صعود به قلل دنا بمناسبت هفتمین سالگرد سامان نعمتی یار همیشگی نانگاپاربات

مورخه ۲۴ الی ۲۷ تیرماه ۱۹ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر بمناسبت هفتمین سالگرد سامان نعمتی یار همیشگی نانگاپاربات به ۱۲ قله از قلل کوه دنا صعود نمودند.

گزارش برنامه در ادامه مطلب…..
قله قاش مستان

بنام خالق کوهها
گزارش صعود قلل مرکزی دنا بمناسبت سالگرد جاودانه شدن زنده یاد سامان نعمتی در نانگاپاربات
طبق برنامه زمانبندی شده توسط هیئت کوهنوردی شهرستان قروه و گروه کوهنوردی قاجر از تاریخ ۲۴ الی ۲۷ تیرماه  به مناسبت ناپدید شدن زنده یاد سامان نعمتی در نانگاپاربات پیمایش خط الراس دنای مرکزی و صعود به قله قاش مستان از مسیر روستای خفر در قالب دو تیم انجام شد که گزارش این برنامه به شرح زیر تقدیم می گردد.
برنامه تیم اول  : پیمایش خط الراس دنا ( نقطه شروع گردنه بیژن تا قله قاش مستان و مورگل)
مورخه ۹۴/۴/۲۴
ساعت ۱۴ در گردنه بیژن شهرستان سی سخت استان کهکیلویه و بویراحمد از خودرو پیاده شده و بعد از صرف نهار سبک راس ساعت ۱۴:۲۰ حرکتمان را شروع کردیم ، مسیر پاکوب و مشخص بود که بعد از یک ساعت کوهپیمائی و دیدن چندین راس بزکوهی از فاصله چند صد متری بعنوان بخشی از زیباییهای ارتفاعات زاگرس در  مسیری با  شیب ملایم بعد از حدود ۲ ساعتی به چشمه سیچانی که آب خیلی کمی داشت، رسیدیم که با توجه به کمی آب ، چشمه طعم نامناسبی داشته  و برای شرب مناسب نبود و نکته جالب توجه اینکه قبل از رسیدن تیم به این چشمه یک بزکوهی با بزغاله اش در اطراف چشمه بودند . پس از چشمه و در ادامه پا کوب به دوراهی رسیدیم  که پاکوب اصلی به سمت جان پناه حوض دال و مسیر فرعی به قله سیچانی منتهی می شود. ما مسیر منتهی به قله را ادامه دادیم و در ساعت ۱۸ قله سیچانی صعود و از آنجا بطرف قله حوض دال حرکت کردیم.
دو جانپناه در بالای دره بزکش و زیر  پایمان نمایان بود که کسی در اطراف آن نبود،  در ساعت ۱۹:۳۰ قله حوض دال نیز صعود شد .
در ادامه مسیر در زیر قلل کرسمی که دارای چندین جای چادر مناسب بود راس ساعت ۲۰ چادرمان را برپا کرده بعداز نرمشی  مختصر، منطقه را بخوبی بررسی کرده و مسیر فردایمان را مشخص کردیم، سپس مشغول تهیه شام (ابتدا سوپ و نودلیت ، سپس الویه و چای) و صرف آن شده ، در ساعت ۲۲ مشغول استراحت شدیم.
مورخه ۹۴/۴/۲۵
ساعت ۵:۴۰  پس از بیداری و به محض آماده شدن بطرف قله کرسمی حرکت کردیم در ساعت ۶ به  قله کرسمی شرقی ( تابلو کوچک مرکز زاگرس شناسی شیرازدر این قله نصب شده )  صعود و سپس بطرف قله کرسمی غربی رفته که در ساعت ۶:۱۰ دقیقه صعود به این قله انجام گرفت ، 
پس از بازگشت به محل چادر و بعد از صرف صبحانه (حلیم و عسل و خامه)ساعت ۸:۲۰ به حرکتمان ادامه دادیم با توجه به اینکه بیشتر ارتفاعات تابلو نداشته  و ما نیز اسامی آنان را نمیدانستیم  به  تمامی ارتفاعات صعود می کردیم (در این گزارش نام قله های آورده شده که دارای تابلوی مشخصات هستند )
در ساعت ۹:۳۰ قله بیژن ۱ صعود شد سپس بعد از یک ساعت پانزده دقیقه قله بیژن ۲ نیز صعود شد.
در ساعت ۱۲ به چشمه خرسی رسیدیم که دارای آب گوارا و مناسبی بود سپس به گردنه قلل بن رود و قزل قله رسیده وکوله ها را در گردنه جا گذاشته و پس از  دقایقی دست بسنگ شدن در ساعت ۱۳ قزل قله نیز صعود شد.
 
سپس بطرف بن رود حرکت کرده و پس از نیم ساعت قله بن رود نیز صعود شد .
در ساعت ۱۴ به محل گردنه مورگل و قاش مستان رسیدیم .(  محلی که به علت مسطح بودن ، آنهم در این ارتفاع ،  به نام فرودگاه نامیده شده است ) . با توجه به اینکه تیم اصلی ساعت ۵ قروه را ترک کرده  و قرارشده  برای غروب در روستای خفر باشند و روز جمعه مورخه ۹۴/۴/۲۶ بطرف جانپناه حرکت نمایند از صعود دو قله باقی مانده صرف نظر کردیم و آنها را برای فردا گذاشتیم . هوا کم کم رو به تاریکی میرفت با سرپرست تیم اصلی تماس گرفتیم که خوشبختانه به روستای خفر رسیده بودندو قرار شد سرساعت تعیین شده فردا بطرف جانپناه قاش مستان حرکت نمایند ، سپس مشغول درست کردن شام (سوپ وبعد برنج و سیب زمینی ) شدیم . بعد از شام ساعت حدود ۲۲ مشغول استراحت شدیم.
مورخه ۲۶/۴/۹۴
با توجه به وقت اضافه ای که داشتیم بدون عجله  ساعت ۸ از خواب بلند شده و در ساعت ۹ پس از صرف صبحانه (پنیر و حلوا شکری) بطرف قله مورگل از سمت  یال غربی با تراورس مسیر فرودگاه حرکت کردیم . مسیر دارای علامتهای سنگ چین بود که از یال به بعد اکثرا دست بسنگ تا قله ادامه داشت  در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه قله صعود شد.
 
وقتی با تیم اصلی تماس گرفتیم آنها نیز در جانپناه مستقر شده بودند پس از انداختن چند قطعه  عکس از مسیر شمالی قله که کاملا دیواری و خفنه بود بطرف دره قاش مستان حرکت کردیم که خیلی وقت گیر بود پس از ۲ ساعت به محل چادر رسیدیم  ، پس از صرف نهار (کنسرو لوبیا و قارچ) بطرف قله قاش مستان حرکت کردیم که بعد از ۲۱ دقیقه قاش مستان نیز صعود شد سپس به محل چادر آمده و کوله ها را جمع کردیم و راهی جانپناه شدیم ،  ساعت ۱۸ در کنار اعضا تیم بودیم که از چندین استان ( گیلان ، تهران ، آذربایجان ، اصفهان ، ….) کوهنوردانی به منطقه آمده بودند و دهها چادر در اطراف جانپناه زده شده بود ، و قرار شد تا ساعت ۲۲ شام و وسایل مورد نیاز صعود فردا را جمع کرده و در ساعت مقرر بطرف قله حرکت نمائیم .
برنامه تیم دوم : صعود به قله قاش مستان از مسیر روستای خفر 
مورخه ۹۴/۴/۲۷
از ساعت ۳:۴۰ به بعداعضاء  اکثر تیمها بیدار شده و مشغول آماده شدن وسایل جهت صعود بودند ،  ما نیز طبق برنامه ، ساعت ۴ از خواب بلند شده و مشغول جمع کردن وسایل صعود شدیم بعد از صرف صبحانه ای مختصر، ساعت ۵ تعداد ۱۷ نفر (دو نفر خانم و ۱۵ نفر آقا) آماده حرکت شدیم (  دو نیز در جانپناه ماندند )  ، چند تیم زودتر حرکت کردند که یکی از تیمها  بیش از ۲۰ نفر بودند ) ما در طول مسیر به دلیل کند بودن حرکت و رعایت زمان مجبور شدیم  از آنها عبورکنیم . وقتی به یخچالهای برفی رسیدیم بعلت شیب زیاد و یخ زدگی برف حرکت مقداری کند شد .
 باتوجه به آمادگی مناسب اعضاء  ، با حرکتی یکنواخت و پیوسته بعد از دو ساعت و نیم  از یخچال گذشتیم  و پس از استراحت مختصری به مسیر خود ادامه دادیم ، هرچه ارتفاع بیشتر میشد حرکت کندتر و فاصله ما از تیمهای عقبی بیشتر می شد .
تا اینکه  در ساعت ۹:۵۵ دقیقه کلیه اعضا در یک هوای مناسب و روحیه عالی و سرحال به بلندترین نقطه زاگرس  قدم نهادند و با گرامیداشت یاد و خاطره سامان عزیز یار همیشگی نانگاپاربات و تمامی جان باخته گان عرصه تلاش و همت در کوهستان و گرفتن چندین عکس از قله پس از نیم ساعت بطرف جانپناه حرکت کردیم .
در حالیکه  اکثر گروه های حاضر در منطقه در زیر قله مشغول صعود بودند ، به روی یخچال رفته و با احتیاط کافی از آن سرازیر شده و در ساعت ۱۴ به جانپناه رسیدیم پس از استراحت مختصری و جمع کردن کوله ها ساعت ۱۵:۳۰ بطرف روستای خفر عزیمت که در ساعت ۱۷:۴۰ دقیقه به محل خودروها در روستای خفر رسیدیم و پس از جاسازی کوله ها در مینی بوس و سواری و دیدار با همنوردان خوب سپیدانی (آقا هاشم و دونفر از دوستانشان) که برای دیدار ما آمده بودند در ساعت ۱۸:۳۰ روستای خفر را ترک کرده و بطرف شهرمان قروه حرکت نمودیم.
در خاتمه جا دارد از کلیه عزیزانی که در اجرای این برنامه ما را یاری نمودند (ریاست محترم اداره ورزش و جوانان شهرستان قروه جناب آقای مسعود فریدونیان ، آقا هاشم  خسروانی جهت در اختیار گذاشتن کروکی مسیر و راهنمائی های لازم در طول مسیر، آقای فرهاد میهمی راننده محترم و بی نظیر اداره ورزش قروه و …) کمال تشکر را نمائیم .

تاریخ اجرای برنامه: ۲۴ الی ۲۷ تیرماه ۱۳۹۴
شرکت کنندگان آقا: تیم اول:چنگیز اردلان ، پدارم نعمتی ، محمد ظاهری ، شهرام نعمتی ( سرپرست تیم اول) تیم دوم: امیر مرادی ، سردار عبدی ، مهدی ضیائی ، رامین سنگین آبادی ، مازیار نعمتی ، ادیب خالدیان ، علی عبدی ، حمید ایپکی ، نوید صفا ، سینا ابراهیمی ، آرمان صالحی ، محمد سنگین آبادی ، عبداله سنگین آبادی ( سرپرست تیم دوم)
شرکت کنندگان خانم: اسرا مرادی ، یاسمن نعمتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *