کشف یک غار آبی کم‌نظیر در کهگیلویه و بویراحمد
رییس هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان کهگیلویه وبویراحمد از کشف و شناسایی یک غار آبی کم‌نظیر در این استان خبر داد.
«کرامت امیری» افزود: اولین مرحله شناسایی و پیمایش غار کیِلر در روستای رود ریش بخش دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه وبویراحمد انجام شد. وی اظهار کرد: با حضور کوهنوردان و غار نوردان هیئت استان و باشگاه قدویس اولین مرحله شناسایی غار کیلِر که بزرگ‌ترین غار آبی استان و در سطح کشور نیز بی‌نظیر است، انجام شد.
رییس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: غار آبی و آهکی کیلِر به طور متوسط ۳۰ متر عرض و هفت متر ارتفاع دارد و در روستای رود ریش شهر دیشموک واقع شده و پر آب‌ترین غار استان است به‌طوری که رودی خروشان در غار جریان دارد که در اولین پیمایش این غار توسط هیئت کوهنوردی و گروه قدویس ۶۵۰ متر از این غار برای اولین بار شناسایی و پیمایش شد…..

امیری تصریح کرد: تاکنون ۶۵۰ متر از این غار پیمایش شده که در ۳۰۰متری یک تالاب پر آب، ۴۰۰ متری یک تالاب و ۶۵۰ متری تالاب بزرگی دیده شده است و آب پرفشاری از آن خارج می‌شود. عمق بزرگ‌ترین تالاب این غار به سه متر می‌رسد. وی ادامه داد: در این مرحله غارنوردی ۱۴ نفر از کوهنوردان و غارنوردان استان حضور داشتند که در مرحله بعد با دعوت از غواصان غارنورد بازگشایی خواهد شد.
رییس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد: این غار با وجود کم آبی ۱۰ اینچ آب داشت، آب رودخانه چهارتنگ کیلِر از خود غار کیلِر سرچشمه می‌گیرد. امیری تأکید کرد: این غار می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد و حتی کشور تبدیل شود چراکه همه پتانسیل‌های لازم را در زمینه مختلف از جمله آموزشی، ورزشی و گردشگری دارد.
وی با بیان اینکه با کشف این غار استان کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند به قطب غارنوردی کشور تبدیل شود، اظهارکرد: برای انجام تحقیقات بیشتر نیازمند همکاری و حمایت مسئولان استانی و کشوری هستیم. رییس هیئت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد گفت: پیش‌بینی می‌شود که با توجه به حجم زیاد آب موجود در این غار تا سه کیلومتر می‌توان پیمایش کرد.
امیری اضافه کرد: این چهارمین غار استان است که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان توسط هیئت کوهنوردی و باشگاه قدویس دنا شناسایی و پیمایش شده است.
منبع: ایسنا با تشکر از کوه نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *