کشف عمیق ترین غار استان اصفهان
خبرگزاری میراث فرهنگی – گردشگری – شهرستان خوانسار در ۱۶۰ کیلومتری غرب اصفهان با ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد .این شهرستان به دامنه یکی از رشته های جداشده زاگرس تکیه داده و متاثر از ویژگیهای خاص زمین شناختی این رشته کوه و در امتداد دره ای بسیار خوش آب وهوا و محصور در میان باغهای میوه و درختانی سربه فلک کشیده قرار دارد با کوچه باغهای زیبا که هنوز جویباردروسط آن جاریست.
به گزارش CHN، باغات منطقه از جویبار های مختلف آبیاری میشوند و سرچشنه همه این جویبارها محلی است بنام ” سرچشمه ” که به برکت وجودش پارکی بسیار زیبا با مناظری بدیع پر درخت و سرسبزی بوجود آمده است.
دراین میان، کوه هیکل در فاصله ۵ کیلومتری خوانسارقرار دارد . این کوه که پیکر دو سرباز را نشان می دهد و به همین خاطر به کوه هیکل خوانده می شود؛ شرایط خاص تکتونیکی منطقه ، وجود حفره ها و دودکش های فراوان که به گویش محلی ها چاههای نفس کش زمینند توجه ساکنین منطقه را سالها جلب کرده است. پیگیری ها و پشتیبانی “منیرالدین معصومی” تیم منتخبی از غارنوردان عضو انجمن غار و غارشناسی ایران را به این منطقه کشاند . چنانکه با جستجوی سطحی توسط غارنوردان ده ها دهانه که از داخل آنها هوای نسبتا گرم خارج می شود مشاهده شد.
این برنامه سومین مرحله کشف عمیق ترین غار استان اصفهان بود. تیم پنج نفره غارنوردان به همراه دوتن از معتمدین شهر و کاشفین دهانه اصلی پس از یکساعت کوه پیمایی به دهانه غار هیکل رسیده و با نصب طنابها و کارگاه ها داخل این غار که از دهانه کوچکی برخوردار است شدند. 
معصومی دراین خصوص به خبرنگار CHN گفت: «تیم نخست یک تیم فنی بود که وظیفه شناسایی ، نصب کارگاه های ایمن و فرود را ازغارهای چاهی برعهده داشت و توانست متر به متر فرود را اجرا کند. عمق ۵۰ ، ۱۰۰ و بالاخره ۱۹۱ متر را پیمایش کردند و موفق به کشف غار زیبای دیگری در استان اصفهان شدند. غاری که ازلحاظ ساختار درون یک گسل شکل گرفته و شکافی درعرض با رطوبتی بالا و دمایی بین ۱۴ الی ۱۶ درجه سانتیگرادداشت.»
به گزارش CHN، تیم نخست را یوسف سورنی نیا – علی قضنفری و مهرداد حاجی هاشمی تشکیل میدادند که برای ادامه کار طناب ریزی و اکتشاف وارد غار شدند . بلافاصله بعد از تیم اول ، تیم نقشه بردار که جلال زارعی و یونس شریعتمداری آن را تشکیل میدادند برای نقشه برداری و عکاسی به داخل غار وارد شدند.
 منبع: غار نورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *