ناپدید شدن یک لهستانی در گاشربروم ۲
 امسال قراقروم چندان روی خوشی به کوه نوردان نشان نداد، اکسپدیشن های K2 بدون حتی یک صعود موفق خاتمه کار خود را اعلام کردند، در سمت برودپیک به غیر از آندرژ بارگیل که در شرایط دشوار به تنهایی صعود کرده و با اسکی فرود آمده کسی موفق به صعود به این قله نشده، اسکارکادیاک و خوانیتو اویارزابل پایان تلاش خود را اعلام کردند. شرایط جوی و بارش برف سنگین مانع از پیشروی تیم ها بوده، به همین دلیل صعود آندرژ نیز تا ارائه مستندات فقط یک ادعا محسوب شده.
در گاشربروم ها نیز علیرغم چندین صعود موفق تلاش ها متوقف شده، اولک استراوسکی  اسکی باز کوهستان از کشور لهستان از اواخر هفته گذشته تاکنون در راه بازگشت از گاشرروم ۲ ناپدیده شده . وی به همراه  پیوتر اسنیگورسکی دیگر هموطن خود خیال صعود به این قله و بازگشت با اسکی تا کمپ اصلی را داشته اما برف عمیق مانع از رسیدن آنها به قله می شود. بین روزهای چهارشنبه و پنج شنبه آنها به ارتفاع ۷۱۰۰ متر کمپ ۳ می رسند، تلاش آنها از این نقطه تا ارتفاع ۷۶۰۰ متر ۱۲ ساعت طول می کشد بنابراین تصمیم می گیرند که به کمپ اصلی برگردند و احتمالا تلاش مجددی را آغاز کنند. روز شنبه پیوتر به تنهایی وارد کمپ اصلی می شود، آنها بین کمپ ۲(۶۴۰۰ متر) و کمپ یک (۵۹۰۰ متر) بودند که پیوتر متوجه می شود اثری از اولک نمی باشد. این ترس وجود دارد که او درون شکاف یخی سقوط کرده باشد.
روز یکشنبه همنوردان او درخواست عملیات نجات را می دهند اما شرایط جوی مانع از پرواز هلیکوپتر شده بنابراین از طریق زمینی جستجو را آغاز می کنند، کینگا بارونوفسکا، آندرژ بارگیل و دارک زالوفسکی دیگر هموطنان اولک و سه باربر پاکستانی عملیات زمینی را بعهده می گیرند، همگی علیرغم خستگی مفرط داوطلبانه به تیم نجات ملحق می شوند اما تا به حال موفق به یافتن اثری از اولک نشده اند.
منبع: کوه نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *