حوادث اخیر ورزش های هوایی
متاسفانه طی ۴۸ ساعت اخیر اخبار متعددی از حوادث منجر به فوت در ورزشهای هوایی کشور منتشر شده است.  
دسته‌بندی انواع ورزش‌های هوایی در سایت فدراسیون شامل ۱۲ مورد است. از جمله آیروباتیکس، آیرومدلینگ، پرواز تجربی، پرواز با بالون، گلایدر، هنگ گلایدینگ، پاراشوت و… در این میان پاراگلایدر یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های هوایی در جهان است.چتربازی، اسکای دایوینگ و انواع سقوط‌های هوایی هم در جهان طرفداران زیادی دارد.
 اخبار منتشر شده از این حوادث شامل موارد زیر است: 
سقوط یک پاراگلایدر در ارتفاعات نیشابور
در این حادثه پاراگلایدر سوار خراسان رضوی در ارتفاعات نیشابور « کفاش مقدم» ۳۶ ساله هنگام فرود در ارتفاعات منطقه درود بخش زبرخان نیشابور در ارتفاع حدود ۵۰ متری ناگهان سقوط کرد و بر اثر شدت صدمات وارده جان خود را از دست داد.
سقوط پاراگلایدر در ارتفاعات پیرانشهر موجب فوت خلبان شد
هفت خلبان پاراگلایدر برای تمرین در پشت کوه های روستای رحمت از توابع شهرستان پیرانشهر به این منطقه عزیمت کرده بودند. در تمرینی که این گروه پروازی در منطقه انجام می دهند یکی از خلبانان هنرجوی پاراگلایدر بنام ‘عثمان نو خواه’ ۳۵ ساله دچار حادثه شده و سقوط می کند. 
خلبان پاراگلایدر به علت خونریزی داخلی، برگشت خون به داخل بدن، شکستگی و خونریزی پا و شدت جراحات وارده، اقدامات امدادگران و تنفس مصنوعی و احیا اورژانس نتیجه بخش نبوده و در راه انتقال به بیمارستان فوت می شود. 
مرگ دو برادر در سقوط پاراگلایدر
این سانحه  در سایت پروازی شهرستانه واقع در تویسرکان رخ داد. تغییر در شرایط جوی و پرواز در ارتفاع پایین مهمترین عامل سقوط این پاراگلایدر گزارش شده است.بر اثر این سانحه ۲ برادر ۲۷ و ۳۴ ساله که هر یک از آنها سابقه بیش از پنج سال پرواز داشتند جان باختند. این ۲ برادر پیش از سقوط پاراگلایدر بیهوش شده بودند و به علت سرعت بالای این وسیله پروازی به شدت به زمین برخورد کرده و در دم جان سپردند. پیش از اقدام به پرواز در این سایت، خلبانان باید از مسئول سایت پروازی مجوز دریافت کنند که این اقدام صورت گرفته بود.
استان همدان به علت قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی و مرتفع دارای هوای خشن و غیرقابل پیش بینی است. با وجود فراهم بودن شرایط برای پرواز، ولی وزش باد منجر به بر هم خوردن تعادل این پاراگلایدر و سقوط آن شد.
منبع : کوه نامه / پول نیوز / ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *