صعود به قله شیشه ری

۵ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر مورخه ۴ اردیبهشت به قله شیشه ری در سنندج صعود نمودند.

گزارش برنامه در ادامه مطلب…

گزارش برنامه…
 راس ساعت۶ صبح با هماهنگی قبلی با دوستان قروه ای با خودروی آقای رضیان قروه را به مقصد سنندج ترک کردیم ساعت ۶:۲۴ به دهگلان رسیده و همراه آقای نصیری به راهمان ادامه دادیم.
  با همانگی دوستان به روستای هلیز آباد نرفتیم و مسیر کوه را از روستای کرگ آباد ادامه دادیم و خودرو را به آشنای آقای نصیری سپردیم.
ساعت ۶:۵۳ به شمت قله حرکت کردیم باد شدیدی می وزید هر 10 دقیقه 30ثانیه استراحت می کردیم پس از نیم ساعتی کوه پیمایی  به علت وزش باد و سردی هوا ساعت۷:۳۰ برای صرف چای و خرما ایستادیم در طول خوردن به اطراف دامنه کوه نگاه میکردم چشمه هایی وجود داشت که کم آب بودند یا بی آب.
 ساعت ۷:۴۵  به حرکت خود ادامه دادیم  با وجود وزش باد دوستان روحیه خوبی داشتند و وقتی به نزدیکی قله می رسیدیم مقداری از راه را سنگ نوردی کردیم تا اینکه به قله رسیدیم باد می وزید چند متری به نوک قله مانده بود طبیعتی حیرت انگیزی داشت  سبزه زاری به وسعت زمین فوتبال بود در ضلع شرقی گودالی به قطر حدودی ۱۰-۸ متر و عمقی که به مرور زمان پر از سنگ و خاک شده بود به ۳ متر هم نمیرسید طبق گفته مردمان محلی از زمان قدیم این گودال پر از آب بوده که در آن زمان این گودال پرآب به رودخانه قوری چای راه داشته است.
 کمی آنطرفتر ۲ گودال کوچک بدون آب مانند گودال بزرگ وجود دارد. با دوستان اطراف را نگاه می کردیم حمید و مهدی ۵۰ متر آنطرف تر. من و دکتر و نصیری برای دیدن تخته سنگی که آخرین نقطه نوک قله بود مشاهده می کردیم و عکسی گرفتیم بر روی تخته سنگ یک دایره وجود داشت که داخل آن ضربدر بود و زیر دایره چند خط داشت مانند شکل روبرو :  دستگاه جی پی اس آقای دکتر را روشن کردیم طبق مختصات دستگاه ارتفاع کوه از روستای کرگ آباد  تا قله یعنی روی تخته سنگ ارتفاع متوسط ۲۶۵۰ متر را ثبت کرد. آقای نصیری به من گفت غاری در ضلع شمالی وجود دارد که از بالای کوه راه به داخل غار دارد ولی کمی آنطرفتر پرتگاه است به کمک آقای نصیری دهانه ی غار را پیدا کردیم .دهانه ی غار مثل شکل بود با راه روی تنگ که باید بصورت خم شده وارد غار شوی، راه روی غار به ارتفاع حدودا ۸۰-۷۰ سانت با عرض ۵۰ سانت به طول ۱۲-۱۰ متر انتهای غار به حالت شیب به مساحت ۳*۲ بالای غار شگافی وجود دارد که نور را به داخل غار هدایت می کند . از غار بیرون آمده و عکس گرفتیم.
من و آقای نصیری به طرف دوستان رفتیم با دوستان برای صرف صبحانه از ساعت ۹:۵۰ دقیقه به دنبال جای مناسب می گشتیم تا از وزش باد در امان بمانیم.جای مورد نظر را بعد از بالا و پایین کردن پیدا کرده و صبحانه را ساعت ۱۰ خوردیم .
ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه به سمت پایین کوه حرکت کردیم. ناگفته نماند لاله های واژگون و گلهای رنگارنگ بهاری همه جا بود از لابه لای صخره ها یا از زمین بیرون زده بودند. ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه به پایین کوه و به روستای کرگ آباد رسیدیم ، در روستا صدای ساز عروسی به گوش می رسید ساعت ۱۱:۲۶ دقیقه سوار خودروی آقای نصیری شده و بابت نگهداری خودرو تشکر کردیم و به سمت قروه راه افتادیم. ساعت ۱۲ به دهگلان رسیده و آقای نصیری از ما جدا شد. ما هم ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه به قروه رسیده و با دوستان خداحافظی کردیم.
امیدوارم این برنامه کوهنوردی به دوستان خوش گذشته باشد
باتشکر از کوهنوردی قاجر که این برنامه را به اینجانب سپردند.
گزارش از سجاد صبوری 

تاریخ اجرای برنامه: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
شرکت کنندگان آقا: دکتر رضیان، مهدی ضیایی، ی حمید ایپکی، وریا نصیری، -سجاد صبوری (سرپرست)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *