همایش بین المللی بزرگ ترین غار دست کند ایران ‘کرفتو’ برگزار می شود
سنندج-ایرنا- همایش بین المللی’کرفتو’بزرگ ترین غار دست کند ایران که ایرانیان باستان بدون داشتن ابزار برقی و تنها با وسایل دستی آن را ایجاد کردند برگزار می شود.
سرپرست پایگاه پژوهشی زیویه و کرفتو روز شنبه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: در راستای شناخت و معرفی هر چه بیشتر جاذبه های گردشگری کردستان، این برنامه علمی بهار سال آینده در محورهای باستان شناسی و تاریخ، مردم شناسی و فولکلور، زمین شناسی و غار شناسی، گیاه شناسی، جانور شناسی و گردشگری برگزار می شود.
علی هژبری ضمن تشکر از حمایت های فرماندار دیواندره برای موافقت جهت این همایش افزود: فرماندار دیواندره دبیر اجرایی همایش، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، پایگاه پژوهشی زیویه وکرفتو و مرکز کردستان شناسی دانشگاه دبیر علمی همایش خواهند بود.
او با بیان اینکه جزییات بیشتر این همایش منتشر خواهد شد از تمام فعالان، علاقه مندان و محققان حوزه های مرتبط با همایش خواست جهت پربار کردن این همایش علمی، مقاله آماده کنند. 
وی یادآور شد: مقاله های انتخاب شده در هر محور در کتابی با عنوان مجموعه مقالات همایش بین الملی کرفتو چاپ خواهد شد.
غار کرفتو در ۳۱ کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در استان کردستان ایران قرار گرفته است. 
این غار، یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است و بخش هایی از این غار، دست کَند است و کتیبه هایی از دوران پیش از تاریخ دارد.
منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *