ارشدی فرد- هادی سرور- جعفر کمال نیا
و یک نفر از  اعضای تیم حادثه دیده به نام مرتضی
تیم راس ساعت ۶ صبح از جمعیت هلال احمر شمیرانات به وسیله دو خودرو به سازمان امداد و نجات منتقل گردید.
راس ساعت ٧:٣٠ دقیقه بالگرد از سازمان با نقطه جی پی اس دشت افجه به آن منطقه رفته و با توجه به شناخت تیم از منطقه سریعا بالگرد به سمت گردنه پرسون راهنمایی شد و با چندبار تلاش کاپیتان اعضای تیم در محل مورد نظر پیاده شدند.
بعد از تجهیز تیم به سمت محل ریزش بهمن از مسیر ایمن شروع به حرکت نمودیم.
متاسفانه محل ریزش بهمن بسیار وسیع و حجم برف خالی شده از روی یال زیاد بود. نکته ای که حائز اهمیت بود ، در دو نقطه احتمال ریزش بهمن از همین یال و از چند جهت احتمال ریزش بهمن از سایر یال ها خطر شدیدی بود که تیم نجات رو تهدید می کرد.
ساعت ٩:١٠ دقیقه در نزدیکی محل ریزش بهمن در یک منطقه امن قرار گرفتیم ، تا هم تجدید قوا نماییم و هم پروفیل های برف رو ازمایش کنیم.
تا ساعت ٩:٣٠ دقیقه کارها انجام و دو تست از لایه های برف نزدیکی محل ریزش بهمن انجام شد که تا حدودی خیالمون رو تو اون ساعت راحت کرد.
ساعت ٩:٣٠ ۶ نفر از نجاتگران وارد محل ریزش بهمن و دو نفر دیده بان در دویال متفاوت مسقر شدند.
حدود ساعت ١١ به دلیل صدای ریزش بهمن بسیار شدید و همین طور گرمای بسیار بالا و احتمال ریزش بهمن های بعدی سریعا تیم منطقه حادثه رو ترک و به محل ایمن خود بازگشت.
تیم دوم نیز متشکل از آقایان علی افشار، امین دیهیم و محمدرضا شهبازی نیز خود را تا منطقه ای ایمن و یال روبروی ریزش بهمن رساندند تا اگر خطری تیم رو تهدید کرد بتوانند کمکی برا ما باشند.
با توجه به گرمای بسیار بالا منطقه و یال های زیاد مستعد بهمن تیم اتمام عملیات جستجو رو اعلام و با توجه به شرایط سخت از نظر ریزش بهمن در خواست امداد هوایی جهت انتقال نفرات گردید.
متاسفانه علی رغم تلاش های فراوان به دلایل غیر کارشناسانه از اعزام بالگرد به منطقه جلوگیری به عمل آمد.
حال یک تیم ٨ نفره در میان انبوهی از یال های بهمن خیز قرار داشت.
خوشبختانه با توجه به شرایط روحی تیم و آشنایی به منطقه سریعا مسیری با ریسک کمتر انتخاب و بعد از پیمایش ۵ ساعته و دشوار به ابتدای مسیر رسیدیم.
نکات قابل ذکر:
تیم نجات تمام تلاش خود را انجام داد تا بتواند عملیات موفقیت امیزی داشته باشد که متاسفانه شرایط حاکم بر منطقه این امکان را فراهم نکرد.
تشکر از همکاران عزیز در سازمان امداد و نجات
هلال احمر استان تهران
هلال احمر جمعیت شمیرانات
کاپیتان گودرزی و کادر پرواز
تشکر از جناب زارعی به جهت حمایت های بی دریغ
همنوردان لواسانی 
گزارش از : حامد ارشدی فرد (مسئول پایگاه امداد و نجات کوهستان دربند)
نجات معجزه آسای دو کوهنورد از مرگ حتمی در ارتفاعات تاسک منطقه دشت ارژن فارس
نجاتگران تیم واکنش سریع و جستجو و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر شیراز در عملیاتی نفسگیر و سخت موفق شدند جان ۲ کوهنورد گرفتار در ارتفاعات تاسک را از مرگ حتمی نجات دهند.
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان فارس؛ معاون امداد و نجات این جمعیت گفت:  طی اعلام مرکز مدیریت بحران استان مبنی بر گیر افتادن یک تیم کوهنوردی از شرکت نفت در ارتفاعات تاسک و سقوط ۳ نفر از کوهنوردان این تیم به درون دره ، بلافاصله یک تیم عملیاتی از پایگاه دشت ارژن و ۲ تیم  زبده از نجاتگران تیم کوهستان به منطقه اعزام شد . 
قدرت اله جمالی تصریح کرد: صعب العبور بودن موقعیت افراد گرفتار شده و بدی شرایط آب و هوایی موجب شد تا با هماهنگی سازمان امداد و نجات بالگرد جمعیت هلال احمر به همراه تیم واکنش سریع  نیز  به منطقه اعزام شود. 
جمالی اظهار کرد: با توجه به وزش باد شدید در منطقه متاسفانه بالگرد نتوانست در منطقه حضور داشته باشد و پس از هلی برد نجاتگران به کار خود پایان داد. 
وی گفت: تیم های اعزامی به این حادثه پس از حدود ۲ ساعت کوهنوردی در هوای بورانی و برفی به محل سقوط مصدومین  رسیده و کار نجات را آغاز کردند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان فارس ادامه داد: نجاتگران پس از اقدامات کمک های اولیه و پانسمان ، ۲ مصدوم با وضعیت وخیم این حادثه  را در سبدهای نجات ( بسکت ) قرار داده و فرد سوم را به صورت سرپایی مداوا کردند  و سپس با توجه به بارش برف و یخبندان شدید ، با ایجاد کارگاه های فرود اقدام به انتقال مصدومان به سمت پایین کردند.
وی تصریح کرد: ۲ مصدوم این حادثه که یکی فردی ۵۷ ساله و  از ناحیه ساق پا و دیگری فردی ۵۲ ساله که  از ناحیه سینه و صورت دچار شکستگی شده بودند پس از انتقال به پایین ارتفاعات به عوامل اورژانس جهت انتقال به بیمارستان تحویل داده شدند. 
جمالی بیان کرد: در این عملیات نفس گیر و دشوار ۲۰ نفر از نجاتگران کادر و داوطلب جمعیت استان حضور داشتند.
 وی در پایان ضمن قدردانی از تلاش چشم گیر نجاتگران تیم واکنش سریع و کوهستان جمعیت هلال احمر و همچنین کادر سورت پروازی اظهار کرد:  عملیات یاد شده پس از ۱۱ ساعت تلاش در ساعت ۲۱ و سی دقیقه شامگاه پنج شنبه ۱۴ بهمن ماه به پایان رسید.
قابل ذکر است بیش از ۵۰ کوهنورد فراورده های شرکت ملی نفت در صعودی سراسری اقدام به فتح قله تاسک کرده بودند که در حین صعود دچار این حادثه شدند.
منیع: کوه نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *