سرمازدگی سه کوهنورد خارجی در مسیر جنوبی دماوند
به گزارش انجمن پزشکی کوهستان ایران سه تن از کوهنوردان خارجی از کشورهای فرانسه و اسپانیا که جهت صعود به قله دماوند در معیت دو تیم ۹ و ۱۱ نفره در مسیر جنوبی دماوند صعود می کردند دچار سرمازدگی شدند.
در حال حاضر دو تیم اسپانیایی و یک تیم فرانسوی در منطقه دماوند حضور دارند که بیشتر برای فعالیت اسکی کوهستان به دماوند عزیمت نموده اند که پس از صعود قله با اسکی فرود آمدند. بدلیل باد شدید حاکم بر مناطق کوهستانی البرز (شدت وزش باد در ارتفاعات دماوند به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت می رسد) و تشدید سرمای هوا تا منفی ۳۲ درجه سانتیگراد باعث سرمازده شدن سه تن از کوهنوردان این تیم ها شد.
خوشبختانه شدت سرمازدگی از درجه دو بوده که همراه با تاول در نواحی دست، پا، صورت و بینی دیده می شود. این کوهنوردان بعد از مراجعه به کلینیک طب ارتفاع و پزشکی کوهستان(انجمن پزشکی کوهستان ایران) سفارشات و درمان های لازم سرمازدگی و تجویز داروهای لازم  را دریافت کرده و به پلور بازگشتند.
به کلیه کوهنوردان توصیه می شود جهت حضور در ارتفاعات بالای ۳۰۰۰ متر و برنامه های کوهنوردی حتما تمهیدات لازم جهت پیشگیری از سرمازدگی و یخ زدگی اندامها نظیر پوشاک مناسب و مصرف مایعات کافی را مدنظر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *