حادثه کوهنوردی در مسیر شیرپلا: یک قربانی و یک گمشده در ارتفاعات توچال
 بنا به گزارش های رسیده به انجمن پزشکی کوهستان ایران دو تن از کوهنوردان آزاد تهران صبح روز گذشته ۱۳۹۳/۱۲/۴ جهت صعود به ارتفاعات توچال عزیمت نمودند در طی مسیر صعود از مسیر اصلی منحرف شده و بعد از گذر از شیرپلا به سمت ایستگاه ۵ می روند که احتمالا بعلت اشتباه در یافتن مسیر به دره تله سیژ زیر ایستگاه ۵ بعد از گردنه شیرپلا هدایت شده و بعلت سختی مسیر و سرمای هوا یکی از آنان بنام”کاووسی” بعلت هیپو ترمی جان خود را ازدست می دهد.
نفر دوم بنام “صالحی” حدودا ۵۰ ساله جهت کمک اقدام به ادامه مسیر کرده ولی در مسیر نامشخصی مفقود گردیده است. از شب گذشته نیروهای امداد و نجات هلال احمر درجریان حادثه قرار می گیرند. در ساعت ۸ شب نیروهای امداد و نجات هلال احمر به همراه نیروهای ایستگاه ۶۴ آتش نشانی از دو مسیر اقدام به تلاش برای یافتن دو کوهنورد مفقود شده می گردند که با وجود سردی هوا (دمای ۱۵ درجه زیر صفر) و با وجود باد شدید پیکر یکی از کوهنوردان را می یابند. در این جستجو و نجات دو تن از امدادگران کوهستان آتش نشانی نیز دچار سرمازدگی می گردند.
صبح امروز نیز خانواده دو کوهنورد و بستگان ایشان در پی کمک رسانی بیشتر اقدام به تشکیل گروهی ۶ نفره از مسیر تله کابین توچال برای یافتن نفر دوم می نمایند. از هیئت کوهنوردی شمیرانات و هیئت کوهنوردی استان تهران نیز تقاضای کمک به امداد رسانی و جستجوی کوهنوردان یاد شده گردیده است که جهت اعزام نیروهای بیشتر اقدامات لازم صورت گرفته است.
این دو چهارمین و پنجمین قربانیان ارتفاعات توچال در زمستان سال جاری می باشند
خبر تکمیلی: 
بنابر آخرین اطلاعات رسیده از ایستگاه امداد کوهستان آتش نشانی(ایستگاه ۶۴ ولنجک) روز گذشته یک تیم ۶ نفره با صعود از ارتفاعات ولنجک و دسترسی به محل حادثه کوهنوردان در دره منتهی به ایستگاه ۵ توچال توانستند پیکر مرحوم “کاووسی” را به ایستگاه ۵ منتقل و از آنجا به ایستگاه یک انتقال داده و تحویل نیروی انتظامی نمایند.
همچنین جستجو ها برای پیدا کردن کوهنورد حادثه دیده دوم بنام “صالحی” و احتمالا پیکر وی در صبح روز چهارشنبه ۶ اسفند ماه با اعزام یک تیم ۶ نفره از امدادگران کوهستان آتش نشانی و یک تیم از امدادگران کوهستان هلال احمر و همچنین یک تیم از کوهنوردان شهرستان شمیرانات از ابتدای صبح ادامه خواهد داشت.
منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *