حادثه در غار گل زرد
 روز ۹ مرداد ماه ۱۳۹۴ روز پر خبر و پر حادثه ای در ورزش کوهنوردی بود. مقارن ساعت ۴.۳۰ به بخش جستجو و نجات فدراسیون اطلاع دادند که یکی از کوهنوردان یک تیم ۱۶ نفره که جهت پیمایش غار گل زرد به منطقه منظریه پلور عزیمت نموده بودند در انتهای غار دچار حادثه گردیده اند و نیاز به کمک نیروهای امدادی دارند.
با توجه به حوادثی که در مسیرهای شمالی، غربی و جنوبی دماوند اتفاق افتاده بود و کلیه نیروهای پایگاه امداد و نجات پلور درگیر امداد رسانی بودند و با توجه به تعداد قابل توجه نفرات همنوردان فرد حادثه دیده تلاش گردید از همنوردان وی برای امداد رسانی و با همکاری یکی از امدادگران پایگاه پلور استفاده گردد.
در نهایت با اعزام یکی از امدادگران هلال احمر و کمک آمبولانس اورژانس و به کمک یک برانکارد پس از چندین ساعت تلاش فرد مصدوم را در ساعات پایانی شب از غار خارج نموده و به درمانگاه گزنک اعزام نمودند.
لازم است به کوهنوردان توصیه شود در هنگام برنامه ریزی برنامه های کوهنوردی و یا پیمایش غار حتما داشتن کیت کمک های اولیه گروهی و حداقل یک برانکارد تاشو را درنظر گرفته و جزو لوازم ضروری تیمی همراه داشته باشند.
تیم مذکور اگر حداقل یک برانگارد تاشو قابل حمل و کیت کمک های اولیه تیمی همراه خود می داشت شاید براحتی با کمک اعضاء حاضر در برنامه کمک رسانی را به انجام می رساندند و نیازی به اعزام نیروهای امداد و نجات نمی بود…
منبع:انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *