صعود به قله کلو جنون

مورخه ۲۳ مهر ما ۷ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر به قله کلوجنون از قلل اشترانکوه صعود نمودند.

گزارش برنامه در ادامه مطلب…

گزارش برنامه
برای صعود به این قله باید از شهرهای همدان، ملایر، بروجرد و درود عبور میکردیم تا به شهرستان ازنا رسیدیم و از آنجا مسیر به سمت روستای دره تخت و کمندان که زیبا و سرسبز می باشند راادامه دادیم که مسیر جاده تا روستای کمندان که حدود ۱ تا یک و نیم ساعت از ازنا فاصله دارد آسفالت می باشد و ماشین ها را در نزدیک پرورش ماهی بزرگی که کمی بالاتر از روستا می باشد پارک نمودیم.برای آماده شدن وسایل را جمع کرده و از مسیری پاکوب شده به سمت پناهگاه حرکت کرده تا پناهگاه خدود ۲ ساعت ۵۰ دقیقه زمان نیاز دارد و در مسیر چشمه هایی وجود دارد از جمله سراب بهادر (۲۴۰۰) و چشمه ناصر (۲۸۰۰ متر) که در زیر پناهگاه می باشد که بعد از این چشمه حدود ۲۵ دقیقه بالاتر پناهگاه زیبا و سرافراز کل جنون می باشد (۳۲۰۰ متر). پناهگاه مرحوم کامران سلیمانی به صورت دوطبقه و حدودا ۴۰ نفر ظرفیت دارد پشت پناهگاه چشمه ای وجود دارد که از قله سرازیر می شود و دارای آب سرد و گوارایی می باشد. 
شب را در پناهگاه سپری کرده و صبح روز بعد قبل از طلوع خورشید به سمت بالا جرکت کرده که ابتدای مسیر سنگلاخی بوده که باید مراقب بود و بعد از آن مسیر شیب تندی پیدا می کند که این شیب تا زیر تیغه معروف کول جنون کشیده شده است که حدود ۳۰ دقیقه زمان تا رسیدن به زیر تیغه لازم است. 
بعد از رسیدن به زیر تیغه که در کنار یخچال چال سیاه کول جنون می باشد باید آماده درگیری با سنگ و صخره شد و به همرا داشتن طنابچه انفرادی و یک عدد کارابین لازم می باشد. 
مسیر همانطور که گفته شد کاملا دست به سنگ بوده و تا رسیدن به قله یک ساعت و پانزده دقیقه زمان لازم دارد بعد از رسیدن به قله مسیر برگشت از سمت مخالف مسیری که صعود کرده بودیم برمی گردیم مسیر مشخص و پاکوب می باشد برای برگشت به سمت پناهگاه باید از این مسیر حرکت کرده تا به شصت خدا برسیم که در مسیر می باشد این سنگ مانند شصت انگشت بزرگ می باشد.
 
 بعد از آن وارد یخچال چال سیاه شدیم که در همه فصول دارای برف بوده پس از رد کردن چال سیاه وارد همان مسیر شیب داری که تا زیر تیغه کشیده شده بود می شویم و به سمت پناهگاه رفته و پس از جمع کردن کوله ها سریع به سمت پایین حرکت نموه و ساعت ۶ غروب به قروه رسیدیم
معرفی مختصر کلو جنون
کول جنون یکی از قلل زاگراس است که ارتفاع آن به ۳۸۵۰ متری میرسد این قله در نزدیکی روستای کمندان، شهرستان ازنا قرار دارد. کول جنون کلمه محلی است و به معنی کوه صدادار می باشد. بهمن های این منطقه در زمستان بسیار مهیب و خطرناک است و صدای زیادی که به وجود می آورد گاها تا روستای کمندان هم میرسد و به این دلیل است که این نام را بر آن نهاده اند.
به گفته اهالی منطقه در اشتران کوه که کول در زبان محلی به معنای محل و کول جنون به معنی محل وجود جن می باشد که از زمان قدیم به خاطر صعب العبور بودن مسیر و ظاهر خشن قله و کشته شدن و سقوط ایلات و عشایر در هنگام عبور از منطقه فوق این نام را قرار داده اند.
گزارش از پدرام نعمتی

تاریخ اجرای برنامه: ۲۳ مهرماه ۱۳۹۵
شرکت کنندگان آقا: طیب صالجی، شهرام نعمتی،محمد ظاهری، ادیب خالدیان، شاهین نادری،سینا ابراهیمی، پدرام نعمتی(سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *