مسدود بودن جاده اصلی دسترسی به قله «علم کوه» در اثر ریزش بهمن
رئیس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کلاردشت گفت: کوه‌نوردان منتظر بازگشایی جاده اصلی دسترسی به قله علم کوه و تخت سلیمان هستند که در اثر سقوط بهمن در دو روز پیش بسته شده است.
«علی فرضی» روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این حادثه در «وشاکین» از مناطقی که افراد کوهنورد با خودرو آمد و شد داشتند رخ داد و البته درگذشته نیز احتمال اینکه چنین حادثه ای بوقوع پیوندد ، پیش بینی شده بود. وی افزود : هم اکنون دست کم ۱۰ نفر از کوه‌نوردان استان های همدان و تهران به قله علم کوه صعود کرده اند و به علت بسته بودن جاده، نگرانی از اینکه اتفاق غیرمترقبه ای برای این افراد کوه‌نورد رخ دهد، وجود دارد.
به گفته فرضی هم اینک بیشتر افراد کوهنورد به علت وقوع این حادثه ناگزیرند حدود ۱۰ کیلومتر مسیر دسترسی به قله علم کوه را با پای پیاده طی کنند و چنین وضعیتی به نوعی نارضایتی آنان را به همراه داشته است. وی تصریح کرد: با اینکه از زمان وقوع این حادثه برای پاکسازی سطح جاده پوشیده از برف علاوه بر نامه نگاری حضوری نیز با مسئولان ادارات ذیربط صحبت شد که متاسفانه تاکنون این پی گیری ها نتیجه بخش نبوده است.
رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی کلاردشت گفت : قلل علم کوه و تخت سلیمان در تمامی فصول بویژه درماه بهمن 

که با مناسبت های مختلفی همراه است میزبان شمار زیادی از افراد کوهنورد داخلی و خارجی است. راه دسترسی به قلل علم کوه و تخت سلیمان به علت حادثه سیل سال ۱۳۹۰ به طور کامل تخریب شد و از آن زمان تاکنون برای مرمت این راه ایمن از سوی فدراسیون کوهنوردی و رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی کلاردشت پی گیری های فراوانی صورت گرفت که تاکنون این تلاش ها بی اثر بوده است.
شهرستان تاریخی و کوهستانی کلاردشت با جمعیتی در حدود ۵۰ هزار نفر درغرب مازندران واقع است و قله علم کوه با ارتفاع چهارهزار و ۸۵۰ متر در قسمت جنوب غربی این شهر قرار دارد. این قلّه پس ازدماوند دوّمین قلهٔ مرتفع ایران و دارای فنّی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره نوردی در کشوراست.
قلل علم کوه و تخت سلیمان هر سال میزبان شمار زیادی از کوهنوردان خارجی از کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، چک، آمریکا، اسپانیا و نیز در تمامی فصول سال از استان های مختلف کشور است. طبق آمار از منابع رسمی از ابتدای سال جاری تاکنون حدود پنج هزار کوهنورد که از میان آن ها ۳۰۰ تن خارجی بودند به این قلل صعود داشته اند.
منبع: ایرنا با تشکر از کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *