صعود به قله یخچال همدان

مورخه ۱ مرداد ۹ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر طبق برنامه زمانبندی شده شش ماهه اول  به قله ۳۵۸۰ متری یخچال در همدان صعود نمودند.

گزارش برنامه در ادامه مطلب…

قله یخچال
مسیر دره مراد بیگ
پناهگاه 

گزارش برنامه
طبق برنامه تدوین شده شش ماهه اول ، روز پنجشنبه ۳۱ تیر ماه ۷ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر ساعت ۱۵:۱۵بامینی بوس  سمت همدان حرکت کردند.
 ساعت ۱۷ به روستای دره مراد بیگ که در جنوب شهر همدان قرار دارد،  رسیده راهی پناهگاه شدند.
دره مراد بیگ روستایی است پر آب با باغها سر سبزو انواع درختان میوه که در طول دره ای طویل قرار گرفته است.
از همان ابتدا در هوایی گرم با طبیعت زیبای منطقه به راه خود ادامه دادند.
رودخانه ای که از چشمه فرشه (فرشته) سرچشمه می گیرد از جنوب روستا می گذرد و خانه های آبادی در کنار آن قرار دارند. 
در جنوب رودخانه (سمت چپ) روستای کوچک سیلوار واقع شده که راه عبور آن از روستای دره مراد بیگ می باشد.
 پس از رسیدن به میدان دره مراد بیگ از کوچه پهن و اصلی روستا حدود ۱۰۰ متر که بالا رفته به یک دو راهی رسیدند. راهی پهن در دست راست و اصلی قرار داشت که به چشمه فرشه می رسد و کوچه سمت چپ در کنار رودخانه امتداد یافته و سپس به پلی میرسد که روی رودخانه بسته شده و راه سیلوار است.
دره چشمه فرشه تقریبا مستقیم و دارای شیب ملایم می باشد. نیمی از مسیر را از میان کوچه باغهای روستا پیمودند.
پس از پیمودن ساعتی به محلی که چند اتاقک و آغل سنگی داشت، و خانه ییلاق نام دارد، رسیدند. در سمت چپ خانه ییلاق در آنسوی رودخانه دره ای است که راه صعود به قله یخچال است و سمت راست خانه ییلاق مسیر قله کمر لرزان می باشد.
آنها به مسیر خود در دره ای که شیب ملایم داشت، ادامه داده ودر وسط رودخانه به چشمه ای زیبا رسیدند که روح و روان هر خسته دلی را نشئه ای تازه می بخشید.اطراف آن چشمه جای چادر زدن و اتراق کردن می باشد. 
تیم از مسیر جاده که دارای شیب ملایمی است در ساعت ۲۰:۱۵ به پناهگاه رسید دو تن از اعضا نیز از مسیر هزارپبچ به پناهگاه آمده و منتظر همنوردان بودند.
بیرون پناهگاه نشسته و همانجا کوله ها را آنجا گذاشته و با خوردن دمنوش و شام رفع خستگی کردند. شب را همانجا در هوایی همراه با باد ی نسبتا سرد خوابیدند.
صبح ساعت ۵:۳۰  بیدار شده بعد از نیم ساعت راهی قله شدند. مسیر شیب ملایمی داشت زیر قله دست به سنگ شده و ساعت ۷:۱۰ به قله ۳۵۸۰ متری یخچال که بلندترین قله همدان است، رسیدند.
 قله یخچال روی خط الراسی قرار دارد که ادامه این خط الراس از سمت جنوب شرقی به کلاه قاضی،که آخرین قله رشته کوه های الوند است، می رسد. از قله یخچال یالی به سمت غرب کشیده شده که در دشت شرقی قله خان گرمز و روستای سرکان(سنجوزان) می باشد. این یال در نقشه ها «گاوبر» و در اصطلاح کوهنوردان «اردک مردک» نامیده می شود.   
بعد از گرفتن چند عکس و خوردن مقداری تنقلات به سمت پناهگاه حرکت کردند.
پس از نیم ساعت به پناهگاه رسیده صبحانه را بیرون پناهگاه روی سکو صرف نمودند. 
ساعت ۹:۳۰ به سمت پایین از مسیر هزار پیچ حرکت نمودند. وجود چشمه های زیبا و صدای دلنواز رودخانه های پر آب، در تمام طول مسیر،جانبخش روح و روانمانشان بود. ساعت ۱۲:۳۰ به روستای دره مراد بیگ رسیده  وبا آژانس به چراغ قرمز همدان آمده و با ماشین سواری راهی قروه شدند.
گزارش از: لیلا صالحی

تاریخ اجرای برنامه: ۳۱ تیر و ۱ مرداد ۱۳۹۵
شرکت کنندگان آقا: عبدالله سنگین آبادی، شهرام نعمتی، محمد میرانی، مهدی لقایی،سینا ابراهیمی، محمد آزادی، کامران محمدی(سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: فاطمه میرانی،لیلا صالحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.