گشایش مسیر بر روی دیواره پیران در سرپل ذهاب

۱۰ تن از اعضای هیئت و گروه قاجر مورخه ۲۲ الی ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ بر روی دیواره آبشار پیران گشایش مسیر نمودند.

قسمتی اول این دیواره در فروردین سال ۱۳۹۳ گشایش شد که گزارش آن در همین سایت می باشد.
/news/show/2579

گزارش برنامه در ادامه مطلب..

گزارش برنامه گشایش مسیر بر روی دیواره پیران                                                   
در ادامه برنامه سال گذشته یعنی تلاش برای گشایش مسیر بر روی دیواره پیران (گزارش آن در سایت قاجر موجود می باشد)، تیمی متشکل از آقایان: عرفان آزادی، کامران محمدی، محمد سعید حنیفی، محمد نعمتی، میثم ایرانپور، ادیب خالدیان، سینا ابراهیمی، سعید آزادی، پدرام نعمتی (سرپرست) و خانم مریم شهسواری، پس از سه مرحله اردوی آمادگی و آموزشی، عازم منطقه شدند. تجهیزات و تمهیدات لازم برای ۶ روز در طی دو جلسه هماهنگی دیده شد. با توجه به تعداد بالای نفرات و جوانی تیم، سرپرستان گروه قاجر تصمیم گرفتند که در طول برنامه یکی از پیشکسوتان تیم را پشتیبانی نماید و همچنین هر روز سه نفر از اعضای تیم برای آب آشامیدنی تا روستای پیران رفته و به کمپ باز می گشتند که این کار تقریبا دو تا سه ساعت زمان می برد. روز شمار برنامه به شرح زیر می باشد:
شماره ۱- اردوی آمادگی و آموزشی تیم
شماره ۲- اعضای تیم از راست: میثم ایرانپور، سعید آزادی، ادیب خالدیان، محمد سعید حنیفی، محمد نعمتی، کامران محمدی، پدرام نعمتی، مریم شهسواری، سینا ابراهیمی
جمعه ۲۲/۱۲/۹۳:
حرکت ساعت ۷:۳۰ صبح از قروه به سمت سرپل ذهاب (روستای پیران) و در این روز تمامی تجهیزات به کمپ اصلی تیم در پای دیواره منتقل گردید و اقای شهرام نعمتی که زحمت آوردن بچه ها رو کشیده بودند ساعت ۳ بعد از ظهر به قروه بازگشتند و آقای شهریار محمدی به عنوان پشتیبان پیشکسوت تیم را همراهی نمودند.
کمپ تیم شامل چهار چادر، در مکانی مسقف، نزدیک به آب آبشار و با فاصله پنج دقیقه ای از پای مسیر قرار داشت و مکانی بسیار زیبا و دیدنی بود.
شماره ۳- آبشار پیران
شماره ۴- کمپ تیم
شماره ۵- نمای چادر کمپ به سمت دیواره
شنبه ۲۳/۱۲:
توسط سه نفر از اعضای تیم، طناب های ثابت در طول های گشایش یافته سال قبل ریخته شد و ۱۵ متر مسیر جدید گشایش گردید.
شماره ۶- طول یک مسیر

یکشنبه ۲۴/۱۲:
دو نفر از اعضای تیم در گشایش بوده و دو نفر دیگر دو طول اول مسیر را صعود و دو نفر دیگر هم صندلی چوبی کلاهک، سیم بوکسل و تجهیزات مورد نیاز جهت گشایش مسیر را با یومار به بالا حمل نمودند. کلاهک مسیر صعود شد و یک صندلی چوبی که برای انتهای کلاهک قبلا آماده شده بود نصب گردید و سیم بوکسل هم از انتهای کلاهک به کارگاه پایینی جهت جدا نشدن از کارگاه در هنگام فرود فیکس گردید و کارگاه سوم هم نصب شد.
 در این روز آقای شهریار محمدی به قروه برگشتند و آقای عطا آزادی (تیم پشتیبانی پیشکسوت) جایگزین ایشان گردیدند.
شماره ۷- کلاهک مسیر
شماره ۸- نصب صندلی و سیم بوکسل
دوشنبه ۲۴/۱۲
توسط دو نفر از اعضای تیم، طول آخر مسیر صعود و گشایش گردید و با صعود این طول مسیر به پایان رسید و بعد از نصب دو حلقه فرود در کارگاه آخر، نفرات صعود کننده شروع به فرود نمودند که پس از فرود از انجا که طناب ها در هم پیچ خورده بودند، نتوانستند طناب را به پایین بکشند و مجبور شدند که از کارگاه صندلی بر روی طناب ثابت تا کمپ فرود آیند و طناب صعود در کارگاه آخر باقی ماند. همچنین در این روز سه نفر از اعضای تیم مسیر را تا کارگاه صندلی صعود و تمرین یومار کردند. 
براساس هماهنگی که با آقای شهرام نعمتی صورت گرفت قرار شد که ایشان چهارشنبه برای برگرداندن تیم به پیران بیایند و برای برنامه فردا تصمیم به دره نوردی و بولدرینگ گرفته شد.
شماره ۹- صعود طول آخر مسیر
سه شنبه ۲۵/۱۲ :
برنامه گروه در این روز دره نوردی در دره زیبای پیران و بولدرینگ بود که برنامه این روز نهایت لذت را برای تمامی اعضای تیم داشت که در پایان این روز شیرین و پرهیجان با تلخی دزدیده شدن طناب گیر افتاده در طول آخر مسیر توسط اهالی روستای بالای دیواره همراه بود و شیرینی آن روز را به کام همه تلخ کرد. 
در این روز آقای عطا آزادی به قروه بازگشتند و تیم توسط آقایان شهرام نعمتی، عبدالله و محمد سنگین آبادی پشتیبانی گردید.
شماره ۱۰- تمرین بولدرینگ
چهارشنبه:
در این روز ۶ نفر از اعضای تیم مسیر را صعود کردند (و یا یومار زدند) و پس از امضای دفترچه یادداشتی که بر روی صندلی کلاهک قرار داده شده بود هر کسی در یک صفحه هر چه که دل تنگش می خواست نوشت و آن دفترچه در آنجا باقی ماند تا تمامی صعود کنندگان مسیر بتوانند متنی را از خود در آن به یادگار بنویسند. همچنین تابلوی مسیر به نام مسیر گنج بر روی کارگاه صندلی نصب شد. به دلیل دسترسی افراد در بالای دیواره به کارگاه، حلقه فرود نصب نشد و سنگ نوردانی که تا آخر مسیر صعود کنند به ریجاب رسیده و باید با وسیله نقلیه به پیران بازگردند.
شماره ۱۱- نصب تابلوی مسیر
شماره ۱۲- دفترچه یادداشت مسیر گنج
طناب های ثابت مسیر باز و تمامی تجهیزات کمپ تا ساعت ۸ شب به پایین منتقل گردید و حدود ساعت ۲:۳۰ به قروه رسیدیم.
از آنجا که به غیر از عرفان آزادی (عرف) بقیه اعضای تیم تجربه آن چنانی در صعودهای دیواره بلند نداشته و بیشتر سالنی کار بودند لذا هدف اصلی از این برنامه کسب تجربه و درگیر شدن با تمامی مسائل فنی و مشکلات برنامه های گشایش مسیر و صعود دیواره بلند برای این تیم جوان و بسیار با انگیزه بود. همگی اعضای تیم نهایت همکاری را در تمامی زمینه ها، از تدارکات گرفته تا صعود باهم داشته و یک صمیمیت، یکپارچگی و احترام متقابل مثال زدنی در میان بچه ها وچود داشت که فکر کنم همین خود بزرگترین دستاورد این برنامه بود و زیباتر از همه این بود که در تمامی این روزها و در همه لحظات هیچگاه لبخند و کرکر خنده از لب هیچکس کنار نرفت.
امیدواریم که داداش سامان نعمتی از عملکرد شاگردانش در این برنامه راضی بوده باشد.
شماره ۱۳- نقشه کلی مسیر و کارگاهها
پی نوشت:
مسیر از کنار آبشار ۵ طول بوده که طول اول دست به سنگ بوده و پیاده روی دارد ولی ۴ طول بعدی صعود می باشد و تنها با ۲۲ اسلینگ می توان مسیر را تا انتها صعود نمود.
سنگ نوردانی که قصد فرود مسیر را دارند باید از کارگاه صندلی بازگردند
دلیل نامگذاری مسیر به نام مسیر گنج این بود که از لحظه ای که غریبه ای به منطقه پیران پا می گذارد همه فکر می کنند که به قصد پیدا کردن گنج به ان منطقه رفته است! و ما تا آخرین لحظه برنامه و در همه مکانها توسط محلی ها رصد می شدیم. 
باز هم مثل گزارش سال گذشته تاکید می نماییم که مردم پیران کاملا خونگرم و مهمان نواز بوده و امنیت کامل در منطقه برقرار می باشد.
تشکر فراوان از آقای داوود مفاخری که همواره به ما لطف داشته و زحمت تامین طناب های ثابت (استاتیک) بر عهده ایشان بود.
تشکر از هلال احمر قروه جهت تامین چند مورد از ابزار های فنی
و تشکر فراوان از پیشکسوتان گروه قاجر که همواره پشتیبان ما بوده و در این برنامه هم با تمام توان همراه ما بودند.
                                   
                                                                                                              گزارش از پدرام نعمتی

تاریخ اجرای برنامه: ۲۲ الی ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
شرکت کنندگان آقا: عرفان آزادی، کامران محمدی، محمد سعید حنیفی، محمد نعمتی، میثم ایرانپور، ادیب خالدیان، سینا ابراهیمی، سعید آزادی، پدرام نعمتی (سرپرست)
شرکت کنندگان خانم: مریم شهسواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *