مرگ داگلاس تامپکینز
داگلاس تامپکینز، یکی از حامیان برجسته حفظ محیط زیست و بنیان گذار برندهای پوشاک نورث فیس و اسپیریت در اثر حادثه قایقرانی در دریاچه جنرال کاررا، پاتاگونیا، جان سپرد. او ۷۲ سال داشت . امواج قوی دریاچه موجب واژگون شدن  قایق حامل او و همراهانش شده. یک قایق نظامی تعدادی را نجات داده و هلیکوپتر سه تن از آنها را به بیمارستان منتقل می کند. گفته شده دو نفر از آنها آسیب چندانی ندیده اند اما تامپکینز در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کوهائیک جان می سپارد.
Russianclimb
سایت gripped گزارش کامل تری بدین شرح منتشر کرده:

داگ تامپکینز در برنامه قایقرانی خود در دریاچه  جنرال کاررا در پاتاگونیا، جنوب شیلی با ایون شوینار، ریک ریج وی، وسترن بویلز، جیم الیسون و لورنزو آلوارز بسر می برد که امواج قوی قایق آنها را درون آب ۴ درجه سانتیگراد واژگون کرد. شوینار، ریج وی و تامپکینز با هلی کوپتر به بیمارستان منتقل می شوند و مابقی توسط قایق نظامی نجات می یابند. آنهایی که حمل هوایی می شوند به سمت بیمارستان منطقه کوهائیک، بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر در جنوب سانتیاگو می روند و تامپکینز در اثر هایپوترمی که ناشی از گذراندن مدتی زیاد در آب بوده ، جان می سپرد.
تامپکینز در سن ۱۲ سالگی سنگ نوردی را آغاز کرد و چند سال بعد اسکی را هم شروع کرد و سرتاسر اروپا و امریکای جنوبی را با اسکی سفر کرد. در دهه ۱۹۶۰ او فروشگاهی در سان فرانسیسکو باز کرد و به فروش تخصصی کوله پشتی و تجهیزات اسکی پرداخت. این فروشگاه بعدا به نورث فیس The North Face تبدیل شد او همچنین پوشاک ورزشی اسپریت Esprit را بنیان گذاشت. در اواخر دهه ۱۹۸۰ او اسپریت را فروخت و تمرکز خود را بر روی حفظ محیط زیست امریکای جنوبی قرار داد. در اوایل دهه ۱۹۹۰ او و همسرش کریس به شیلی نقل مکان کردند و از آن زمان بیش از دو میلیون جریب زمین به عنوان مناطق حفاظت شده خریداری کردند.
در سال ۱۹۶۸ تامپکینز، شوینار و دو نفر از دوستان آنها راهی سفر ماجراجویانه شش ماهه به امریکای جنوبی شدند. با همراهی ریچارد دورورت، کریس جونز و لیتو تجادا فلورز آنها یک مسیر جدید ۴۰۰ متری در فیتزروی ایجاد کردند که نام آن را “مسیر کالیفرنیا”  5.10 گذاشتند که در فیلم ماجراجویی آنها ” کوهستان طوفان ها” به نمایش درآمد.
 منبع: کوه نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *