استانداری کردستان کمیته «غارنوردی» را فعال کند!
دبیر هیئت کوه‌نوردی استان کردستان از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان خواست که کمیته غارنوردی با حضور ۱۰ دستگاه مرتبط را فعال کند.
«محمد مهدی پناه» روز یکشنبه در آیین بدرقه «سید موسوی» کوهنورد کردستانی افزود: به زودی «هیوا احمدی» غارنورد کردستانی به غار «کروبرا» که در منطقه «آبغازیا» در میان «گرجستان و روسیه» واقع شده است اعزام می شود. وی اظهار کرد: این مکان در سال ۲۰۰۱ عنوان عمیق ترین غار جهان را به خود اختصاص داده است. 
وی با اشاره به اینکه این غار دو هزار و ۱۹۷ متر عمق دارد، گفت: «احمدی» در قالب تیم چهار نفره‌ی غارنوردان ایرانی و برای اکتشاف شاخه هزا و ۷۱۰ متری غار «کروبرا» (ورونیا) به این غار می‌رود.
«مهدی پناه» در بخش دیگری از سخنان خود کوه‌نوردی را یکی از رشته‌های مدال آور ورزش دانست و از مسوولان خواست به این رشته ورزشی بیشتر توجه کنند. این نشست به منظور بدرقه «سید واسع سید موسوی» که قصد فتح دو قله بالای هفت هزار متر را دارد تشکیل شده بود.
این کوه‌نورد کردستانی با شعار نجات چشمه زندگانی (کانی بل) و دریاچه زریبار بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان این دو قله را صعود می کند.
سرپرست گروه کاری نجات چشمه بل نیز در ادامه این نشست به نقش آب در امنیت ملی اشاره کرد و گفت: چشمه بل با دبی چهار هزار لیتر در ثانیه یکی از منابع مهم آبی کشور است که باید حفظ شود.
دکتر «مختار هاشمی» افزود: کارهایی که اخیرا با عنوان انتقال آب به مظهر جدید انجام شده تنها بخشی از آب را انتقال داده است که آن هم پس از آبگیری سد به دلیل اختلاط آب کیفیت خود را از دست می دهد.
وی با بیان اینکه منطقه اورامانات منتظر ثبت جهانی است، افزود: آثار پارینه سنگی مربوط به چهار هزار سال پیش در این منطقه پیدا شده است.
وی با اشاره به ظرفیت گردشگری منطقه گفت: نابودی چشمه بل نابودی بخشی از تاریخ این منطقه خواهد بود.
منبع: ایرنا با تشکر از کوه نوشت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *