حادثه در یخچال سیوله دماوند
بنابر گزارش های دریافت شده  صبح روز پنج شنبه  21 مرداد ۱۳۹۵ اعضای یک تیم چهار نفره که از شهرستان مهاباد عازم جبهه شمالی دماوند بوده اند با فردی که در منطقه یخچال سیوله دچار حادثه شده بود مواجه می شوند.
گزارش حادثه و عملیات امداد و نجات انجام شده را در ادامه بخوانید :
به منظور صعود جبهه شمالی دماوند، مورخ ۱۳۹۵/۵/۲۱در قالب تیمی ۴ نفره از مهاباد وارد منطقه شدیم.
ساعت ۶:۲۰ صبح از جانپناه دوم در ارتفاع ۴۶۶۰ متری به سمت قله حرکت کردیم. در ساعت ۷:۱۵ صبح در ارتفاع ۴۹۲۰ متری روی یال منتهی به قله متوجه شخصی بی حرکت روی یخچال سیوله شدیم. بلافاصله به سمت فرد مورد نظر حرکت کردیم و متوجه شدیم که سه نفر از همنوردان ایشان در روی یال سمت چپ یخچال حضور دارند……

به منظور بررسی و اقدام مقتضی برای امداد رسانی به ایشان، شرح ماوقع را از همنوردانش جویا و متوجه شدیم که حدود یک ساعت قبل به هنگام صعود تیم مورد نظر به دلیل تاریکی هوا از مسیر صعود منحرف و خانم «م. الف.» از یک تیّم تهرانی روی یخچال پاندول شده است که در حدود ۳۰ متر پایین تر به صورت معجزه آسایی ( با توجه به شیب یخچال، نداشتن کلنگ، بلوری بودن کامل یخ که لایه ای نازک از برف تازه آن را پوشانده بود و صرفا با اتکا به آموزش هایی که قبلا دیده بود) متوقف شده  و به دلیل اطلاع از خطر حتمی سقوط، حدود یک ساعت در همان وضعیت بی حرکت مانده بود!!!
فاصله ی ایشان از کناره ی یخچال حدودا ۲۰ متر و ارتفاع دیواره  صخره از سطح یخچال حدودا ۴ متر عمودی بود و به همین دلیل هنموردان ایشان به دلیل  فقدان هرگونه وسایل و تجهیزات فنی و احتمالا عدم آشنایی با تکنیک های لازم و همچنین نا امید شدن از کسب کمک از گروه های عبوری مستاصل بودند.
پس از بررسی منطقه برای امداد، با توجه به امکانات و تجهیزات موجود، سریعا اقدام به برپایی کارگاه نموده و آقای رضا محمد بایزیدی با حمایت روی کارگاه توسط آقای جمال عزیزی با بهره گیری از امکانات و شرایط مقتضی بوسیله ی دو عدد کلنگ به سمت خانم  «م. الف.» حرکت کردند. با رسیدن به شخص مورد نظر، وی را به طناب حمایت متصل نمودند. سپس با هماهنگی و حمایت کامل، به کناره ی یخچال حرکت کردند. پس از رسیدن به کناره ی یخچال، اقدام به بالا کشی حادثه دیده ازصخره ی ۴ متری عمودی شد.
با رسیدن حادثه دیده به محل امن با توجه به هیپوترمی، اقدام به گرم کردن وی با استفاده از کاپشن پر و پتوی نجات یکی از اعضای گروه ما و همچنین نوشاندن مایعات گرم نموده و در مرحله ی بعدی، با توجه به وضعیت عمومی ایشان و تخلیه شدید انرژی، اقدامات تکمیلی بعمل آمد. پس از اطمینان از تثبیت وضعیت عمومی ایشان و توصیه های لازم برای اقدامات بعدی به همنوردان وی، کار امداد پایان یافت.
اعضای گروه: جمال عزیزی، رضا محمد بایزیدی، واحد عزیزی و شهاب کسکه.
نویسنده گزارش : شهاب کسکه
منبع خبر و تصاویر  : انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *