دومین جشنواره‌ی دوسالانه‌ی کوه‌نوشته‌ها در روز جهانی کوهستان برگزار شد + بیانیه فائو
عصر روز یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵، سالن اسوه پذیرای خیل عظیم علاقمندان به کوهنوردی بود که برای برگزاری مراسم بزرگداشت  «روز جهانی کوهستان» و « دومین دوره‌ جشنواره‌ کوه‌نوشته‌ها»  در سالن حضور پیدا کرده بودند.
مراسم راس ساعت ۱۷:۱۵  با تلاوت آیات قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.  «سهند عقدایی» چهره آشنای کوهنوردی کشورمان اجرای مراسم را بر عهده داشت.
طبق معمول حضور پر تعداد علاقمندان در سالن قابل مشاهده بود…….
 

پس از شروع رسمی مراسم و خوشامدگویی ،  «سهند عقدایی» به معرفی بخش های مختلف برنامه پرداخت و به این نکته اشاره کرد که مراسم حاضر در و اقع ادغام دو رویداد  « بزرگداشت  روز جهانی کوهستان» و « دومین دوره‌ی جشنواره‌ کوه‌نوشته‌ها» می باشد.
«پرویز امرایی» ریاست  هیئت مدیره انجمن کوه‌نوردان ایران  به عنوان نخستین سخنران مراسم به روی صحنه رفت و به بیان نکاتی در رابطه با فعالیت های این انجمن پرداخت.
 در بخش بعدی از «مهدی انصاری» برای قرائت بیانیه نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(  FAO)در ایران  برای حضور برروی صحنه دعوت به عمل آمد که به دلیل عدم حضور وی در سالن  ، صحبت وی انجام نشد.
پس از آن تیزری در رابطه با بزرگداشت روز جهانی کوهستان به نمایش درآمد که توسط عوامل هیئت کوهنوردی استان تهران تهیه شده بود.
در بخش بعدی از «دکتر مهران مقصودی»  دانشیار دانشگاه تهران در رشته جغرافیا برای حضور برروی صحنه دعوت به عمل آمد. وی با ارائه توضیحاتی که با نمایش تعدادی اسلاید همراه بود به بیان نکاتی در رابطه با اهمیت نواحی کوهستانی در ایران پرداخت. بخش هایی از این توضیحات به معرفی پدیده های طبیعی در ایران می پرداخت که قابلیت ثبت جهانی را دارا می باشند.
پس از این بخش فیلم کوتاهی در ابطه با بزرگداشت  روز جهانی کوهستان به نمایش درآمد.
در بخش بعدی «سلام اسماعیل سرخ» به عنوان ریاست بنیاد زاگرس شناسی بر روی صحنه حاضر شد و به ایراد سخن پرداخت. بخش عمده توضیحات وی به بیان نکاتی در رابطه با اهمیت کوهستان و علی الخصوص کوهستان زاگرس اختصاص داشت.
پس از اتمام این بخش در ساعت ۱۹:۰۰ بخش دوم مراسم ( دومین دوره‌ی جشنواره‌ کوه‌نوشته‌ها) آغاز شد.  پس از پخش تیزری کوتاه ، «عباس ثابتیان» دبیر جشنواره با حضور بر روی صحنه به ارائه اوضیحاتی در رابطه با تاریخجه برگزاری آن پرداخت.
پس از آن از  «استاد علی اکبر شکارچی» برای ایراد سخن و  اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی و محلی لرستان دعوت به عمل آمد. این بخش از قسمت های جالب برنامه بود که برای نخستین بار در مراسم های مرتبط با کوهنوردی در برنامه گنجانده شده بود.
 
پس از این بخش «مهدی انصاری» نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(  FAO) برروی صحنه حاضر شد و به قرائت بیانیه نماینده این سازمان در ایران که به مناسبت روز جهانی کوهستان تهیه و تنطیم شده بود پرداخت.
در بخش بعدی از «داوود محمدی فر » پیشکسوت عرصه کوه نویسی و  نویسنده نام آشنای کتب کوهنوردی برای ایراد سخن دعوت به عمل آمد.
 
بخش بعدی مراسم به تقدیر از دست اندرکاران دومین دوره‌ی جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها  اختصاص داشت .
در این بخش اعلام شد که تعداد ۴۳۰ عنوان کتاب کوهنوردی از طرف «محمد نوری» و  «اختر شاندیز» به انجمن کوهنودان ایران اهدا شده است.
پس از این بخش به معرفی برگزیدگان جشنواره در بخش های مختلف پرداخته شد.
بخش اول : گزارش برنامه ها و مقالات کوهنوردی
در این بخش «نیما اسکندری» با گزارش های «خط الراس هفت خوان » و  «خط الراس اشتر به سکه نو» عنوان برگزیده ویژه جشنواره را از آن خود کرد.
بخش دوم :  گزارشها و مقالات  در حوزه محیط زیست کوهستان
در این بخش «ابوالفضل زمانی » به خاطر ارائه مقاله «یخچال های کوهستانی ایران»  عنوان برگزیده ویژه جشنواره را از آن خود کرد.
 
 
بخش سوم :  وب سایت های فعال در حوزه کوهنوردی
در این بخش «وب سایت خبری- تحلیلی کوه نامه » موفق شد عنوان برگزیده جشنواره را کسب کند.
بخش سوم :  کتب کوهنوردی
در این بخش از نفرات ذیل تقدیر و تشکر به عمل آمد :
«دکتر ابولفضل جوادی » به خاطر کتاب « راهبری در کوهستان»
«سعید هاشمی نژاد و سارا عدالتیان آراسته » به خاطر کتاب « تکنیک های غارنوردی آلپی»
«نیما فرید مجتهدی» به خاطر کتاب « اطلس کوه های ایران»
«حسن گرامی »  و « حمید شفقی »   به خاطر کتاب « راهنمای سنگنوردی دیواره پل خواب»
«حسن نجاریان» به خاطر کتاب « برفراز خورشید»
در انتهای این بخش از «دکتر فرید عباسی درفولی » به خاطر کتاب « سرما ، قاتل خاموش» به عنوان برگزیده ویژه جشنواره تجلیل به عمل آمد.
متن سخنرانی آقای سرج ناکوزی (نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران)را در ادامه بخوانید :  
خانم ها و آقایان گرامی،
افتخار بزرگی نصیب بنده شده است تا در این مراسم که توسط انجمن کوه نوردان ایران به مناسبت روز جهانی کوهستان با همکاری و حمایت فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی جمهوری اسلامی ایران، هیأت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان تهران و همچنین انجمن حفظ محیط کوهستان برگزار شده است، شرکت نمایم. 
مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۲ روز یازدهم دسامبر را به عنوان روز گرامیداشت اهمیت کوهستان تعیین نمود. در همین راستا هر ساله روز جهانی کوهستان به برجسته کردن نقش مهم کوهستان ها در اکوسیستم و ارتقا توسعه پایدار زیست محیطی می پردازد. 
سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (فائو) به عنوان نهادی پیش رو که مشارکت در برگزاری این روز را در دستور کار خود دارد ، به بالا بردن سطح آگاهی ها نسبت به اهمیت کوهستان ها در زندگی و بازتاب فرصت ها و مخاطرات پیش روی توسعه پایدار کوهستان ها اهتمام می ورزد. مناسبت روز جهانی کوهستان همچنین بستری برای اقدام جمعی و مشارکتی سازنده به منظور حفاظت از کوهستان ها و ارتفاعات فراهم می آورد. 
فائو یکی از بنیانگذاران برنامه مشارکت کوهستان است که ائتلاف داوطلبانه ملل متحد متشکل از ۲۰۰ عضو از گوشه و کنار جهان، شامل دولت ها، سازمان های بین الدولی، جامعه مدنی و بخش خصوصی می باشد. این سازمان افتخار دارد که میزبانی دبیرخانه مشارکت کوهستان را در مقر اصلی خود واقع در رم (پایتخت ایتالیا) برعهده دارد. 
مشارکت کوهستان که فعالیت خود را با اعضایی در سطوح ملی و بین المللی دنبال می کند، به ارتقا توسعه پایدار کوهستان ها می پردازد. این اعضا با هم افزایی توان خود به ارتقا ابتکارات ملی، منطقه ای و بین المللی پرداخته و به جوامع کوهستانی در رویارویی با چالش های توسعه محلی یاری می رسانند. 
دولت جمهوری اسلامی ایران و انجمن حفظ محیط کوهستان از نخستین اعضای برنامه مشارکت کوهستان به شمار می روند. انجمن حفظ محیط کوهستان به عنوان عضو کمیته راهبردی این مشارکت مسئولیت هماهنگی جهت برگزاری روز جهانی کوهستان در ایران را با فائو بر عهده دارد.
برای مردم کوهستان، زمین، آب، و جنگل‌ها تنها منابع طبیعی نیستند. نسل‌های جدید، در ادامه مسیر پیشینیان خود، دریافته‌اند رفاه، احساس هویت، و آینده کودکانشان به اداره دقیق محیط زیست بستگی دارد. دانش و فناوری سنتی آنان کلید مدیریت و بهبود تاب‌آوری زیست‌بوم‌های شکننده کوهستان است.
کوهستان‌ در بسیاری ادیان، از جمله کوه المپ یا المپوس، کوه سینا، ماچو پیچو، کوه آتوس، و چهار کوه مقدس در بودیسم چینی معنایی معنوی دارد. کوهستان‌ها همچنین مکان‌های گردشگری و نشانه‌های فرهنگی هستند. گردشگری کوهستان در صورت مدیریت پایدار می‌تواند در ترویج و محافظت از فرهنگ‌های سنتی و خلق محرک‌هایی برای حفاظت از زیست‌بوم‌های کوهستان، کالا و خدمات آن نقش داشته باشد.
روز بین‌المللی کوهستان در ۲۰۱۶ با شعار “فرهنگ کوهستان: گرامیداشت گوناگونی و تقویت هویت” فرصتی برای تأکید بر گوناگونی و غنای فرهنگ‌های کوهستان، ترویج مجموعه گسترده هویت‌های کوهستان، و تضمین به رسمیت شناختن حقوق افراد بومی و بقای شیوه‌های سنتی فراهم می‌آورد.
بیش از نیمی از مساحت کشور جمهوری اسلامی ایران را مناطق کوهستانی و بیابان ها تشکیل داده اند. کوهستان ها نه تنها منبع اصلی آب و مقاومت در مناطق خشک هستند، بلکه در خصوص ایران میزبان تنوع زیستی گسترده و مأمن گونه های گیاهی منحصر به فرد کوهستانی نیز می باشند. 
برخی از این گونه های یافت شده در مناطق کوهستانی ایران، تنها در این مناطق می رویند و از این حیث گونه های بومی این کشور به شمار می آیند. بخشی از این گونه ها به دلیل طیف زیستی محدود، تحت عنوان «گونه های نادر» طبقه بندی شده و نمونه ای از پدیده تکاملی منحصر به فرد محسوب می شوند. در این رابطه، اکوسیستم مناطق کوهستانی خشک کشور از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. 
لذا به منظور حفاظت از کوهستان ها در ایران و ارتقا مدیریت موثر این میراث طبیعی ارزشمند، تدوین سیاست ها و چارچوب های حقوقی ضرورت دارد.
روز بین المللی کوهستان، فرصتی برای دیده شدن ساکنان کوهستان ها و توجه به تنوع فرهنگی آنان در نقاط مختلف جهان است. ما می توانیم از این روز برای هم افزایی تلاش ها و تجمیع راهکارها به ارتقاء توجه همگانی به فرهنگ های بومی کوهستان و هویت های شکل گرفته در این راستا اهتمام بورزیم تا از این طریق زمینه های پایداری و ماندگاری فرهنگ های کوهستانی را رقم بزنیم.
بیاید امکاناتمان را برای آینده کوهستان ها به هم ملحق کنیم و روز جهانی کوهستان را گرامی بداریم.
با تشکر 
سرج ناکوزی
 
مراسم در ساعت ۲۰:۳۰  با پذیرایی از حضار به اتمام رسید.
 حاشیه ها :
اجرای قوی و با تسلط  «سهند عقدایی» از نکات مثبت برنامه دیشب بود.
یکی از نکات منفی که در مراسم دیشب به چشم می خورد طولانی شدن بیش از حد بخش هایی از مراسم بود که برای مخاطبین  واقعا کسالت آور بود. شاید بهتر بود زمان این بخش ها بهتر مدیریت شود تا برنامه از روال و روند اصلی خود خارج نشده و جذابیت آن برای مخاطبین کاهش پیدا نکند.
منیع: کوه نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *