عدم توجه به هشدار ها
با توجه به کاهش شدید دما و بارشهای مکرر در ارتفاعات بارها و بارها از کوهنوردان  درخواست شده که با احتیاط و آمادگی کامل قدم در طبیعت و کوهستان بگذارند. بارها و بارها از کوهنوردانی که فاقد تجربه و امکانات لازم برای صعودهای زمستانه هستند موکدا درخواست شده از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند. اما متاسفانه بی توجهی به این توصیه ها همچنان ادامه دارد.
حسب اطلاع از کانال خبری انجمن پزشکی کوهستان ایرانیان و بنابر گزارش های رسیده روز جمعه سی ام بهمن ماه ۱۳۹۴ سه تن از کوهنوردان اندیشه شهریار که جهت صعود قله کهار به منطقه کلوان عزیمت کرده بودند دچار حادثه شده و یکی از آنان جان خود را از دست می دهد.
کوهنورد حادثه دیده فرد ۶۴ ساله ای به نام ” محمد عباسی” بوده که در هنگام صعود دچار علائم سرمازدگی و بی حالی شده و از صعود باز می ماند. وی در جانپناه کهار باقی مانده و دو همنورد دیگر وی اقدام به صعود می نمایند.
دو کوهنورد صعود کننده پس از بازگشت با پیکر بی جان کوهنورد حادثه دیده مواجه می شوند که به نظر می رسد اقدام به صعود انفرادی نموده و یا قصد بازگشت را داشته که به دره جنوبی مسیر صعود قله کهار سقوط نموده و دردم جان می سپارد.
در پی بروز این حادثه همنوردان وی  از نیروهای امداد و نجات کوهستان درخواست کمک  می کند که یک تیم از نیروهای کارگروه جستجو و نجات هیات کوهنوردی استان البرز پس از هماهنگی با نیروی انتظامی به منطقه اعزام می شوند
 
 مرحوم “محمد عباسی”  نفر اول از سمت چپ

نکات آموزشی:
۱-نداشتن پوشاک مناسب ( کاپشن گورتکس -گتر- کفش کوهنوردی و …) و اقدام به صعود زمستانه یک قله ۴۰۰۰ متری با وجود این شرایط!!!
۲- همنوردان شخص حادثه دیده پوشاک حرفه ای به تن داشته اند  و با این وجود جالب است که چه طور اجازه داده اند این فرد با این شرایط همراهشان اقدام به صعود کند.
۳-تنها گذاشتن ایشان در جانپناه توسط همنوردان
منبع: تلگرام انجمن پزشکی کوهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *