کمپ کوهستانی شمال دماوند افتتاح شد
کمپ کوهستانی شمال دماوند با حضور مدیرکل کمیته طبیعت گردی کشور، دبیر فدراسیون کوه‌نوردی و جمعی از مدیران دولتی و فعالان گردشگری و کوه‌نوردی در بخش خصوصی افتتاح شد.
 
به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی مازندران این مراسم که در روستای ناندل در جبهه شمالی کوه دماوند برگزار شد……

محمد علی فیاضی مدیرکل کمیته طبیعت گردی کشور گفت : قله دماوند یکی از اصلی ترین جاذبه های طبیعت گردی کشور است که هرساله کوه نوردان زیادی از سراسر جهان، برای صعود آن به ایران می آیند اما تاکنون به دلیل ضعف زیرساخت ها، امکان ارائه خدمات استاندارد که شان ایرانی را در برابر میهمانان خارجی حفظ کند وجود نداشته است.
فیاضی افزود: هجوم خارج از ظرفیت کوه نوردان ایرانی به جبهه جنوبی دماوند باعث آلودگی محیط زیست، آسیب دیدن پوشش گیاهی و جانوری منطقه و از بین رفتن آرامش کوهستان در این رخ دماوند شده است و این مساله نه برای این اثر طبیعی ملی قابل قبول است و نه وجهه‏ مناسبی برای گردشگری کوهستان در ایران دارد و ایجاد کمپ کوهستانی شمالی دماوند که بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی و ساخته شده است، نیازی مبرم در این حوزه به شمار می‏ رفت.
در ادامه این برنامه، هادی صابری دبیر فدراسیون کوه نوردی کشور افزود: به خوبی می دانیم اجرای چنین طرح هایی، آن هم در ارتفاعات بالا چقدر دشوار و انرژی بر است. بررسی، مطالعه و طراحی این طرح نیز قطعا زمان و هزینه زیادی برده است و فدراسیون کوه نوردی آماده هم فکری و ارائه مشاوره به مجریان آن در کارگروه های تخصصی خود است.
سهند عقدایی مدیرعامل شرکت خدمات مسافرتی و طبیعت گردی اسپیلت البرز به عنوان مجری تورهای طبیعت گردی و کوه نوردی در داخل و خارج کشور در این باره گفت: کمپ کوهستانی شمالی، شامل دو مجموعه مکمل است که یکی در روستانی ناندل در ارتفاع ۲۳۰۰ متری دامنه های شمالی دماوند ساخته شده و دومی کمپ پیشرفته کوهنوردی است که در ارتفاع ۴۳۵۰ متری یال شمال شرقی دماوند به صورت پرتابل برپا شده و در میانه مسیر صعود قله دماوند، محل استقرار و خدمات رسانی به کوه نوردان می باشد.
عقدایی گفت: اقامت کوه نوردان در لوج چادرهای اختصاصی، برپایی آشپزخانه مجهز با حضور آشپز مجرب در ارتفاع، وجود چادرهای غذاخوری و گردهم آیی کوه نوردان در ارتفاع و تعهد به حفظ و پاکیزگی محیط آسیب پذیر کوهستان، از اهداف حاکم بر این پروژه بوده است.
حفظ و تاکید بر عناصر معماری ناندل، همخوانی بیرونی اقامتگاه با بافت بومی روستا و ایجاد امکانات رفاهی استاندارد در داخل اقامتگاه بوم‏گردی، رویکردهای اصلی این اقامتگاه می باشد.
همچنین این مجموعه شامل سالن غذاخوری، آشپزخانه، حمام و دستشویی به اندازه کافی و همچنین چادرهای استاندارد دو نفره در محوطه ای زیبا برای اقامت گردشگران بوده و ظرفیت پذیرش ۳۰ نفر گردشگر و بیش از ۵ نفر خدمه را دارا می باشد.
از نکات زیست محیطی پروژه کمپ کوهستانی شمالی دماوند، یکی پرهیز از هرگونه ساخت و ساز ثابت در ارتفاع بود با شعار استفاده نکردن حتی از یک کاسه سیمان در برپایی کمپ. دیگر اینکه مجریان این طرح با الگوگیری از نمونه های مترقی زیست محیطی روز جهان، برای نخستین بار در ایران طرح حمل فضولات انسانی به ارتفاعات پایین کوه را اجرا کردند. طی این طرح، تمام فاضلاب انسانی تولید شده در سپتیکی که در زیر توالت کوهستانی نصب شده، جمع می ‏شود سپس در مخازنی پوشیده به ارتفاعات پایین منتقل شده و آنجا طبق اصول علمی روند تجزیه و تبدیل آن به کود مناسب کشاورزی انجام می شود تا بدین وسیله از رهگذر حضور کوه نوردان در ارتفاعات، از تجمع فضولات انسانی در یک نقطه از کوه و به دنبال آن آلودگی منابع آب و محیط زیست اطراف جلوگیری شود.
 با تشکر از کلاغ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *