هشدار به کوهنوردان عازم دماوند
هوای منطقه دماوند طوفانی و همراه با بارش برف است:
 به گزارش انجمن پزشکی کوهستان ایران از بارگاه سوم دماوند وضعیت هوا در منطقه با بارش شدید برف و هوای متغیر همراه بوده و هر از گاهی صاعقه در اطراف پناهگاه بارگاه سوم مشاهده می شود.
بارگاه سوم مملو از کوهنوردان می باشد و کوهنوردان عزیز عازم مسیر جنوبی دماوند بدلیل ترافیک کوهنوردان در منطقه نباید به امید استفاده از پناهگاه باشند و حتما چادر مناسب ارتفاع به همراه داشته باشند.
دمای قله دماوند حدود ۱۵ زیر صفر بوده و با سرعت باد ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر در ساعت تا هفته آینده با بارش برف همراه می باشد. امشب و فردا حدود ۲۷ سانتیمتر برف در ارتفاع ۵۰۰۰ به بالا خواهد بارید و با توجه به وضعیت هوایی لازم است کوهنوردان از پوشاک و کفش مناسب برخوردار باشند. …..

احتمال بروز سرمازدگی و هیپوترمی و همچنین نبود دید کافی و گم کردن مسیر در منطقه با توجه به وضعیت هوایی وجود دارد و از این نظر باید احتیاطات لازم توسط کوهنوردان صورت گیرد. 
در مسیر جنوبی ۴ کوهنورد خارجی و بیش از ۵۰ کوهنورد ایرانی حضور دارند که اکثرا بدلیل هوای نامساعد از پناهگاه استفاده نموده اند.
دمای هوا در روی قله بنابه گفته حاضرین در منطقه حدود ۲۵ درجه زیر صفر می باشد ولی سایت های هواشناسی آن را ۱۵ درجه زیر صفر گزارش نموده اند. همچنین سایت های هواشناسی هوای بارگاه را بارانی گزارش نموده اند ولی گزارش های ارسالی از بارگاه هوای بارگاه سوم را از ارتفاع ۳۵۰۰ متری برفی گزارش نموده و در حال حاضر نیز در حال بارش می باشد.
به گزارش آقای”عباس ازوجی” نماینده فدراسیون در بارگاه سوم یک نفر از کوهنوردان در روی قله گرفتار شده و مجبور به استفاده از چادر در روی قله شده است و به نظر می رسد وضعیت بدی نداشته باشد ولی صبح فردا اعضاء تیم “ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان” مستقر در مسیر جنوبی دماوند به کمک وی خواهند رفت.
با توجه به اختلاف نظر کوهنوردان حاضر در منطقه و گزارشات هواشناسی سایت های رسمی لازم است کوهنوردان عازم دماوند توجه بیشتری در زمینه وضعیت هوایی و خطرات ناشی از سهل گرفتن مسیر صعود و هوای منطقه مدنظر داشته باشند.
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *