غار سهولان مهاباد اثر ملی شد
مسوول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: محوطه تاریخی – طبیعی غار سهولان پس از طی تشریفات قانونی به عنوان هشتاد و نهمین اثر تاریخی فرهنگی این شهرستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
آرش شهابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پرونده این اثر تاریخی که قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد باز می گردد پارسال به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شده بود که پس از بررسی های لازم با شماره ۳۱۲۶۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
وی گفت: پیش از این ۸۸  اثر این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود.
شهابی اظهار کرد: ۴۰ اثر دیگر نیز به همین منظور برای انجام تشریفات قانونی و ثبت ملی به اداره کل میراث فرهنگی استان ارسال شده تا برای بررسی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شود.
غار سهولان مهاباد دومین غار بزرگ آبی ایران است که در ۴۳ کیلومتری شمال شرقی مهاباد در مسیر مهاباد – بوکان (جاده برهان) در آذربایجان غربی قرار دارد.
این غار آبی تاریخی یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت انگیزترین جلوه های طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی است.
این غار روزانه پذیرای حدود یک هزار گردشگر و مسافری است که از نقاط مختلف کشور برای دیدن این پدیده طبیعی به مهاباد سفر می کنند.
غار سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است و این غار در نزدیکی روستایی به نام سهولان قرار گرفته است و مردم محلی عمدتا غار را کونه کوتر، یعنی لانه کبوتر نیز می نامند که دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.
 با تشکر از کلاغها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *